ԱՄՆ դեսպանատունն ու Հայաստանի կառավարությունը հուլիսի 12-ին հայտարարեցին կոռուպցիայի ոլորտում իրազեկման բարձրացմանն ուղղված նոր ծրագրի գործարկման մասին: ԱՄՆ և Հայաստանի կառավարությունների գործողությունների ծրագրի շրջանակում իրագործվող ծրագրի արժեքը 77 հազար դոլար է:
Ինչպես նշեց Հայաստանում ԱՄՆ դեսպան Ջոն Հեֆֆերնը, այդ նախաձեռնությունը երկու նպատակ ունի՝ առաջինը, Հայաստան ժամանող ուղևորները կկարողանան իրենց իրավունքներին ծանոթանալ անմիջապես սահմանը հատելուն պես «Զվարթնոց» օդանավակայանում տեղադրված ցուցատախտակների ու բուկլետների միջոցով: Բացի այդ, ըստ նրա, այն նախատեսված է պաշտոնական անձանց, մաքսային ծառայության աշխատակիցների համար, որոնք իրենց աշխատանքում պետք է հավատարիմ մնան օրենսդրության պահանջներին: Նա հավելել է, որ հաջորդ քայլը կլինի սոցիալական գովազդի հեռարձակումը հեռուստաալիքներով:
Իր հերթին ՀՀ փոխվարչապետ, տարածքային կառավարման նախարար Արմեն Գևորգայնը հավելեց, որ կառավարության ուշադրության կենտրոնում է սահմանային անցակետերի արդիականացման հարցը, և այն երևույթները, որոնք կապված են օրենքի խախտումների հետ: Նա հավելեց նաև, որ իրազեկման նմանատիպ միջոցառումներ կանցկացվեն երկրի բոլոր սահմանակետերում:

12 Июль 2012 - 07:33 AMT
Посольство США и правительство Армении 12 июля объявили о запуске новой программы по повышению информированности в сфере коррупции. Стоимость программы, которая реализуется в рамках программы действий правительств Армении и США, составляет 77 тыс. долларов.
Как отметил посол США в Армении Джон Хефферн, эта инициатива несет в себе два послания: во-первых, прибывающие в Армению пассажиры смогут ознакомиться со своими правами при пересечении границы посредством размещенных в аэропорту “Звартноц” стендов и буклетов. Помимо этого, по его словам, она предназначена для официальных лиц, сотрудников и работников таможенной службы, которые в своей работе должны придерживаться действующего законодательства. В связи с этим он добавил, что следующим шагом будет трансляция социальной рекламы по телевизионным каналам.
В свою очередь вице-премьер, министр территориального управления Армении Армен Геворкян добавил, что правительство страны держит в центре внимания вопрос модернизации КПП и те явления, которые могут иметь отношение к нарушениям законов. Он также добавил, что аналогичные мероприятия по повышению информированности граждан о том, что коррупция пресекается в Армении законом, будут проведены на всех КПП республики.