3 Հուլիս 2012 - 09:59 AMT
Անվանի նկարիչ և քանդակագործ Երվանդ Քոչարի մասին պատմող «Եվրանդ Քոչարի տարածական նկարչությունը» ֆիլմի պրեմիերան կայանալու է հուլիսի 12-ին: Այդ մասին մամլո ասուլիսի ժամանակ ասաց ֆիլմի ռեժիսոր Ռուբեն Քոչարը: Նրա խոսքով, այն տեղի է ունենալու Մոսկվա կինոթատրոնում` «Ոսկե ծիրան» միջազգային կինոփառատոնի ժամանակ:
16-րոպեանոց ֆիլմի առանցքում նկարչի 1927 թ-ի գլուխգործոցներից մեկն է: Արվեստի այս եզակի գործը Հայաստան բերվեց Փարիզի Minotaure պատկերասրահից 2011-ի մայիսին «Հայ արտ» արվեստի կենտրոնի կողմից: Աշխատանքը պահվում էր ֆրանսիացի հայտնի կոլեկցիոներ Պատրիս Տրիգանոյի հավաքածուում:
Ռեժիսորի խոսքով, մարդիկ ուրասխացել են, որ եռաչափ նկար է հայտնվել Երևանում, այնինչ Քոչարը վաղուց է հիմնադրել ոչ միայն եռաչափ, այլև քառաչափ նկարչությունը:
Քոչարը նշեց, որ մյուս տարի սկսվելու են նաև նոր գեղարվեստական ֆիլմի նկարահանումները, որը պատմելու է Քոչարի ամենահայտնի գործերից մեկի` «Սասունցի Դավիթ» արձանի կերտման, և Քոչարին շրջապատող արվեստագետների մասին: Սցենարը գրելու է Ռուբեն Հովսեփյանը:

3 Июль 2012 - 11:09 AMT
Премьера фильма “Трехмерная живопись Ерванда Кочара”, рассказывающего об известном армянском художнике и скульпторе Ерванде Кочаре, состоится 12 июня. Об этом во время пресс-конференции сказал режиссер фильма Рубен Кочар.
По его словам, премьера состоится в кинотеатре “Москва” в ходе международного фестиваля “Золотой абрикос”.
В основе фильма продолжительностью в 16 минут лежит один из шедевров художника, созданный в 1927 году.
Это редчайшее произведение искусства было привезено в мае 2011 года центром искусства “АйАрт” из павильона “Minotaure” в Париже. Работа хранилась в частной коллекции известного французского коллекционера Патриса Тригано.
По словам режиссера, многие рады, что трехмерная картина находится в Ереване, хотя Кочар является основателем не только трехмерной, но и четырехмерной живописи.
Рубен Кочар отметил, что с будущего года начнет снимать художественный фильм, рассказывающий об одной из самых известных работ Ерванда Кочара – о создании памятника “Давид Сасунский” и об окружавших художника деятелях искусства. Автором сценария будет Рубен Овсепян.