26 Հունիս 2012 - 12:09 AMT
Այսօր` հունիսի 26-ին Կոմիտասի անվան կամերային երաժշտության տանը տեղի կունենա Սայաթ-Նովայի 300-ամյակին նվիրված Ազգային նվագարանների և ժողովրդական երգի անհատ կատարողների հանրապետական 4-րդ մրցույթի դափնեկիրների մրցանակաբաշխությունը և գալա-համերգը:
Ինչպես PanARMENIAN.Net -ի թղթակցին ասացին ՀՀ մշակույթի նախարարության մամլո ծառայությունից, մրցույթը տեղի է ունեցել հունիսի 11-20-ը` 2 փուլով:
Առաջին փուլը տեղի է ունեցել հունիսի 11-16-ը, երկրորդ փուլը` հունիսի 18-20-ը հետևյալ անվանակարգերում. 1.ժողովրդական երգ (արական և կանացի ձայն), 2.շվի, սրինգ դուդուկ և զուռնա, 3.սազ, քանոն և ուդ և 4. քամանչա, բամբիռ և հարվածային գործիք:

26 Июнь 2012 - 14:05 AMT
26 июня в Ереване будут подведены итоги Конкурса народных инструментов и исполнителей национальной песни
Сегодня, 26 июня, в ереванском Доме камерной музыки им. Комитаса состоится награждение лауреатов 4-го республиканского конкурса народных инструментов и исполнителей национальной песни, посвященного 300-летию Саят-Новы. В рамках мероприятия также пройдет гала-концерт.
Как сообщили корреспонденту PanARMENIAN.Net в пресс-службе Министерства культуры РА, конкурс проходил в два этапа – с 11 по 20 июня. Первый этап был проведен 11-16 июня, второй – 18-20.
Победителей будут выбирать в следующих номинациях: “Народная песня” (мужской и женский голоса), “Свирель, дудук и зурна”, “Саз, канон и уд”, “Каманча, бамбир и ударные инструменты”.