5 Հուլիս 2012 - 13:49 AMT
Կանադահայ ռեժիսոր Ատոմ Էգոյանը հուլիսի 26-ին կներկայացնի իր «Ֆենգ յի թինգ» օպերայի բեմադրությունը: Էգոյանը Հայաստանում ավելի շատ հայտնի է որպես կինոռեժիսոր, բայց դրա հետ մեկտեղ բազմաթիվ բեմադրությունների հեղինակ է: Օպերայի պրեմիերան տեղի կունենա Նյու Յորքի Լինքոլնի կենտրոնի փառատոնի ընթացքում:
Օպերան պատմում է չինական Խան դինաստիայի ժամանակաշրջանում ապրած լեգենդար կուրտիզանուհի Դիաո Չանի սիրո համար ծավալված պայքարի մասին: Օպերայում շոշափվում են սիրո, քաղաքական ինտրիգների և կաշառակերության թեմաները:
Օպերայի հեղինակն է կոմպոզիտոր Գուն Վենջինգը: Բեմադրության համար Էգոյանն օգտագործել է չինական հանրահայտ Տեռակոտե բանակի պրոյեկցիաները: Նա նաև օգտագործել է ավանդական տիկնիկային թատրոնի ստվերները և շարժվող լուսագրեր (տիտրեր):

Канадский режиссер армянского происхождения Атом Эгоян 26 июля представит свою постановку оперы “Фенг йи Тинг”. Атом Эгоян, более известный армянскому зрителю, как кинорежиссер, является автором многочисленных постановок. Премьера оперы состоится в Нью-Йорке, в рамках фестиваля Центра Линкольна.
В опере рассказывается о борьбе за любовь куртизанки Дяо Чан, жившей в Китае в период правления династии императоров Хан. В опере затрагиваются темы любви, политических интриг и взяточничества.
Автор оперы – композитор Гун Венджинг. Для постановки Атом Эгоян использовал проекции известной китайской терракотовой армии. Он использовал тени традиционного театра кукол и титры.