Ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորումը շարունակում է առաջնային լինել ԵՄ համար, հուլիսի 4-ին հայտարարել է Երևանում Եվրոպական խորհրդի նախագահ Հերման վան Ռոմպոյը: «Այն կարգավորելու համար հարկավոր է փոխադարձ վստահության մթնոլորտ ձևավորել»,-ասել է նա:
Հերման վան Ռոմպոյին մտահոգում են վերջին միջադեպերը շփման գծում: «Միայն խաղաղ ճանապարհով և բանակցությունների միջոցով հնարավոր կլինի հասնել կարգավորման և միայն այդ դեպքում հնարավոր կլինի առաջ շարժվել ստատուս քվոյից և կայունություն ու խաղաղություն հաստատել տարածաշրջանում»,-ասել է նա:
Իր հերթին Սերժ Սարգսյանը ասաց, որ ԵԽ նախագահի հետ քննարկվեցին Լեռնային Ղարաբաղի հիմնահարցի շուրջ վերջին զարգացումները: «Եվս մեկ անգամ վերահաստատեցինք, որ հակամարտությունը պետք է կարգավորվի ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի շրջանակներում` ՄԱԿ-ի կանոնադրության և Հելսինկիի եզրափակիչ ակտի սկզբունքների հիման վրա: Ուժի կիրառման սպառնալիքները և զինված սադրանքները նույնչափ անհարիր են 21-րդ դարի Եվրոպայի համար, որքան ազգատյաց հայտարարությունները, անհանդուրժողականությունը, պատմության վերախմբագրման փորձերը: Մենք ողջունում ենք Եվրոպական միության պատրաստակամությունը վստահության ամրապնդման միջոցառումներ իրականացնելու և տարածաշրջանում երկարատև խաղաղության հասնելու հարցում»,-ասաց նա:

Разрешение карабахского конфликта продолжает оставаться приоритетом для ЕС, заявил 4 июля в Ереване глава Европейского Совета Херман Ван Ромпей. «Для его разрешения необходимо найти взаимное доверие», – подчеркнул он.
У главы ЕС серьезные опасения вызывают последние столкновения, имевшие место на линии соприкосновения. «Только мирным и переговорным путем можно добиться его разрешения, и только в этом случае можно будет продвинуться вперед от статуса-кво и создать стабильный и спокойный регион», – подчеркнул он.
В свою очередь, президент Армении Серж Саргсян добавил, что с главой Европейского Совета были обсуждены последние развития карабахского вопроса.
«Мы еще раз подтвердили, что конфликт должен быть урегулирован в рамках МГ ОБСЕ, регламента ООН и на основе Хельсинского заключительного акта. Угроза применения силы и вооруженные провокации однозначно неприемлемы в 21 веке. Мы приветствуем готовность ЕС в вопросах реализации мер доверия и установления мира в регионе», – сказал он.
Председатель Европейского Совета Херман Ван Ромпей (Herman Van Rompuy) в рамках визита на Южный Кавказ 3-4 июля будет находиться в Армении, после чего он направится в Грузию и Азербайджан.