26 Հունիս 2012 - 18:21 AMT
ՀԱԿ-ի հանրահավաքի արդյունքները. «Բեսպրեդել», գայթակղություններ և մահացու հարված, իսկ ամռանը ընդդիմությունը կհանգստանա
Այսօր` հունիսի 26-ին, Երևանի Ազատության հրապարակում տեղի ունեցավ ընդդիմադիր Հայ ազգային կոնգրեսի հանրահավաքը: Որոշ գնահատականների համաձայն` այս հանրահավաքը վերջին շրջանի ամենասակավամարդ և կարճատևն էր: Հնարավոր է` իրենցն են ասել արձակուրդների շրջանը, շոգն ու ընտրություններից հետո հանդարտված կրքերը:
Պայքարը «բեսպրեդելի» դեմ ըստ ՀԱԿ-ի
Ինչպես հանրահավաքի ժամանակ հայտնել է ՀԱԿ-ից պատգամավոր Նիկոլ Փաշինյանը, միայն Հայ ազգային կոնգրեսն է բարձրացնում 1999թ. հոկտեմբերի 27-ի և 2008թ. մարտի 1-ի հանցագործությունների բացահայտման հարցերը: Այդ մասին երեքշաբթի օրը` ընդդիմադիր ՀԱԿ-ի հանրահավաքի ժամանակ, ասել է ՀԱԿ-ից պատգամավոր Նիկոլ Փաշինյանը: Ընդ որում նա նշել է, որ եթե իշխանությունները հոկտեմբերի 27-ի գործը համարում են դե-յուրե բացահայտված, ապա մարտի 1-ի անկարգությունների հետաքննությունը մինչ օրս շարունակվում է: Փաշինյանն իր խոսքում անդրադարձել է նաև «Հարսնաքար» ռեստորանում բժիշկներին ծեծի ենթարկելու հետ կապված աղմակահարույց պատմությանը` այն անվանելով «ներկայիս իշխանությունների գործունեությունը»: Այս կապակցությամբ նա ընդգծել է, որ «միայն ՀԱԿ-ն է ի վիճակի դադարեցնել Հայաստանում տիրող «բեսպրեդելը»:
ՀԱԿ` անակնկալ իշխանության համար
ՀՀՇ վարչության նախագահ, ընդդիմադիր Հայ ազգային կոնգրեսի անդամ Արամ Մանուկյանը հայկական ընդդիմության հանրահավաքի ժամանակ ՀԱԿ-ի կողմնակիցներին կոչ է արել ցանկացած պահին պատրաստ լինել նախագահական ընտրությունների անցկացմանը և չսպասել 2013թ. փետրվարին:
Մանուկյանը հայտնել է, որ ՀԱԿ-ի պատգամավորների գործունեությունը նոր խորհրդարանում անակնկալ էր գործող իշխանությունների համար: «Դա նրանց համար անակնկալ էր, նրանք ակնկալում էին, որ դժվար կլինի, բայց չէին սպասում, որ այսքան»,- հայտնել է նա: Մանուկյանի խոսքով` շատ պատգամավորներ և նախարարներ խորհրդարանում կառավարության ծրագրի քննարկումից հետո մոտեցան և իրենց գոհունակությունը հայտնեցին ՀԱԿ-ից պատգամավորների վարած աշխատանքի վերաբերյալ:
Ընդ որում Մանուկյանն ընդգծել է, որ առանց ժողովրդի աջակցության Կոնգրեսի պատգամավորները թույլ են և ոչինչ չեն կարողանա անել: «Յոթ հոգին այն թիվը չէ, որով կարելի է լուրջ փոփոխություններ կատարել խորհրդարանում… Նրանք վախենում են ձեզանից, ժողովո'ւրդ»,- ընդգծել է նա:
Մանուկյանը ցուցարարներին կոչ է արել հիշել, որ աշնանը ինչպես ներքաղաքական, այնպես էլ արտքաղաքական բնույթի նոր զարգացումներ են սպասվում, «իսկ ներկայիս իշխանությունները դիմակայելու իմունիտետ չունեն»:
Գայթակղություններն ու մահացու կռիվը
«Առջևում նախագահական ընտրություններն են, և շատ անելիք կա»,- հայտնել է ՀԱԿ-ի համակարգող Լևոն Զուրաբյանը: «Կասկածողներին, ովքեր գտնում են, որ իշխանություններին նույն հեշտությամբ կհաջողվի հաղթել նախագահական ընտրություններում, ինչպես դա տեղի ունեցավ խորհրդարանական ընտրություններում», Զուրաբյանը կոչ է արել հիշել այն մասին, որ, ժողովրդի կարծիքով, երկրում իշխանություն փոխելու համար իրական հնարավորությունը նախագահական ընտրություններն են, և «ընտրողներին դժվար է գայթակղել»:
«Աշնանը մենք պետք է պատրաստ լինենք ճակատագրական որոշումների, երկրում քաղաքական պատասխանատվությունը ստանձնելուն և վարչակարգին մահացու հարված հասցնելուն»,- հայտնել է Զուրաբյանը հավաքվածներին:
