4 Հուլիս 2012 - 09:25 AMT
«Միհր» պարային պլաստիկ թատրոնը նոյեմբերին Փարիզում կմասնակցի պլաստիկ և պարային թատրոնների միջազգային կինոփառատոնին: Այդ մասին մամլո ասուլիսի ժամանակ ասաց թատրոնի ղեկավար Ցոլակ Մլքե-Գալստյանը:
Նրա խոսքով առաջարկն ստացվել է հունիսին, երբ թատրոնը Պերմում մասնակցել է բացօթյա թատրոնների միջազգային փառատոնին՝ «Պերմ-սթրիթին»:
Ցոլակ Մլքե-Գալստյանի խոսքով, դա իրենց պատմության մեջ լավագույն առաջարկն է, և նրանք 10 րոպեների ընթացքում կներկայացնեն տարբեր ժամանակների բեմադրություններից հատվածներ: Այնտեղ, ղեկավարի խոսքով, ավելի շատ թատրոնն է ներկայացվում, քան բեմադրությունը:
«Միհր» թատրոնը հիմնվել է 2003-ին Ցոլակ Մլքե-Գալստյանի և նրա քույր Շողակաթ Մլքե-Գալստյանի կողմից: Նրանք աշխատում են Contemporary Dance և պլաստիկ թատրոնի ոճում: Այս տարիներին թատրոնը Եվրոպայում, Ասիայում, ԱՊՀ-ում և ԱՄՆ-ում արժանացել է բազմաթիվ մրցանակների և պատվոգրերի, սակայն ոչ մի անգամ չի դարձել գլխավոր թատերական մրցանակակիր Հայաստանում: Թատրոնի նպատակն է բացահայտել ամեն շարժման փիլիսոփայական գաղափարը` միաձուլելով արվեստը, նկարչությունը, պարը և փիլիսոփայությունը: Անցած տարի ևս թատրոնը փայլուն կերպով մասնակցել է Պերմի փառատոնին:

4 Июль 2012 - 10:23 AMT
Театр пластического танца “Мигр” в ноябре в Париже примет участие в международном фестивале театров пластики и танцев. Об этом во время пресс-конференции сказал художественный руководитель театра Цолак Млке-Галстян.
По его словам, предложение об участии театра в фестивале поступило в июне, когда театр в Перми участвовал в Международном театральном фестивале “Пермь-сити”.
По словам руководителя театра, это лучшее из всех предложений, сделанных за всю историю театра. Можно сказать, что там, скорее, представляются театры, нежели спектакли.
Театр “Мигр” основан в 2003 году Цолаком Млке-Галстяном и его сестрой Шогакат Млке-Галстян. Они работают в стиле Contemporary Dance и пластического театра.
За эти годы театр удостоился многочисленных премий и грамот в рамках многих театральных фестивалей в Европе, Азии, СНГ и США, однако он ни разу не стал обладателем главной театральной премии на своей родине. В прошлом году театр блестяще выступил на фестивале в Перми.