Համշենահայ ռեժիսոր Օզջան Ալփերի «Ապագան ձգվում է հավերժ» ֆիլմը հասարակական հիշողության մասին է:
«Իմ նկարահանած ֆիլմերն արծարծում են քաղաքական լուրջ խնդիրներ, սակայն ես ընդհանրապես չեմ ցանկանում դրանք վերածել ագիտացիայի, այլ ուզում եմ վերածել արվեստի: Թուրքիայում, «սենյակներից» մեկում եթե կա խնդիր, այն քննարկելու փոխարեն կողպում են դուռը»,-մամլո ասուլիսի ժամանակ ասաց Ալփերը:
Ֆիլմի հերոսը` Սումրուն, իր մագիստրոսական թեզն է պաշտպանում անատոլիական եղերերգերի և դրանց պատմության ժողովածու կազմելու մասին և մի քանի ամսով ուղևորվում է երկրի հարավ-արևմտյան հատված: Դիարբեքիրում գտնվելու ժամանակ ընթացող «անանուն պատերազմի» մեջ նա բախվում է սեփական անցյալի մղձավանջին:
Ռեժիսորի ներկայացմաբ ֆիլմում խոսվում է քրդերի մասին, սակայն այստեղ Թուրքիայի հարյուրամյակի խնդիրներն են պատկերված:
Ֆիլմում հասարակական խնդիրներն են առաջ քաշվել, և գլխավոր հերոսը կին է: Նրա խոսքով, կանայք ավելի շատ են պաքարում: «Ըստ էության, Թուրքիայում երբ այլ լեզուներն արգելված էին, կանայք էին փոխանցում ազգի հիշողությունները և թաքուն լեզու սովորեցնում: Տղամարդիկ են կռվում, բայց ազդեցությունը զգում են կանայք և երեխաները»,-նշեց ռեժիսորը:
Նա նաև գտնում է, որ վերը նշված «սենյակների» դռները փակ պահել չի լինում, և Թուրքիայում սկսել են խոսել այդ խնդիրների մասին: Ըստ նրա, նա 15 տարի առաջ ֆիլմը չէի կարող նկարահանել, հիմա ավելի ազատ է:
Ֆիլմը Թուրքիայում շատ չի ցուցադրվում, և հաճախ արձագանք էլ չի կարող ստացվել: Օզջան Ալփերի ֆիլմերից մեկը օրինակ 150.000 օրինակով է վաճառել, ոչ օրինական՝ «պիրատական» 450. 000 սկավառակ: «Այս թիվն ինձ համարձակություն տվեց, և ես ավելի խիզախ եմ աշխատել այս ֆիլմի վրա»,-հավելեց նա:

12 Июль 2012 - 11:30 AMT
Фильм режиссера Озджана Алпера “Будущее длится вечность” – о памяти общества, представлен в конкурсной программе 9-го международного кинофестиваля “Золотой абрикос”.
“Мои фильмы раскрывают серьезные политические проблемы, однако, я хочу превратить их в искусство, а не в средство агитации. В Турции если в одной из “комнат” возникает проблема, вместо того, чтобы обсудить ее, закрывают дверь на замок”, – сказал во время пресс-конференции Озджан Алпер.
Герой фильма Сумру защищает диссертацию и поэтому вынужден отправиться в юго-западные районы страны. В Диярбакыре в происходящей “безымянной войне” он сталкивается с кошмаром из собственного прошлого.
Режиссер отмечает, что в фильме говорится о курдах, однако в картине отражены проблемы Турции последних ста лет. Еще 15 лет назад подобный фильм не мог быть снят, сейчас чуть больше свободы.
В фильме поднимаются общественные проблемы, главный герой картины – женщина.
По словам режиссера, женщины находятся в постоянной борьбе: “Обычно на войну идут мужчины, но тяжесть войны ложится на плечи детей и женщин”, – отметил режиссер.