2013թ մայիսին Հայաստանն առաջին անգամ կստանձնի Եվրոպայի խորհրդի նախագահությունը: Երևանում հուլիսի 12-ին հաղորդել է ՀՀ ԱԳ նախարար Էդվարդ Նալբանդյանը: «Սա մեզ համար և մեծ պատիվ, և մեծ պատասխանատվություն է»,-հայտարարել է նա եռամյա Եվրոպայի խորհրդի գործողությունների ծրագրի շնորհանդեսի ժամանակ:
15 մլն եվրո արժողությամբ ծրագիրն ուղղված է մարդու իրավունքների պաշտպանության օրենքի գերակայության և ժողովրդավարության ոլորտներում բարեփոխումներ իրականացնելու ճանապարհին Հայաստանին աջակցություն ցուցաբերելուն: Այս առնչությամբ նախարարն ընդգծել է, որ Հայաստանն առավելագույն ջանքեր կներդնենք այդ կարևոր դերակատությունը հաջողությամբ կատարելու համար:

В мае 2013 года Армения впервые будет председательствовать в Совете Европы, сообщил 12 июля в Ереване глава МИД РА Эдвард Налбандян. «Это и большая честь, и большая ответственность для нас», – заявил он на презентации трехлетней Программы действий Европейского Совета.
Программа нацелена на оказание содействия Армении на пути реализации реформ в сфере защиты прав человека, приоритет закона и демократии на сумму в 15 млн. евро.
В связи с этим министр подчеркнул, что Армения приложит максимальные усилия для выполнения этой роли.