Նա անդրադարձել է նաև ՀԱԿ-ի աշխատանքին խորհրդարանում` հայտնելով, որ երեք օր շարունակ ժողովուրդն ականատեսն էր այն բանի, թե ինչպես էին ՀԱԿ-ի բոլոր պատգամավորները «լարվածության մեջ պահում վարչակարգի խորհրդարանն ու կառավարությունը», «ինչը վարչապետի դեպքում հանգեցրեց, ինչպես գրում են լրատվամիջոցները, կայուն դեպրեսիայի»:
Իր խոսքում Զուրաբյանը նաև Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանին կոչ է արել հրաժարական տալ:
Ամռանը ընդդիմությունը կհանգստանա
Հանրահավաքի ժամանակ ելույթ ունեցած Հայ ազգային կոնգրեսի ղեկավար Լևոն Տեր-Պետրոսյանը հայտնել է, որ ՀԱԿ-ի հերթական հանրահավաքը, հավանաբար, տեղի կունենա սեպտեմբերին, եթե այն ավելի վաղ անցկացնելու անհրաժեշտություն չծագի մինչ այդ: Նրա խոսքով` դա պայմանավորված է նրանով, որ քաղաքական զարգացումները կսկսվեն աշնանը, մասնավորապես, կապված նախագահական ընտրությունների մոտեցմամբ:
ՀԱԿ-ը «Բարգավաճ Հայաստանի» կողմից է
Լևոն Տեր-Պետրոսյանը նաև հանդես է եկել «Բարգավաճ Հայաստան» կուսակցության պաշտպանությամբ` կտրուկ քննադատելով նրանց, ովքեր ԲՀԿ-ին «կեղծ ընդդիմություն» են համարում: Նրա խոսքով` կասկածամիտները որպես իրենց դիրքորոշման ապացույց հիմնականում բերում են երկու փաստարկ` «Բարգավաճի» ցանկացած գործողության ետևում տեսնում են «Ռոբերտ Քոչարյանի ականջները» և վերջինիս վերադարձի սպառնալիքով սարսափեցնում ժողովրդին, և հասարակությանն ամեն կերպ համոզում, որ «Բարգավաճ Հայաստանն» իրականում ընդդիմություն չէ, քանի որ այդ մասին ԱԺ կանոնակարգի պահանջին համապատասխան հայտարարություն չի արել։
Տեր-Պետրոսյանը գտնում է, որ դրանով իսկ այդ կասկածամիտները փորձում են ներկայացնել Սերժ Սարգսյանին` որպես չարյաց փոքրագույնը` հաշվի առնելով, որ Քոչարյանը հոկտեմբերի 27-ի ոճրագործությունից և մարտի 1-ին հեղված արյունից հետո Հայաստանի ամենամեծ չարիքն է:
Եվ իդիոտիզմների մասին
Տեր-Պետրոսյանն ընդգծել է, որ բոլոր այն կուսակցությունները, որոնք կառավարության մաս են կազմում, իշխանություն են, իսկ որոնք դուրս են կառավարությունից, ընդդիմություն են: Նրա խոսքով` ԱԺ կանոնակարգի` ընդդիմություն լինելու մասին հայտարարելու վերաբերյալ դրույթը պարզապես իդիոտիզմ է, որն առաջին իսկ հնարավորության դեպքում ընդդիմադիր պատգամավորների պահանջով պետք է վերացվի։
Տեր-Պետրոսյանը հավելել է, որ իբր անկախ ԶԼՄ-ներն ու քաղաքական ուժերը, այդ թվում նաև Հայ ազգային կոնգրեսից անջատված տարրեր անցյալ տարվա հոկտեմբերից սկսած պայքարել և, հակառակ իրենց կանխատեսումների չարդարացման, այսօր էլ շարունակում են պայքարել «Բարգավաճ Հայաստան» կուսակցության ընդդիմացումը և քաղաքական մյուս ուժերի, հատկապես Կոնգրեսի հետ համագործակցությունը վիժեցնելու համար` «նպատակ հետապնդելով «Բարգավաճին» կրկին մղել Սերժ Սարգսյանի գիրկը»։
Տեր-Պետրոսյանը նշել է, որ այժմ իշխանությունը զանազան ճնշումների մեխանիզմներ է կիրառում «Բարգավաճ Հայաստանի» հանդեպ, և այս կապակցությամբ հայտնել է, որ տարիներ շարունակ ՀԱԿ-ը ենթարկվեց շատ ավելի դաժան ճնշումների, բայց «որևէ մտադրություն չունի դադարեցնել պայքարը ավազակապետական ռեժիմի դեմ՝ մինչև վերջնական հաղթանակ»: Նրա խոսքով, եթե այդ ամենից հետո «Բարգավաճ Հայաստանը» հնազանդություն հայտնի Սերժ Սարգսյանին, ապա դա կլինի նրա` որպես քաղաքական գործոնի վերջը:
