Հուլիսի 6-14-ը Ֆրանսիայի Մարսել քաղաքի Գոմբերի ամրոցում անցկացվելիք պարի ազգագրական փառատոնին կմասնակցի նաև Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության պարի պետական համույթը: Փառատոնի շեմին` հուլիսի 2-ին, տեղի ունեցավ համույթի անդրանիկ ելույթը Վալանս քաղաքում: Միջոցառումը նաև առիթ հանդիսացավ, որպեսզի ներկայացվի «Արցախ. հայկական ավանդույթների և արվեստի այգի » գիրքը` նվիրված Արցախի անկախության 20-ամյակին: Դասախոսություններով հանդես եկան պատմաբան Կլոդ Մութաֆյանը և Ֆրանսիայում ԼՂՀ մշտական ներկայացուցիչ Հովհաննես Գևորգյանը: Վերջիններս ներկայացրին Արցախի հարուստ մշակութային ժառանգությունը: Միջոցառմանը ներկա Վալանսի քաղաքապետ Ալեն Մորիսը իր վստահությունը հայտնեց առ այն, որ ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտությունը կարող է կարգավորվել միայն խաղաղ երկխոսության միջոցով և ազգերի ինքնորոշման սկզբունքի հիման վրա:
Միջոցառումը կայացավ հայկական կազմակերպությունների համակարգի (COADA) տնօրինության և Ֆրանսիայում ԼՂՀ մշտական ներկայացուցչության նախաձեռնությամբ:
Հուլիսի 3-ին Ֆրանսիայի Վիլյորբան քաղաքի մշակութային կենտրոնի 700 տեղանոց լեփլեցուն դահլիճում տեղի ունեցավ Արցախի հանրապետության պարի պետական համույթի հերթական համերգը: Համերգին նախորդեցին պատմաբան` Կլոդ Մութաֆյանի և արվեստի պատմության մասնագետ` Տիգրան Կույումջյանի դասախոսությունները` Արցախի պատմության և մանրանկարչական արվեստի վերաբերյալ : Այնուհետև ելույթով հանդես եկավ Վիլյորբանի քաղաքապետ` Ժան-Պոլ Բրետը, որի հովանու ներքո կազմակերպվել էր միջոցառումը: Քաղաքապետը, մասնավորապես, նշեց Վիլյորբան քաղաքի և Արցախի միջև խորը մշակութային կապեր հաստատելու մտադրության մասին:
Միջոցառմանը ներկա էին տեղական ինքնակառավարման մարմինների պաշտոնական ներկայացուցիչներ, հայկական համայնքի անդամներ, լրագրողներ: ԼՂՀ պարի պետական համույթի հաջորդ ներկայացումը կանցկացվի Էքս-ան-Պրովանս քաղաքում, որը Ստեփանակերտ քաղաքի հետ մտադիր է դառնալ քույր քաղաքներ, հայտնում է ԼՂՀ ԱԳՆ մամուլի ծառայությունը:

4 Июль 2012 - 14:31 AMT
Государственный ансамбль танца Нагорно-Карабахской Республики с 6 по 14 июля примет участие в фестивале этнографического танца в крепости Гомбер французского города Марсель.
В преддверии фестиваля, 2-го июля, ансамбль выступил в городе Валанс. Мероприятие стало поводом для презентации книги “Арцах: Сад армянских традиций и искусства”, посвященной 20-летию независимости Арцаха.
С лекциями выступили историк Клод Мутафян и постоянный представитель НКР во Франции Ованнес Геворгян, которые представили богатое культурное наследие Арцаха.
Присутствовавший на мероприятии мэр города Валанс Ален Морис выразил уверенность в том, что азербайджано-карабахский конфликт может быть урегулирован лишь посредством мирного диалога и на основе принципа самоопределения народов.
Мероприятие прошло под эгидой Координационной группы армянских организаций (COADA) и по инициативе Постоянного представительства НКР во Франции.
3 июля Государственный ансамбль танца НКР выступил с концертом в городе Виллербан, в переполненном зале культурного центра города, рассчитанном на 700 мест. До концерта с лекциями об истории и искусстве миниатюры Арцаха выступили историк Клод Мутафян и специалист по истории искусства Тигран Куюмджян.
Затем выступил мэр города Виллербан Жан-Поль Брет, под покровительством которого и было организовано мероприятие. Мэр, в частности, отметил намерение Виллербана установить глубокие культурные связи с Арцахом.
На мероприятиях присутствовали официальные представители местных органов управления и армянской общины, а также журналисты.
Следующее выступление Государственного ансамбля танца НКР состоится в городе Экс-ан-Провансе, который намерен стать городом-побратимом Степанакерта, сообщают в пресс-службе МИД НКР.