Նախագահ Սերժ Սարգսյանն այսօր աշխատանքային այցով մեկնել է Բելգիայի Թագավորություն: Հանրապետության նախագահը Բրյուսելում հանդիպում է ունեցել Եվրոպական Միության արտաքին գործերի և անվտանգության քաղաքականության հարցերով բարձր ներկայացուցիչ, եվրոպական հանձնաժողովի փոխնախագահ Քեթրին Էշթոնի հետ: Ինչպես հայտնում է նախագահի մամլո ծառայությունը, զրուցակիցները քննարկել են ՀՀ-ԵՄ հարաբերությունների օրակարգը: Կարևորվել է Արևելյան գործընկերության շրջանակում համագործակցության զարգացումը: Անդրադարձ է եղելԱսոցացման համաձայնագրի, Խորը և համապարփակ ազատ առևտրի գոտու ստեղծման Հայաստան-Եվրամիություն բանակցություններին, մարդկանց տեղաշարժի դյուրացման, ինչպես նաև մեր երկրի բարեփոխումներին աջակցելու ձևաչափի շուրջ ԵՄ-ի հետ ծավալված երկխոսությանը:
Նախագահ Սերժ Սարգսյանը վերահաստատելով Եվրոպական միության հետ Հայաստանի սերտ համագործակցության պատրաստակամությունը՝ ընդգծել է որ անկախացումից ի վեր ԵՄ-ի հետ մեր երկրի մերձեցումը և եվրաինտեգրման քաղաքականությունը եղել և շարունակում է մնալ ՀՀ արտաքին քաղաքականության կարևորագույն առաջնահերթություններից մեկը:
Հանդիպմանը երկուստեք կարևորվել են Հայաստան-ԵՄ բարձր մակարդակի փոխայցելությունները:
Անդրադարձ է եղել մայիսի 6-ին Հայաստանում կայացած խորհրդարանական ընտրություններին, ԼՂ հակամարտության կարգավորմա նգործընթացին և տարածաշրջանային զարգացումներին: Եվրոպական Միության արտաքին գործերի և անվտանգության քաղաքականության հարցերով բարձր ներկայացուցիչ, եվրոպական հանձնաժողովի փոխնախագահ Քեթրին Էշթոնը նշել է, որ կարևոր է շարունակել Հայաստանի ընտրական համակարգի բարեփոխումները, թեև կայացած խորհրդարանական ընտրությունները, տիկին Էշթոնի խոսքով, լավագույնն էին Հայաստանի անկախության 20 տարիների ընթացքում:
Վաղը՝ հունիսի 28-ին, ՀՀ նախագահ, ՀՀԿ նախագահ Սերժ Սարգսյանը կմասնակցի Եվրոպական ժողովրդական կուսակցության գագաթաժողովին:

28 June 2012 - 09:03 AMT
Президент Армении Серж Саргсян 28 июня с рабочим визитом вылетел в Бельгию. В пресс-службе аппарата президента РА сообщают, что в Брюсселе Серж Саргсян встретился с верховным представителем Европейского Союза по иностранным делам и политике безопасности, вице-председателем Европейской Комиссии Кэтрин Эштон.
Собеседники обсудили повестку отношений между Арменией и ЕС. Была подчеркнута важность сотрудничества в рамках Восточного партнерства. Были затронуты темы переговоров между Арменией и Евросоюзом по соглашению об Ассоциации, о создании глубокой и всесторонней зоны свободной торговли, упрощении передвижения людей, они также коснулись диалога с ЕС о формате содействия реформам в Армении.
Серж Саргсян, подтвердив готовность Армении к тесному сотрудничеству с Европейским Союзом, подчеркнул, что в годы независимости, сближение Армении с ЕС и политика евроинтеграции были и продолжают оставаться одними из важнейших приоритетов внешней политики страны.
На встрече была обоюдно подчеркнута важность взаимных визитов высокого уровня.
Серж Саргсян и Кэтрин Эштон коснулись состоявшихся 6 мая текущего года парламентских выборов Армении, процесса урегулирования Карабахской проблемы и региональных процессов. Кэтрин Эштон отметила, что очень важно продолжать реформы избирательной системы Армении, хотя состоявшиеся парламентские выборы, по ее словам, были лучшими за последние 20 лет независимости Армении.