27 Հունիս 2012 - 17:38 AMT
ՀԱԿ. Ըստ ԵԱՀԿ/ԺՀՄԻԳ-ի վերջնական զեկույցի` մայիսի 6-ի ընտրությունները ժողովրդավարական նորմերին չեն համապատասխանել
Հայ ազգային կոնգրեսը (ՀԱԿ) հանդես է եկել հայտարարությամբ, որում մեկնաբանել է ԵԱՀԿ/ԺՀՄԻԳ-ի` Հայաստանում մայիսի 6-ին տեղի ունեցած խորհրդարանական ընտրությունների ընթացքում իրականացրած դիտորդական առաքելության վերջնական զեկույցը:
Ինչպես նշում է ՀԱԿ-ի մամլո ծառայությունը, զեկույցում մասնավորապես ասված է, որ «ընտրությունները, որոնք անցկացվել են կատարելագործված օրենքի հիման վրա, բնութագրվել են մրցակցային, դինամիկ ու հիմնականում խաղաղ ընտրարշավով, որը, սակայն, նշանավորվել է գործընթացի հանդեպ վստահության ցածր մակարդակով:
Ընտրությունների մասնակիցների կողմից ընտրարշավի պայմանների որոշ խախտումները, այդ թվում վարչական ռեսուրսի կիրառումն ու ընտրողների ընտրության ազատության սահմանափակման ջանքերը, ստեղծել են անհավասար մրցակցային դաշտ և հակասության մեջ են մտել ԵԱՀԿ-ի առջև ստանձնած պարտավորությունների հետ»:
Նշվում է նաև, որ այս գնահատականը, ըստ էության, նշանակում է, որ ԵԱՀԿ/ԺՀՄԻԳ դիտորդները չեն ընդունել, որ այս ընտրությունները համապատասխանում են միջազգայնորեն ընդունված ժողովրդավարական չափանիշներին:
Զեկույցում նաև բազմաթիվ տեղեկություններ կան վարչական ռեսուրսի օգտագործման, բազմակի քվեարկության, ձայների գնման մասին:
Ըստ ՀԱԿ-ի` ԵԱՀԿ/ԺՀՄԻԳ վերջնական զեկույցը «ծանր հարված է հասցնում Հայաստանի վարկին միջազգային հանրության աչքում և նաև թուլացնում է Հայաստանի դիրքերը բանակցային գործընթացում, ինչի ամբողջական պատասխանատվությունը կրում են այս իշխանությունները, որոնք ամբողջովին կեղծելով ընտրությությունները, ըստ էության, մերժել են հայ ժողովրդի կողմից սեփական իշխանություն ընտրելու իրավունքը»:

27 Июнь 2012 - 17:15 AMT
АНК считает, что итоговый доклад БДИПЧ/ОБСЕ признал выборы 6 мая не соответствующими демократическим нормам
Армянский национальный конгресс (АНК) выступил с заявлением, в котором прокомментировал итоговый доклад миссии наблюдателей Бюро по демократическим институтам и правам человека (БДИПЧ) по состоявшимся 6 мая парламентским выборам в Армении.
Как отмечает пресс-служба АНК, в докладе международных наблюдателей отмечается, что «выборы проводились по усовершенствованному законодательству, характеризовались конкурентной, динамичной и в основном мирной предвыборной кампанией, которая, однако, была отмечена низким уровнем доверия к процессу.
Некоторые нарушения условий предвыборной кампании участниками выборов, в том числе использование административного ресурса и попытки ограничить свободу выбора избирателей, создали неравное поле для участников и идут вразрез с обязательствами республики перед ОБСЕ».
Также отмечается, что в докладе есть многочисленные сведения об использовании административного ресурса, повторном голосовании и подкупе избирателей.
По мнению АНК, эта оценка, по сути, означает, что наблюдатели БДИПЧ/ОБСЕ не признали эти выборы соответствующими международным демократическим нормам.
«Итоговый доклад БДИПЧ/ОБСЕ, естественно, наносит серьезный ущерб репутации Армении в глазах международной общественности и ослабляет позиции республики в переговорном процессе, и полную ответственность за это несут власти, которые по сути лишили армянский народ права избирать свою власть», – подчеркивается в заявлении АНК.