Հայ դերասանների միությունն Արթուր Ղուկասյանի գլխավորությամբ առաջին անգամ հայաստանյան թատերական պատմության մեջ Պերմի «Սպիտակ գիշերներ» փառատոնի հրավերով կազմակերպել էր բացօթյա թատրոնների միջազգային փառատոն՝ «Պերմ-սթրիթ»:
Ինչպես մամլո ասուլիսում նշեց Ղուկասյանը, «Առանց սահմանափակումների» կարգախոսով փառատոնին մասնակցել է 7 թատրոն 5 երկրից` Ֆրանսիայից, Պորտուգալիայից, Գերմանիայից, Հայաստանից, Ղազախստանից: Նրա խոսքով, մեծ ֆինանսներ են պետք, նմանատիպ փառատոներ կազմակերպելու համար, այդ պատճառով էլ այն Հայաստանում, առայժմ, չի կազմակերպվի:
Հայաստանը ներկայացրել է «Միհր» թատրոնը, փառատոնում կայացել է նրանց «Մտքերի երկխոսություն» ներկայացման պրեմիերան: Թատրոնի ղեկավար Ցոլակ Մլքե-Գալստյանը նշեց, որ Պերմի փառատոնն անցել է բարձր մակարդակով, կար կազմակերպչական բարձր հարթություն, որին, իրոք, պետք է ձգել:

4 Июль 2012 - 09:33 AMT
Союз актеров Армении во главе с Артуром Гукасянаом впервые в истории армянского театра по приглашению фестиваля “Белые ночи” в Перми организовал Международный фестиваль театров “Пермь-стрит” под открытым небом.
Как отметил во время пресс-конференции Гукасян, под девизом “Без ограничений” в фестивале приняли участие 7 театров из 5 стран: Франции, Португалии, Германии, Армении и Казахстана.
По его словам, для организации подобных фестивалей необходимы огромные суммы, из-за чего фестиваль пока не может быть организован в Армении.
Армению на фестивале представил театр “Мигр”, состоялась премьера спектакля “Диалог мыслей”. Руководитель театра Цолак Млке-Галстян отметил, что в Перми фестиваль прошел на достаточно высоком уровне, был прекрасно организован.