27 Հունիս 2012 - 09:05 AMT
Թբիլիսիի Սուրբ Գևորգ եկեղեցին մոտ ժամանակներս կվերանորոգվի: Այդ մասին մամլո ասուլիսի ժամանակ ասաց Հայ Առաքելական եկեղեցու Վիրահայոց թեմի առաջնորդ Վազգեն եպս. Միրզախանյանը: Նրա խոսքով արդեն պատրաստ է վերանորոգման նախագիծը, կլինի նաև ֆինանսավորում:
Միրզախանյանի խոսքով, պատրաստ է նաև Սուրբ Նշան եկեղեցու վերականգնման նախագիծը, և ֆինանսավորում, հավանաբար, նույնպես կլինի:
Միրզախանյանը նշեց, որ Վրաստանի տարածքում կա 40 գործող եկեղեցի 18 հոգևորականներով, և 300 չգործող եկեղեցիներ:
Սրբազանը ուրախությամբ հայտնեց, որ Ջավախքում, Ջիվանու ծննդավայր Կարծախ գյուղում հուլիսի 14-ին կօծվի եկեղեցի:
Առաջնորդը նաև նշեց, որ վերջապես Վիրահայոց թեմը Վրաստանում ստացել է կարգավիճակ, ինչը թույլ է տալիս իրենց կողմից բացել տարբեր հաստատություններ: Բացի այդ, կարգավիճակ ստանալով, նրանք սկսելու են պահանջել վրացականացված հայկական եկեղեցիները: Դա, ըստ առաջնորդի, կլինի բարդ և երկար գործընթաց:

Монастырь Св. Геворк в Тбилиси в ближайшее время будет восстановлен. Об этом во время пресс-конференции сказал предводитель Грузинской епархии ААЦ епископ Вазген Мирзаханян. По его словам, проект по восстановлению уже готов, будет обеспечено и финансирование.
Он сообщил, что в настоящее время уже готов и проект восстановления монастыря Сурб Ншан, который также, возможно, будет финансироваться.
Епископ Вазген Мирзаханян отметил, что в Грузии насчитывается около 40 действующих армянских монастырей и 300 недействующих. Он с радостью отметил, что, наконец, Грузинская епархия ААЦ получила статус, что позволит им самим открывать различные заведения.