3 Հուլիս 2012 - 11:46 AMT
Անշուշտ, Հայաստանը չի կարող ազդել Սիրիայի իրավիճակի վրա, սակայն կարող է հետևել ու փորձել հարմարվել արագ փոփոխվող իրականությանը՝ դա սուր անհրաժեշտություն է, հայտարարել է Կովկասի ինստիտուտի տնօրեն, քաղաքագետ Ալեքսանդր Իսկանդարյանը: «Ես չգիտեմ, թե երբ տեղի կունենա կոլապսը՝ հուլիսի 20-ին, Ռամադանի սկսվելուն պես թե մեկ տարի անց, բայց այն, որ իշխանությունն այնտեղ շատ է վարկաբեկված և որ կան ռիսկեր ու վտանգներ, դա փաստ է: Այնպես, որ կարծես թե Սիրիայում հումանիտար աղետ է սպասվում»,-ասել է նա հուլիսի 3-ին Երևան-Մոսկվա «Մերձավորարևելյան նոր իրողությունները. Մարտահրավերներ Մոսկվայի ու Երևանի համար» թեմայով հեռուստակամուրջի ժամանակ:
Ըստ նրա, Հայաստանի համար իրավիճակի զարգացումը Սիրիայում չափազանց կարևոր է՝ հազարավոր սիրիահայեր կան այնտեղ , որոնք Հայաստանի քաղաքացիություն են ուզում: Նա բերեց ԶԼՄ-ներում հայտնված տեղեկությունները, որոնց համաձայն, 2010թ. նրանք 400 էին, 2011-ին՝ 3000, իսկ 2012թ. առաջին կիսամյակում արդեն 2000 մարդ է դիմել ՀՀ քաղաքացիության համար: «Այս թվերը վերաբերում են քաղաքացիություն խնդրողներին, կան նաև այնպիսինները, ով դում է բնակության իրավունքի համար կամ ուղղակի ժամանում է երկիր»,-ասել է նա:
Ալեքսանդր Իսկանդարյանը նշել է նաև, որ անշարժ գույքի շուկայում արդեն սկսում է դեր խաղալ սիրիական գործոնը: «50-60 հազար սիրիահայերի համայնքը շատ լուրջ թիվ է մեր երկրի համար»,-ասել է նա:
Ըստ քաղաքագետի, Սիրիան առանցքային երկիր է տարածաշրջանի համար: «Այն, ինչ կատարվում է այնտեղ, դա և Թուրքիայի դերն է, և Իրանի դերն է տարածաշրջանում, և Հյուսիսայինյ Իրաքն ու քրդերն են, և տարածաշրջանի վերափոխումը հսկայական նշանակություն ունի Հայաստանի ու Ռուսաստանի համար»,-ասել է նա:

Повлиять на ситуацию в Сирии Армения, конечно, не может, но следить за ней и пытаться адаптироваться к быстро меняющейся реальности – это острая необходимость, заявил директор Института Кавказа, политолог Александр Искандарян.
«Я не знаю, когда случится коллапс – 20 июля, после начала Рамадана, или через год, но то, что власть там сильно делегитимирована, и то, что там существуют риски и опасности, – это факт. То, что будет в Сирии, будет похоже на гуманитарную катастрофу», – сказал он 3 июля в ходе видеомоста Ереван-Москва на тему: «Новые ближневосточные реалии. Вызовы для Москвы и Еревана».
По его словам, для Армении развитие ситуации в Сирии имеет чрезвычайно важное значение: тысячи сирийцев – этнических армян, приезжают и просят армянского гражданства.
В связи с этим политолог привел информацию, появившуюся в прессе, согласно которой, в 2010 году их было 400 человек, в 2011 году – 3000 человек, а в первом полугодии 2012 году уже 2000 человек.
«И это только те, кто просит гражданства, есть и такие, кто обращается для получения вида на жительство или просто приезжают», – добавил он.
Искандарян также отметил, что на рынке недвижимости Армении «сирийский фактор» начинает играть роль. «Армянская община Сирии в 50-60 тыс человек для такой страны, как наша, – очень серьезно», – сказал он.
Во-вторых, по словам политолога, Сирия – страна ключевая для того региона, в котором она находится.
«То, что происходит там, – это роль Турции в регионе, это роль Ирана в регионе, это Северный Ирак и курды, и вот такое переформатирование региона имеет огромное значение для Армении и России», – подчеркнул он.