ՀԱԿ-ի ղեկավարը նշել է, որ ԲՀԿ միակ ճանապարհն իրական ընդդիմություն դառնալն է, իսկ բոլոր մնացած քաղաքական ուժերը պետք է օգնեն նրան այդ գործում:
Լևոն Տեր-Պետրոսյանն առաջարկում է ԵԱՀԿ Մինսկի խումբը… լուծարել
Լևոն Տեր-Պետրոսյանը մեկնաբանել է նաև ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ երկրների նախագահների համատեղ հայտարարությունը Լոս-Կաբոսում (Մեքսիկա)` ընդգծելով, որ Հայաստանի իշխանությունները սխալ են հասկացել ԱՄՆ-ի, Ռուսաստանի և Ֆրանսիայի ղեկավարների ուղերձը: Նրա խոսքով` ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահ երկրների նախագահների վերջին համատեղ հայտարարության ոճն ավելի կոշտ է, քան նախորդների դեպքում: «Կարծես ուսուցիչները խոսում են մեղավոր երեխաների հետ»,- նշել է Տեր-Պետրոսյանը:
Նրա խոսքով` ԱՄՆ-ի, Ռուսաստանի և Ֆրանսիայի նախագահները վրդովված են այն բանից, որ Սերժ Սարգսյանը և Իլհամ Ալիևը «վճռական քայլեր չեն կատարել», որոնք ձեռնարկելու կոչով իրենց երկրները հանդես են եկել Դովիլում, այլ կերպ ասած, վերջիններս չեն արձագանքել այդ կոչին; Հայաստանի և Ադրբեջանի նախագահները չեն կատարել նաև Հիմնարար սկզբունքների համաձայնեցումն արագացնելու վերաբերյալ 2012թ. հունվարի 23-ին Սոչիում ստանձնած իրենց պարտավորությունը; շարունակել են բանակցություններում պաշտպանել սեփական մաքսիմալիստական դիրքորոշումները; խստորեն չեն պահպանել 1994թ. հրադադարի համաձայնագիրը և վերջապես չեն խուսափել լարվածություն առաջացնող թշնամական հռետորաբանությունից։
Տեր-Պետրոսյանը նշել է, որ Արևմուտքի պաշտոնական շրջանակներին մոտ որոշ փորձագետներ արդեն խոսում են այն մասին, որ Մինսկի խումբը չի արդարացնում իր վրա դրված հույսերը, և անգամ նրա աշխատանքի կարճաժամկետ դադարեցումը կարող է դրական արդյունքների հանգեցնել: ՀԱԿ-ի ղեկավարը հավելել է, որ այդ փորձագետները գտնում են, թե հարկավոր է հրաժարվել միջնորդական գործողություններից և ուժեղ արտաքին ճնշում գործադրել կողմերի վրա, որպեսզի հաշտության պայմանագիր ձեռք բերվի: Որպես օրինակ նրանք, Տեր-Պետրոսյանի խոսքով, բերում են Բոսնիայի վերաբերյալ դեյտոնյան համաձայնագիրը:
Բոլորին դեմ
ՀԱԿ-ի ղեկավարը ընդդիմադիր ուժերին կոչ է արել շարունակել համագործակցությունը և կառավարության ծրագրերի քննարկման ժամանակ քվեարկել վերջինիս առաջարկած բոլոր օրինագծերի դեմ: Տեր-Պետրոսյանի խոսքով` ընդդիմությունը չպետք է ստանձնի իշխող մեծամասնության կողմից ընդունված օրենքների պատասխանատվությունը:
Ընդ որում նա ընդգծել է, որ ընդդիմությունը կարող է խորհրդարանական մեծամասնության հետ համաձայնեցված քվեարկել միայն Հայաստանի ազգային անվտանգության և արտաքին մարտահրավերների հետ կապված օրինագծերի դեպքում:
ՀԱԿ-ի ղեկավարը նշել է նաև, որ այժմ խորհրդարանում նոր քաղաքական իրողություն է ստեղծվել` նշելով, որ 1999 թվականից ի վեր Ազգային ժողովում այդքան ընդդիմադիր պատգամավոր չի եղել: Որպես իր խոսքերի ապացույց` նա հիշեցրել է, որ եթե խորհրդարանական առաջին իսկ քվեարկության ժամանակ կառավարության ներկայացրած ծրագիրն ստացել է 49 «դեմ» ձայն, ապա 2007 թվականին կառավարության ծրագիրն ստացել էր 0, իսկ 2008-ին` ընդամենը 3 «դեմ»։

26 Июнь 2012 - 17:36 AMT
Сегодня, 26 июня, на площади Свободы в Ереване прошел очередной митинг оппозиционного Армянского национального конгресса. По некоторым оценкам, этот митинг стал самым малочисленным за последнее время и самый короткий. Возможно, свое слово сказали время отпусков, жара или поулегшиеся после выборов политические страсти.
