ԵՄ-ն դրական է գնահատում թափանցիկ խորհրդարանական ընտրություններ անցկացնելու ՀՀ ջանքերը, հուլիսի 4-ին Երևանում հայտարարել է Եվրոպական խորհրդի նախագահ Հերման վան Ռոմպոյը: Նա վստահություն հայտնեց, որ դեռևս առկա թերությունները կշտկվեն մինչ նախագահական ընտրությունները:
Իր հերթին ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանն, անդրադառնալով Հայաստանում կայացած խորհրդարանական ընտրություններին, նշեց, որ «արդյունքների վերաբերյալ ԵՄ և մեր գնահատականները համընկնում են. սրանք լավագույն ընտրություններն էին նորանկախ Հայաստանի պատմության մեջ, բայց դեռևս շատ անելիքներ կան ընտրական գործընթացի հետագա բարելավման ուղղությամբ: Ես վերահաստատեցի մեր պատրաստակամությունը նոր առաջընթաց գրանցելու 2013 թվականի նախագահական ընտրությունների կազմակերպման և անցկացման հարցում»:

4 Июль 2012 - 10:14 AMT
Херман Ван Ромпей: ЕС положительно оценивает усилия властей Армении по проведению прозрачных парламентских выборов
ЕС приветствует усилия властей Армении по проведению более конкурентных и прозрачных парламентских выборов (6 мая) в стране, заявил 4 июля в Ереване глава Европейского Совета Херман Ван Ромпей. При этом он высказал уверенность в том, что существующие недочеты будут устранены уже до президентских выборов.
В свою очередь, президент Армении Серж Саргсян добавил, что оценка результатов прошедших в стране парламентских выборов совпадает с оценкой ЕС.
«Это были лучшие выборы в новейшей истории Армении, но предстоит еще работа по дальнейшему усовершенствованию избирательного процесса. Я вновь подтвердил нашу готовность зафиксировать новый прогресс по организации и проведению президентских выборов в 2013 году», – подчеркнул он.
Председатель Европейского Совета Херман Ван Ромпей (Herman Van Rompuy) в рамках визита на Южный Кавказ 3-4 июля будет находиться в Армении, после чего он направится в Грузию и Азербайджан.