Ընդդիմադիր Հայ ազգային կոնգրեսը (ՀԱԿ), ինչպես մյուս քաղաքական ուժերը, Ազգային ժողով է անցել միայն գործող իշխանությունների «բարի կամքի» շնորհիվ: Այդ մասին Երևանում կայացած մամլո ասուլիսում հայտարարել է ՀԱԿ ներկայացուցիչ, «Ժողովրդավարական հայրենիք» կուսակցության առաջնորդ Պետրոս Մակեյանը:
Ըստ նրա, միայն իշխանությունների վախը ժողովրդից, մտավախությունները, թե ՀԱԿ-ը մարդկանց փողոց դուրս կբերի, ստիպեցին նրանց իրենց իսկ կողմից կեղծված ընտրությունների պաշտոնական արդյունքներին հավելել խորհրդարան անցնելու համար ՀԱԿ-ին պակասող ձայները:
Ինչ վերաբերում է ՀԱԿ հետագա գործողություններին, ապա, ըստ Մակեյանի, հարկավոր է ուժի նոր կենտրոն, որի կազմակերպիչը պետք է ՀԱԿ-ը դառնա:
Նա նաև հանգիստ է վերաբերվել ՀԱԿ երեկվա հանրահավաքի սակավամարդությանը՝ հայտարարելով, թե «մեսիջներով արդյունավետ աշխատանքի դեպքում այդ քանակը մեկ ամսում կարող է 100 հազարի հասնել»:

27 Июнь 2012 - 11:19 AMT
АНК прошел в парламент благодаря “доброй воле” властей и их страха перед народом, считает Петрос Макеян
Оппозиционный Армянский национальный конгресс (АНК), как и остальные политические силы, прошел в Национальное собрание лишь благодаря “доброй воле” действующих властей. Об этом на пресс-конференции в Ереване сказал представитель АНК, лидер партии "Демократическое отечество" Петрос Макеян.
По его словам, лишь страх властей перед народом, опасения, что АНК выведет людей на улицы, заставили их добавить к официальным результатам сфальсифицированных ими же выборов недостающие АНК голоса для прохода в парламент.
Что касается будущих действий АНК, то, по мнению Макеяна, необходимо образовать новый центр силы, и организатором этого центра силы должен стать АНК.
Он также спокойно отнесcя к малочисленности вчерашнего митинга АНК, заявив, что “в случае эффективной работы посредством мессиджей количество в течении месяца может стать 100 тысячным”.