26 Հունիս 2012 - 15:58 AMT
Միայն Հայ ազգային կոնգրեսն է բարձրացնում 1999թ. հոկտեմբերի 27-ի և 2008թ. մարտի 1-ի հանցագործությունների բացահայտման հարցերը: Այդ մասին երեքշաբթի օրը` ընդդիմադիր ՀԱԿ-ի հանրահավաքի ժամանակ, ասել է ՀԱԿ-ից պատգամավոր Նիկոլ Փաշինյանը:
Ընդ որում նա նշել է, որ եթե իշխանությունները հոկտեմբերի 27-ի գործը համարում են դե-յուրե բացահայտված, ապա մարտի 1-ի անկարգությունների հետաքննությունը մինչ օրս շարունակվում է:
Փաշինյանն իր խոսքում անդրադարձել է նաև «Հարսնաքար» ռեստորանում բժիշկներին ծեծի ենթարկելու հետ կապված աղմակահարույց պատմությանը` այն անվանելով «ներկայիս իշխանությունների գործունեությունը»:
Այս կապակցությամբ նա ընդգծել է, որ «միայն ՀԱԿ-ն է ի վիճակի դադարեցնել Հայաստանում տիրող «բեսպրեդելը»:

Лишь Армянский национальный конгресс поднимает в Армении вопросы раскрытия преступлений 27 октября 1999 года и 1 марта 2008 года. Об этом на митинге оппозиционного АНК во вторник сказал депутат от АНК Никол Пашинян.
При этом он отметил, что если власти считают дело 27 октября де-юре раскрытым, то расследование беспорядков 1 марта до сих пор продолжается.
Пашинян в своей речи также обратился к нашумевшим событиям, связанным с избиением врачей в ресторане «Арснакар», назвав их “деятельностью нынешних властей”.
В этой связи он подчеркнул, что “лишь АНК в состоянии остановить существующий в стране «беспредел»”.