26 Հունիս 2012 - 11:56 AMT
«Ոսկե ծիրան» Երևանի 9-րդ միջազգային կինոփառատոնը կեզրափակվիԿաննի 65-րդ փառատոնի գլխավոր մրցանակակիր «Սեր» (Amoure) ֆիլմով: Կինոաշխարհի ամենահեղինակավոր մրցանակներից մեկի` «Ոսկե արմավենու» կրկնակի մրցանակակիր Միխայել Հանեկեի` սիրո և հավատարմության մասին պատմող դրաման հատկապես արժեվորված է աշխարհահռչակ դերասանների` Ժան-Լուի Տրետինյանի, Էմանուելլա Ռիվայի և Իզաբել Հուպերտի խաղով: Ֆրանսիայի, Գերմանիայի և Ավստրիայի համատեղ արտադրությամբ ստեղծված ֆիլմը տարեց զույգի` երաժշտության ուսուցիչներ Աննի և Ժորժի, սիրո փորձության պատմությունն է:
Ինչպես հայտնում է «Ոսկե ծիրան» փառատոնի մամլո ծառայությունը, «Երևանյան պրեմիերաների» ծրագրում կցուցադրվեն նաև Կաննի փառատոնի այս տարվա բացման ֆիլմը` Ուես Անդերսոնի «Լուսնկայի թագավորություն»-ը (Moonrise Kingdom), Կաննի հիմնական մրցույթի մասնակից «Բլուրներից այն կողմ» (Beyond the Hills) (ռեժ.` Քրիստիան Մունջու) և «Դրախտ. սեր» (Paradise: Love) (ռեժ.` Ուլրիխ Զայդլ) ֆիլմերը:
Փառատոնի ՖԻՊՐԵՍԻ մրցանակակիրներ «Մշուշում» (In the Fog) (ռեժ.`Սերգեյ Լոզնիցա) և «Իշխանավորը» (The Minister) (ռեժ.`Պիեռ Շյոլեռ) ֆիլմերը ներկայացված են «Ոսկե ծիրան»-ի հիմնական մրցութային ծրագրում:

26 Июнь 2012 - 13:10 AMT
9-ый ереванский международный кинофестиваль “Золотой абрикос” завершится главным призером 65-го Каннского кинофестиваля, фильмом “Любовь” (“Amoure”).
Драма австрийского режиссера Михаэля Ханеке, удостоившаяся главного приза Каннского фестиваля – “Золотой пальмовой ветви”, рассказывает о любви и верности. Главные роли в фильме исполнили французские актеры Эмманюэль Рива и Жан-Луи Трентиньян.
Картина рассказывает о пожилой супружеской паре, прожившей всю жизнь вместе и не желающей расставаться, несмотря на обстоятельства.
Как сообщают в пресс-службе кинофестиваля “Золотой абрикос”, в программе “Ереванские премьеры” будут показаны и несколько других фильмов, принимавших участие в Каннском кинофестивале: “Королевство полной луны” (“Moonrise Kingdom”) Уэса Андерсона, “За холмами” (“Beyond the Hills”) Кристиана Мунджиу и “Рай: Любовь” (“Paradise: Love”) Ульриха Зайдля.
Призеры ФИПРЕССИ – фильмы “В тумане” (“In the Fog”) Сергея Лозницы и “Министр” (“The Minister”) Пьера Шелера – представлены в основной конкурсной программе “Золотого абрикоса”.