«ՇԵԼԼ» տրիոն իր հիմնադրման 15-ամյակը նշելու է տոնական համերգով: Այդ մասին մամլո ասուլիսի ժամանակ ասաց տրիոյի դաշնակահարուհի Շուշան Հակոբյանը: Համերգը կայանալու է հուլիսի 8-ին, Երևանի Կոմիտասի անվան կամերային երաժշտության տանը: Համերգի առաջին մասում տրիոն կատարելու է Բեթհովենի, Դվորժակի և Բաբաջանյանի տրիոներից հատվածներ: Համերգի երկրորդ բաժնում իրենց գործընկերներին կշնորհավորեն Օպերայի և բալետի ազգային ակադեմիական թատրոնի երգիչներն ու Հայաստանի պետական ֆիլհարմոնիկ նվագախմբի երաժիշտները: Նրանք կկատարեն նեապոլիտանական երգեր, Աստոր Պիացոլլայի տանգոները, կկազմվի սեպտետ (յոթնյակ):
Չնայած տրիոն ունի պետական կարգավիճակ, դաշնակահարուհու խոսքով, խնդիրներ կան կազմակերպչական հարցերում: Խումբը չունի պրոդյուսեր, և ամեն ինչ անում են երաժիշտները:
1997թ-ին Երևանի Կոմիտասի անվան Պետական կոնսերվատորիայի շրջանավարտ երիտասարդ երաժիշտների՝ Շուշան Հակոբյանի (դաշնամուր), Եկատերինա Ջանփոլադյանի (թավջութակ) և Լիլիթ Զաքարյանի (ջութակ) նախաձեռնությամբ ստեղծվեց տրիոն՝ իր անունը վերցնելով երաժիշտների անվանատառերից՝ «ՇԵԼԼ»։ Իր ստեղծագործական կյանքի ընթացքում տրիոն իրականացրել է բազում համերգային ծրագրեր, հանդես է եկել Հայաստանի տարբեր մարզերում և քաղաքներում, եղել ԱՄՆ-ում, 1999թ-ին մասնակցել է Բելինիի անվան մրցույթին Իտալիայում։ 2000թ-ին ներկայացրել է հայ մշակույթը Լիբանանում հայկական մշակույթի տասնօրյակի շրջանակներում։ Նույն թվականին Օդեսայում մասնակցել է «Երկու օր երկու գիշեր» փառատոնին, ինչպես նաև հյուրախաղերով շրջագայել է Ավստրիայում։ 2001թ-ին «ՇԵԼԼ» տրիոն դարձյալ Օդեսայում մասնակցել է Improvisational Kinds of Art փառատոնին։ 2001թ-ի մայիսին Փարիզում Պ. Լանտիեյի անվան կամերային երաժշտության մրցույթին «ՇԵԼԼ» տրիոն արժանացել է առաջին մրցանակի։ 2002թ-ին մասնակցել է Մոսկվայում կայացած Հայկական մշակույթի օրերին և Մոսկովյան աշուն փառատոնին։ Տրիոյի գործունեությունը ոգեշնչում է նաև հայ ժամանակակից կոմպոզիտորների ստեղծագործական երևակայությունը, որոնք գործեր են գրում հատկապես այս խմբի համար։ 2003թ-ից տրիոն գործում է իբրև Հայաստանի պետական ֆիլհարմոնիայի կոլեկտիվ։ Տրիոն իր ակտիվ մասնակցությունն ունի Հայաստանի ներկա մշակութային կյանքին` հանդես գալով մենահամերգներով ինչպես մայրաքաղաքում, այնպես էլ մարզերում: 2006 թ-ից եռյակի թավջութակահարն է Լևոն Առաքելյանը:

6 Июль 2012 - 10:32 AMT
Трио “ШЕЛЛ” отметит свое 15-летие праздничным концертом. Об этом во время пресс-конференции сказала пианистка трио Шушан Акопян.
Концерт состоится 8 июля в ереванском Доме камерной музыки им. Комитаса. В первой части концерта музыканты исполнят отрывки из трио Бетховена, Дворжака и Бабаджаняна.
Во второй части своих коллег поздравят певцы Национального академического театра оперы и балета Армении, а также музыканты Государственного филармонического оркестра Армении. Они исполнят неаполитанские песни, танго Астора Пьяццоллы, будет составлен секстет.
Несмотря на государственный статус, по словам пианистки, у трио существует ряд нерешенных проблем в организационных вопросах. У группы нет продюсера, и музыкантам все приходится делать самим.
В 1997 году по инициативе выпускников Ереванской государственной консерватории им. Комитаса Шушан Акопян (фортепиано), Екатерины Джанполадян (виолончель) и Лилит Закарян (скрипка) было создано трио, название которого было составлено из первых букв в именах музыкантов – ШЕЛЛ.
В период своей творческой деятельности трио реализовало многочисленные концертные программы, выступало как в областях Армении, так и за рубежом. Они выступали в США, а в 1999 году приняли участие в конкурсе имени Беллини в Италии.
В 2000 году они представили армянское искусство в Ливане. В том же году трио с успехом выступило на Одесском международном фестивале "Два дня и две ночи", гастролировало по городам Австрии. В 2001 году трио вновь выступило в Одессе на фестивале “Improvisational Kinds of Art”.
В мае 2001 года в Парижском международном конкурсе камерных ансамблей им. П. Лантье трио "ШЕЛЛ" получило гран-при, исполнив произведения Сергея Рахманинова, Левона Чаушяна и Георгия Сараджева.
В 2002 году трио “ШЕЛЛ” приняло участие в Днях армянской культуры в Москве и в фестивале Московская осень. С 2003 года трио выступает в качестве Государственного филармонического коллектива Армении.
Музыканты активно участвуют в культурной жизни Армении, выступая с сольными концертами в столице и в областях республики. В 2006 году виолончелистом трио “ШЕЛЛ” стал Левон Аракелян.