Война с беспределом от АНК
Как заявил, выступая на митинге, депутат от АНК Никол Пашинян, только АНК поднимает в Армении вопросы раскрытия преступлений 27 октября 1999 года (теракт в парламенте) и 1 марта 2008 года (столкновения с участниками митинга оппозиции). При этом он отметил, что если власти считают дело 27 октября де-юре раскрытым, то расследование беспорядков 1 марта до сих пор продолжается. Пашинян в своей речи также обратился к нашумевшим событиям, связанным с избиением военных врачей в ресторане «Арснакар», назвав их “деятельностью нынешних властей”. В этой связи он подчеркнул, что “лишь АНК в состоянии остановить существующий в стране «беспредел»”.
АНК – сюрприз для власти
В свою очередь, председатель правления АОД, член оппозиционного Армянского национального конгресса Арам Манукян в ходе митинга армянской оппозиции призвал сторонников АНК в любой момент быть готовыми к проведению президентских выборов и не ждать февраля 2013 года.
Манукян заявил, что деятельность депутатов АНК в новом парламенте стала сюрпризом для действующих властей.
«Это было сюрпризом для них, они ждали, что будет трудно, но не ожидали, что так», – заявил он. По словам Манукяна, многие депутаты и министры после обсуждения программы правительства подходили к ним в парламенте и выражали свое удовлетворение проводимой депутатами от АНК работой.
При этом Манукян подчеркнул, что без народной поддержки депутаты конгресса слабы и ничего не смогут сделать.
«Семь человек – это не та цифра, которой можно осуществить серьезные изменения в парламенте… они боятся вас, народ», – подчеркнул он.
Манукян призвал митингующих помнить, что осенью ожидаются новые развития как внутриполитического, так и внешнеполитического характера, «а нынешние власти не имеют иммунитета для противостояния этому». В этой связи он подчеркнул, что надо в любой момент быть готовыми к проведению президентских выборов, а не просто ожидать февраля 2013 года.
Соблазны и смертельная битва
Выступая на митинге, координатор оппозиционного Армянского национального конгресса Левон Зурабян проинформировал собравшихся, что «впереди президентские выборы и предстоит многое сделать». Скептиков, считающих, что “властям удастся также легко победить на президентских выборах, как и на парламентских”, Зурабян призвал помнить о том, что, по мнению народа, реальной возможностью для изменения власти в стране являются президентские выборы, и «трудно соблазнить избирателей».
«Осенью мы должны быть готовы к судьбоносным решениям, к взятию политической ответственности в стране на себя и нанесению смертельного удара режиму», – заявил собравшимся Зурабян.
Что касается работы АНК в парламенте, то Зурабян заявив, что три дня весь народ был свидетелем того, как все депутаты АНК “держали в напряжении парламент и правительство режима”, “что в случае с премьер-министром привело, как пишут СМИ, к стабильной депрессии”.
