26 Հունիս 2012 - 18:00 AMT
Ընդդիմադիր Հայ ազգային կոնգրեսի ղեկավար, Հայաստանի առաջին նախագահ Լևոն Տեր-Պետրոսյանը Երևանում հանրահավաքի ժամանակ խորհրդարանում ընդդիմադիր ուժերին կոչ է արել շարունակել համագործակցությունը և կառավարության ծրագրերի քննարկման ժամանակ քվեարկել վերջինիս առաջարկած բոլոր օրինագծերի դեմ:
Տեր-Պետրոսյանի խոսքով` ընդդիմությունը չպետք է ստանձնի իշխող մեծամասնության կողմից ընդունված օրենքների պատասխանատվությունը: Ընդ որում նա ընդգծել է, որ ընդդիմությունը կարող է խորհրդարանական մեծամասնության հետ համաձայնեցված քվեարկել միայն Հայաստանի ազգային անվտանգության և արտաքին մարտահրավերների հետ կապված օրինագծերի դեպքում:
ՀԱԿ-ի ղեկավարը նշել է նաև, որ այժմ խորհրդարանում նոր քաղաքական իրողություն է ստեղծվել` նշելով, որ 1999 թվականից ի վեր Ազգային ժողովում այդքան ընդդիմադիր պատգամավոր չի եղել: Որպես իր խոսքերի ապացույց` նա հիշեցրել է, որ եթե խորհրդարանական առաջին իսկ քվեարկության ժամանակ կառավարության ներկայացրած ծրագիրն ստացել է 49 «դեմ» ձայն, ապա 2007 թվականին կառավարության ծրագիրն ստացել էր 0, իսկ 2008-ին` ընդամենը 3 «դեմ»։

26 Июнь 2012 - 17:30 AMT
Л.Тер-Петросян призвал оппозиционные силы в парламенте голосовать против всех законопроектов в правительстве
Лидер оппозиционного Армянского национального конгресса Левон Тер-Петросян в ходе митинга во вторник в Ереване призвал оппозиционные силы в парламенте продолжить свое сотрудничество и во время обсуждения программ правительства голосовать против всех законопроектов, предлагаемых последним.
По словам Тер-Петросяна, оппозиция не должна брать на себя ответственность за деятельность правительства.
При этом он подчеркнул, что оппозиция может согласованно голосовать с парламентским большинством лишь в случае законопроектов, связанных с национальной безопасностью и внешними вызовами Армении.
Лидер АНК также отметил, что сейчас в парламенте сложилась новая политическая реальность, отметив, что с 1999 года в Национальном Собрании не было столько оппозиционных депутатов.
В качестве доказательства своих слов он напомнил, что если против программы правительства в этом году проголосовало 49 депутатов, то в 2007 году не нашлось ни одного такого депутата, а в 2008-ом – только трое.