Վերջին երկու շաբաթում Թուրքիան ու Ֆրանսիան մերձեցման բազմաթիվ փորձեր են կատարում, այն բանից հետո, երբ Ֆրանսիայի խորհրդարանը տարեսկզբին օրինագիծ ընդունեց Հայոց ցեղասպանության ժխտումը քրեականացնելու մասին, իսկ Թուրքիան բողոք հայտնեց դրա դեմ: Այդ մասին Երևանում կայացած մամլո ասուլիսում հայտարարել է քաղաքագետ Սերգեյ Շաքարյանցը:
Ըստ փորձագետի, պետք չէ ակնկալել, որ Հայոց ցեղասպանության ժխտումը քրեականացնող օրինագիծը կընդգրկվի խորհրդարանի առաջիկա օրակարգում:
«Ֆրանսիայի նախագահը կարող է չկատարել Ցեղասպանության հարցում իր նախընտրական խոստումները, քանի որ նախընտրական շրջանն արդեն ետևում է»,-ասել է Շաքարյանցը:
Անդրադառնալով ԱՄՆ պետքարտուղար Հիլարի Քլինթոնի այցին տարածաշրջան՝ քաղաքագետն ասաց, որ նա կարևորեց հայ-թուրքական հաշտեցման գործընթացի շարունակությունը:
Դրան հակառակ, ըստ Շաքարյանցի, Թուրքիան նախապայման է դնում ղարաբաղյան կարգավորումը, ինչը էապես սխալ մոտեցում է:

За последние две недели Турция и Франция предпринимают многочисленные попытки сближения после того, как парламент Франции в начале года принял законопроект о криминализации отрицания Геноцида армян, и Турция выразила по этому поводу протест. Об этом на пресс-конференции в понедельник сообщил политолог Сергей Шакарянц.
По словам эксперта, не стоит ожидать того, что этот вопрос войдет в ближайшую повестку французского парламента.
«Президент Франции Олланд может отступить от своих обещаний, поскольку предвыборный период позади», – объяснил Шакарянц.
Говоря о недавнем визите госсекретаря США Хиллари Клинтон в регион, политолог напомнил, что она придала значение продолжению армяно-турецкой нормализации.
В противовес этому, по словам Шакарянца, Турция согласна на урегулирование отношений с Арменией лишь после того, как будет решен карабахский конфликт. Такая политика, по мнению политолога, неверна.