В своей речи Зурабян также призвал президента Армении Сержа Саргсяна уйти в отставку.
Летом оппозиция отдыхает
Выступивший на митинге лидер Армянского национального конгресса Левон Тер-Петросян, сообщил, что следующий митинг АНК пройдет, вероятно, в сентябре, если до этого не возникнет необходимости в проведении его раньше. По его словам, это обусловлено тем, что политические развития начнутся ближе к осени, в частности, связанные с приближением президентских выборов.
АНК за “Процветающую Армению”
Левон Тер-Петросян также высказался в защиту партии «Процветающая Армения», подвергнув резкой критике тех, кто считает ее «фальшивой оппозицией”. По его словам, скептики ППА в качестве доказательства своей позиции в основном приводят два довода: видят за ППА «уши Роберта Кочаряна» и опасность его возвращения и то, что «Процветающая Армения» не заявила о том, что она оппозиция, как того требует регламент Национального Собрания.
Тер-Петросян считает, что тем самым эти скептики пытаются помочь президенту Армении Сержу Саргсяну выставить его наименьшим злом, учитывая, что Кочарян после 27 октября 1999 года и 1 марта 2008 года воспринимается в Армении как наибольшее зло.
И об идиотизмах
Тер-Петросян подчеркнул, что властью считаются те партии, которые вошли в коалицию и правительство, а остальные являются оппозицией. По его словам, требование регламента парламента заявлять о своей оппозиционности является «идиотизмом» и этот пункт следует отменить.
Тер-Петросян добавил, что якобы независимые СМИ и политические силы, а также элементы, покинувшие АНК, с октября прошлого года борются с «Процветающей Арменией» «и пытаются вновь вернуть ее в объятия Сержа Саргсяна».
Он отметил, что сейчас власти используют различные средства давления на ППА, и в этой связи заявил, что против АНК использовались еще более жесткие средства, однако, они не сдались и продолжили свою борьбу с действующими властями. По его словам, если после всего этого «Процветающая Армения» выразит покорность Саргсяну, это станет ее политической смертью.
Лидер АНК отметил, что единственным путем ППА является превращение в реальную оппозицию, а все остальные политические силы должны ей помочь в этом.
Левон Тер-Петросян предлагает Минскую группу ОБСЕ… упразднить
Левон Тер-Петросян также прокомментировал совместное заявление президентов стран-сопредседателей Минской группы ОБСЕ в Лос-Кабосе (Мексика), подчеркнув, что власти Армении неправильно поняли мессидж лидеров США, России и Франции. По его словам, тон нынешнего совместного заявления президентов стран-сопредседателей МГ ОБСЕ существенно отличается от предыдущих, он стал более жестким. «Как будто учителя разговаривают с провинившимися детьми», отметил Тер-Петросян.
По его словам, недовольство президентов США, России и Франции вызвало то, что: Серж Саргсян и Ильхам Алиев не выполнили требований довильского заявления; не были реализованы сочинские договоренности; стороны продолжают выступать с максималистских позиций; нарушается соглашение о прекращении огня; продолжаются милитаристские заявления.
Тер-Петросян отметил, что некоторые эксперты, приближенные к официальным кругам Запада, уже говорят о том, что Минская группа не оправдывает возложенных на нее надежд, и даже краткосрочное прекращение ее работы может привести к положительным результатам. Лидер АНК добавил, что эти эксперты считают, что необходимо отказаться от посреднических действий и оказать сильное внешнее давление на стороны, чтобы достичь мирного соглашения. В качестве примера они, по словам Тер-Петросяна, приводят дейтонское соглашение по Боснии.
Против всех
Лидер АНК призвал оппозиционные силы в парламенте продолжить свое сотрудничество и во время обсуждения программ правительства голосовать против всех законопроектов, предлагаемых последним. По словам Тер-Петросяна, оппозиция не должна брать на себя ответственность за деятельность правительства.
При этом он подчеркнул, что оппозиция может согласованно голосовать с парламентским большинством лишь в случае законопроектов, связанных с национальной безопасностью и внешними вызовами Армении.
Лидер АНК также отметил, что сейчас в парламенте сложилась новая политическая реальность, отметив, что с 1999 года в Национальном Собрании не было столько оппозиционных депутатов.
В качестве доказательства своих слов он напомнил, что если против программы правительства в этом году проголосовало 49 депутатов, то в 2007 году не нашлось ни одного такого депутата, а в 2008-ом – только трое.