Ջավախքահայության իրավունքների պաշտպանության համակարգող խորհուրդը դատապարտում է վրաց իշխանությունների կողմից Ջավախքում նախաձեռնած քաղաքական հալածանքների նոր ալիքը և, մասնավորապես, Վրաստանի խորհրդարանի նախկին անդամ Մելիք Ռաիսյանի և նրա կողմնակիցների նկատմամբ ակնհայտ քաղաքական դրդապատճառներով իրականացվող քրեական հետապնդումը։
Վրաց իշխանությունների այս գործողությունները տեղի են ունենում Վրաստանի խորհրդարանական ընտրությունների նախօրյակին և ուղղված են ընդդիմադիր հայացքներ ունեցող ջավախքահայ գործիչների և ակտիվիստների դեմ։ Պարզ է, որ այս գործողությունները նպատակն են հետապնդում ահաբեկել ջավախքահայությունը և հերթական անգամ ընտրակեղծիքների միջոցով հօգուտ իշխող կուսակցության կանխորոշել ընտրությունների արդյունքները։ Ուստի, վրաց իշխանությունները այս գործելաոճով կոպտորեն ոտնահարում են ջավախքահայության մի շարք տարրական քաղաքական իրավունքներ, այդ թվում` Վրաստանի հասարակական–քաղաքական գործընթացներին մասնակցելու և ազատ ու արդար ընտրությունների միջոցով իրենց քաղաքական կամքն արտահայտելու իրավունքը, ասվում է խորհրդի հայտարարության մեջ։
Հաշվի առնելով վերոնշյալը` Ջավախքահայության իրավունքների պաշտպանության համակարգող խորհուրդը պահանջում է վրացական իշխանություններից` – Նախընտրական այս շրջանում զերծ մնալ ընդիմադիր քաղաքական հայացքներ ունեցող ջավախքահայ ակտիվիստների նկատմամբ բոլոր տեսակի հետապնդումներից, – Ջավախքում և Վրաստանի ամբողջ տարածքում պայմաններ ապահովել ազատ և արդար ընտրությունների անցկացման և դրանցում ջավախքահայության շահերը ներկայացնող տարբեր հասարակական-քաղաքական ուժերի մասնակցության համար, – Անհապաղ դադարեցնել Մելիք Ռաիսյանի և նրա կողմնակիցների նկատմամբ հետապնդումները, չհարուցել խոչընդոտներ նրանց հետագա քաղաքական գործունեության համար, – Անհապաղ ազատ արձակել շինծու մեղադրանքներով 10 տարվա ազատազրկման դատապարտված ջավախքահայ քաղաքական գործիչ Վահագն Չախալյանին, փոխհատուցել ապօրինի ազատազրկման տարիներին նրա և նրա ընտանիքի կրած բոլոր վնասները,
– Ձեռնարկել գործուն քայլեր` ուղղված ջավախքահայության և վրացահայության հասարակական–քաղաքական, լեզվա–կրթական, կրոնական և մշակութային խնդիրների լուծմանը։
Ջավախքահայության իրավունքների պաշտպանության համակարգող խորհուրդը կոչ է անում Վրաստանի ընդդիմադիր ուժերին առավել ակտիվ կերպով անդրադառնալ ջավախքահայությանը հուզող վերոնշյալ խնդիրներին, այդ թվում` դրանք ընդգրկելով իրենց նախընտրական ծրագրերում։
Ջավախքահայության իրավունքների պաշտպանության համակարգող խորհուրդը նաև կոչ է ուղղում համապատասխան միջազգային կառույցներին և Վրաստանի գործընկեր պետություններին անհապաղ և գործնական միջոցներ ձեռնարկել ջավախքահայ ընդդիմադիր հայացքներ ունեցող գործիչների նկատմամբ հետապնդումները դադարեցնելու, ինչպես նաև հայաբնակ Ջավախքում և Վրաստանի այլ տարածքներում ազատ և մրցակցային ընտրական միջավայր ապահովելու ուղղությամբ։
Ջավախքահայության իրավունքների պաշտպանության համակարգող խորհուրդ
Ջավախքահայության իրավունքների պաշտպանության համակարգող խորհուրդը ստեղծվել է 2009 թ. դեկտեմբերին: Այն միավորում է ջավախքահայության և վրացահայության խնդիրներով մտահոգ մի շարք հասարակական կազմակերպություններ:
Դրանք են` «Ջավախք» հայրենակցական միությունը (Շիրակ Թորոսյան, Երևան), «Վիրք» կուսակցությունը (Դավիթ Ռստակյան, Ախալքալաք), «Ջավախք» ժողովրդական շարժում» կազմակերպությունը (Նորիկ Կարապետյան, Ախալքալաք), «Ռուսաստանի ջավախքահայերի համայնք» կազմակերպությունը (Աղասի Արաբյան, Մոսկվա) և Հայրենադարձության և հիմնավորման «Երկիր» ՀԿ միությունը (Սևակ Արծրունի, Երևան):

4 July 2012 - 08:57 AMT
Координационный совет по защите прав джавахкских армян осуждает новую волну политических репрессий в Джавахке
Координационный совет по защите прав джавахкских армян осуждает инициированную грузинскими властями новую волну политических репрессий в Джавахке, и, в частности, политически мотивированное уголовное преследование в отношении бывшего члена парламента Грузии Мелика Раисяна и его сторонников.
