ԵՊՀ-ում այսօր տեղի է ունեցել «Սփյուռք» ամառային դպրոցի լրագրողների վերապատրաստման և երիտասարդ առաջնորդների պատրաստման դասընթացների մեկնարկման արարողությունը:
Ինչպես PanARMENIAN.Net-ին հաղորդում են սփյուռքի նախարարության լրատվական ծառայությունից` միջոցառմանը ներկա էին ԵՊՀ դասախոսներ և ուսանողներ, «Սփյուռք» ամառային դպրոցի մասնակիցներ:
ՀՀ սփյուռքի նախարարության աշխատակազմի համահայկական ծրագրերի վարչության պետ Ա.Մխիթարյանը, ողջունելով ներկաներին և ներկայացնելով «Սփյուռք» ամառային դպրոցի ծրագիրը, նշել է. «21-րդ դարում աշխարհասփյուռ հայությունը կանգնած է նոր մարտահրավերների առաջ, համայնքները վերակազմավորման նոր գործընթաց են սկսել և դա կարող է անել այն հայը, ով տիրապետում է ժամանակակից տեղեկատվական տեխնոլոգիաներին, կարող է համախմբել և առաջնորդել համայնքը: Այս պատճառով է, որ արդեն երկրորդ տարին ՀՀ սփյուռքի նախարարությունը կազմակերպել է այս դասընթացները»:
Ներկաների առջև ելույթ են ունեցել ԵՊՀ-ի երգչախումբը և մշակութային կենտրոնի պարային համույթը:
Միջոցառման ավարտին «Սփյուռք» ամառային դպրոցի լրագրողների վերապատրաստման դասընթացի մասնակիցները ԵՊՀ Ժուռնալիստիկայի ֆակուլտետի շրջանավարտներին հանձնել են վերջիներիս ավարտական դիպլոմները:

10 Июль 2012 - 12:31 AMT
10 июля в Ереванском государственном университете состоялась церемония открытия курсов переподготовки журналистов и подготовки молодых лидеров “Летней школы диаспоры”.
Как сообщили PanARMENIAN.Net в пресс-службе Министерства диаспоры РА, на мероприятии присутствовали преподаватели и студенты ЕГУ, а также участники “Летней школы диаспоры”.
Начальник Управления всеармянских программ Министерства диаспоры РА А.Мхитарян, поприветствовав присутствующих и представив программу “Летней школы диаспоры”, отметила: “В 21 веке для решения множества проблем необходимо знание современных технологий. И только те армяне смогут объединить общину, стать ее лидером, кто владеет этими знаниями. По этой причине Министерство диаспоры РА уже второй год подряд организует данные курсы”.
Перед присутствующими выступил хор ЕГУ, а также танцевальный ансамбль культурного центра.
По завершении мероприятия участники курсов переподготовки журналистов “Летней школы диаспоры” вручили выпускникам факультета журналистики ЕГУ дипломы.