28 June 2012 - 13:39 AMT
Վիեննայում անցնում է ԵԱՀԿ անվտանգության գծով ամենամյա խորհրդաժողովը: Խորհրդաժողովում հանդես է եկել ԱՄՆ պետքարտուղարի օգնականի տեղակալ Էրիկ Ռուբինը, որն անդրադարձել է նաև ղարաբաղյան հակամարտությանը: «ԱՄՆ-ն որպես ՄԽ եռահամանախագահներից մեկը հավատարիմ է խաղաղ կարգավորմանը հասնելու գործում կողմերին աջակցելուն»,-ասել է Ռուբինը:
Պետդեպի ներկայացուցիչը հավելել է, որ «Մինսկի խումբը կենսականորեն կարևոր կառույց է պատերազմը կանխելու համար և բանակցությունների միջոցով կողմերին խաղաղությանը մոտեցնելու համար: Ընթացիկ տարվա հունվարին Ադրբեջանի ու Հայաստանի նախագահները համատեղ հայտարարություն արեցին Սոչիում, որտեղ պարտավորվեցին արագացնել հիմնարար սկզբունքների վերաբերյալ համաձայնագրի կնքումը, ինչպես նաև շարունակել աշխատանքը հումանիտար շփումների և շփման գծում միջադեպերի քննության մեխանիզմների ստեղծման ուղղությամբ: Համանախագահները ինտենսիվ աշխատեցին, օգնելու համար կողմերին կյանքի կոչել այն, այդ թվում Հայաստանի ու Ադրբեջանի ԱԳ նախարարների վերջին հանդիպման ժամանակ: Թեև ՄԽ-ն առաջընթացի է հասել համապարփակ կարգավորման շրջանակների մասին, մնում է կարևոր աշխատանք կատարել»:
Ըստ Ռուբինի, «յինչպես ասվում է նախագահներ Օբամայի, Օլանդի և Պուտինի հունիսի 18-ի հայտարարության մեջ, կողմերը պետք է իրենց քաղաքական կամքը ցույց տան, որոշումներ կայացնելով, որոնք հնարավոր կդարձնեն խաղաղ կարգավորումը Հելսինկյան եզրափակիչ ակտի սկզբունքների հիման վրա՝ ուժի կամ ուժի սպառնալիքի չկիրառում, տարածքային ամբողջականություն և ազգերի ինքնորոշում:
ԱՄՆ-ն և մյուս համանախագահները կոչ արեցին կողմերին զերծ մնալ ռազմատենչ հռետորությունից»:
Նման դիրքրորոշում հայտնեցին նաև ՄԽ համանախագահ մյուս երկրների, ինչպես նաև ԵՄ և այլ երկրների ներկայացուցիչները:

28 June 2012 - 12:58 AMT
В Вене проходит ежегодная конференция по вопросам безопасности ОБСЕ. На ней выступил заместитель помощника госсекретаря США Эрик Рубин, который коснулся и вопроса нагорно-карабахского конфликта. «Выступающие в качестве одного из трех сопредседателей Минской группы Соединенные Штаты остаются приверженными оказанию помощи сторонам карабахского конфликта в том, чтобы достичь прочного и мирного урегулирования», – заявил Э.Рубин.
Представитель Госдепа отметил, что «Минская группа оказалась жизненно важной структурой для предотвращения возврата к войне и в приближении сторон конфликта к миру путем переговоров. В январе этого года президенты Азербайджана и Армении выступили в Сочи с совместным заявлением, в котором обязались ускорить достижение соглашения по базовым принципам, а также продолжить работу по гуманитарным контактам и механизмам для расследования инцидентов вдоль линии соприкосновения. Сопредседатели интенсивно работали над тем, чтобы помочь сторонам воплотить в жизнь сочинское заявление, в том числе в ходе недавней встречи с министрами иностранных дел Армении и Азербайджана. Хотя Минская группа добилась прогресса в направлении достижения соглашения о рамках всеобъемлющего урегулирования, остается проделать важную работу».
По словам заместителя помощника госсекретаря США, «как отмечалось в совместном заявлении президентов Обамы, Олланда и Путина от 18 июня, сторонам необходимо продемонстрировать свою политическую волю, принимая решения, которые сделают возможным мирное урегулирование, основанное на принципах Хельсинкского заключительного акта о неприменении силы или ее угрозы, территориальной целостности и праве народов на самоопределение.
Соединенные Штаты и их партнеры-сопредседатели Минской группы призвали стороны воздерживаться от агрессивной риторики, которая служит лишь для того, чтобы продлить конфликт, и ничего не делает, чтобы подготовить население к миру».
Схожую позицию выразили представители других стран-сопредседателей Минской группы ОБСЕ – РФ и Франции, а также ЕС и ряда других стран.