Данные действия грузинских властей имеют место в преддверии парламентских выборов в Грузии и направлены против придерживающихся оппозиционных взглядов армянских деятелей и активистов Джавахка. Очевидно, что целью данных действий является запугивание джавахкских армян и предрешение посредством фальсификаций результатов выборов в пользу правящей партии.
Таким образом, грузинские власти данными действиями грубо нарушают целый ряд элементарных политических прав армян Джавахка, в том числе право на участие в общественно-политических процессах Грузии и на политическое волеизъявление посредством свободных и справедливых выборов.
Учитывая вышесказанное, Координационный совет по защите прав джавахкских армян требует от грузинских властей следующее:
– В предвыборный период воздержаться от практики политических преследований придерживающихся оппозиционных взглядов армянских активистов Джавахка,
– Обеспечить реальные условия для проведения свободных и справедливых выборов в Джавхке и на всей территории Грузии и участия в них различных общественно-политических сил, представляющих интересы джавахкских армян,
– Немедленно прекратить преследования в отношении Мелика Раисяна и его сторонников, не препятствовать их дальнейшей политической деятельности,
– Немедленно выпустить на свободу осужденного на 10 лет лишения свободы по сфабрикованным обвинениям джавахкского политического деятеля Ваагна Чахаляна, компенсировать все убытки, понесенные им и членами его семьи за годы незаконного лишения свободы,
– Осуществить действенные шаги, направленные на решение общественно-политических, языковых, образовательных, религиозных и культурных проблем джавахкских и грузинских армян.
Координационный совет по защите прав джавахкских армян призывает грузинские оппозиционные силы более активным образом обращаться к вышеупомянутым насущным для армян Джавахка проблемам, в том числе посредством включения данных вопросов в свои предвыборные программы.
Координационный совет по защите прав джавахкских армян также призывает соответствующие международные структуры и страны-партнеры Грузии принять незамедлительные и действенные меры по прекращению преследований придерживающихся оппозиционных взглядов джавахкских политических деятелей, а также по обеспечению свободной и конкурентной избирательной среды в армянонаселенном Джавахке и на остальной территории Грузии.
Координационный совет по защите прав джавахкских армян был создан в декабре 2009 года. Он объединяет ряд неправительственных организаций, озабоченных проблемами джавахкских и грузинских армян: земляческо-благотворительный союз «Джавахк» (Ширак Торосян, Ереван), незарегистрированная партия «Вирк» (Давид Рстакян, Ахалкалаки), народное движение «Джавахк» (Норик Карапетян, Ахалкалаки), Джавахкская диаспора России (Агаси Арабян, Москва) и Союз общественных организаций «Еркир» (Севак Арцруни, Ереван).
Основными целями Координационного совета по защите прав джавахкских армян являются:
– Последовательное преследование решения стоящих перед джавахкскими армянами политических, языковых, религиозных, образовательных, культурных и социально-экономических проблем,
– Сохранение в центре внимания международного сообщества проблем защиты прав джавахкских и грузинских армян,