2 Հուլիս 2012 - 12:53 AMT
Հայաստանի պետական ֆիլհարմոնիկ նվագախմբի գեղարվեստական ղեկավար և գլխավոր դիրիժոր Էդուարդ Թոփչյանը ցանկանում է Ջակոմո Պուչինիի «Տուրանդոտ» օպերան ներկայացնել Հանրապետության հրապարակում: Օպերայի համերգային տարբերակը հայ երաժշտասերների դատին կհանձնվի հուլիսի 3-ին և 6-ին` Արամ Խաչատրյան համերգասրահում:
Մաեստրոյի խոսքով, գաղափարի իրականացման համար անհրաժեշտ է մի քանի հարյուր հազար դոլար գումար, որը մի քանի բարերարների միջոցով կարելի է հավաքել: Նա նշեց, որ կան բոլոր պայմաները դա իրականացնելու համար` լավ կատարողներ, արդեն պատրաստ են էսքիզները, կա ռեժիսուրա:
Արքայադուստ Տուրանդոտի և Կալաֆի սիրո պատմությունը ներկայացնող օպերայի համաշխարհային պրեմիերան տեղի է ունեցել 1926 թ-ին Միլանի Լա Սկալա թատրոնում: «Տուրանդոտը» օպերային թատրոնների հիմնական երգացանկային և ամենահաճախ կատարվող գործերից է:

2 Июль 2012 - 13:31 AMT
Художественный руководитель и главный дирижер Государственного филармонического оркестра Армении Эдуард Топчян желает представить оперу Джакомо Пуччини “Турандот” на Площади республики в Ереване.
Концертная версия оперы будет представлена на суд армянского зрителя 3 и 6 июля в концертном зале им. Арама Хачатуряна.
По словам маэстро, для осуществления этого замысла необходима сумма в размере нескольких сот тысяч долларов, которую можно собрать лишь при помощи меценатов.
Он отметил, что для этого есть все необходимые условия: и готовые эскизы, и режиссура, и прекрасные исполнители.
Первое представление истории любви принцессы Турандот и принца Калафа состоялось 25 апреля 1926 года в театре Ла Скала в Милане. Пуччини умер, не успев завершить работу над оперой, и в дальнейшем все представления “Турандот” завершались заключительным дуэтом и финалом, написанными Франко Альфано на основе черновиков автора. Однако, эта версия окончания оперы не является единственной.