12 July 2012 - 15:50 AMT
Արևմտյան Հայաստանի Ազգային խորհուրդ. Այժմ մենք ապրում ենք ցեղասպանության 3-րդ փուլը` մշակութային ցեղասպանություն
1894-1923 թվականների արյունոտ տարեթվերը շրջադարձային էին և արյունոտված ու հրե տառերով դաջված են հայության ազգային հիշողության մեջ: Հայերի ցեղասպանության շուրջ բանավեճերը չեն դադարում մինչև հիմա: Այս մասին Ժնևում կայացած Արևմտյան Հայաստանի հայերի ասամբլեայի կոնֆերանսի ժամանակ ասել է ՄԱԿ-ում Արևմտյան Հայաստանի Հայերի Ասամբլեայի պատվիրակության ղեկավար Արմենակ Աբրահամյանը:
«Սակայն հիմա մենք ապրում ենք ցեղասպանության երրորդ փուլը` մշակութային ցեղասպանությունը: 2005 թվականի դեկտեմբերին ադրբեջանական բանակը ոչնչացրեց Ջուլֆայի միջնադարյան գերեզմանոցը Նախիջեւանում, բաղկացած` 10-րդ դարի ավելի քան 5000 տապանաքարերից»,-ասել է Աբրահամյանը:
Ըստ նրա, այսօր մենք նկատում ենք, որ մեր անցած տարվա ելույթից հետո Թուրքիան ջանքեր է գործադրում վերականգնելու եւ վերադարձնելու հայկական ժառանգության որոշ խորհրդանիշներ, «նույնիսկ, եթե դրանք ընդամենը կաթիլներ են օվկիանոսում, որովհետեւ, ցավոք, բազմաթիվ են սրբազան տարածքների յուրացման փաստերը, առանց մեր Ազգային Խորհրդի` ազատ, նախօրոք եւ գիտակցված համաձայնության»:
Այս կապակցությամբ նա հիշեցրել է Անի քաղաքի` Արևմտյան Հայաստանի միջնադարյան մայրաքաղաքի, հետ կապված իրավիճակը և համաձայնություններն ու իրավարար վճիռները չհարգելու մասին, որոնք պետք է որ պարտադիր լինեին բոլոր պետությունների համար:
«Ճիշտ այդպես, Դիարբեքիր քաղաքում թուրքական իշխանությունները հետապնդում են մեր մտավորականներին ամենշաբաթյա հայերեն լեզվի դասեր անցկացնելու համար, որը ոչնչացման եզրին է: Այսինքն, այս մոլորակի վրա դեռ կան վայրեր, որտեղ բնիկների լեզուների ուսուցանումը, լինի դա հայերեն, քրդերեն, հունարեն, արաբերեն կամ ասորերեն, օրենքի խախտում է համարվում: Այն դեպքում, երբ այդ լեզուները, իրականում, բազմազգ աշխարհի արժեքներն են»,-նկատել է Աբրահամյանը:
«Այդ դեպքում մենք ինչպե՞ս հավատանք, որ Սիրիայից հայ, ասորի, արաբ և քուրդ փախստականները Թուրքիայում պաշտպանություն կունենան, երբ նրանց լեզուների ուսուցանումը իշխանությունների կողմից դիտվում է, որպես քրեորեն պատժելի փաստ: Ինչպե՞ս կարող ենք մենք հավատալ, որ Սիրայում ընթացող պատերազմի նպատակն է ազատագրել և ժողովրդավարացնել սիրիական հասարակությունը, երբ ներկայիս ռազմական օդուժը և նրանք, որ կոչված են պատերազմելու, մեր երեխաներին են հետապնդում Արևմտյան Հայաստանում և Քուրդիստանում»,-հայտարարել է Աբրահամյանը:

12 July 2012 - 15:14 AMT
Кровавые даты с 1894 по 1923 годы, ставшие переворотными, были вписаны кровавыми и огненными буквами в национальную память армян. Споры вокруг геноцида армян не утихают до сих пор. Об этом в ходе выступления в Женеве на конференции Ассамблеи армян Западной Армении сказал глава делегации Национального Совета Западной Армении при ООН Арменаг Апрахамян.
«Сейчас мы переживаем третью фазу геноцида – культурный геноцид. Так, в декабре 2005 года азербайджанская армия уничтожила средневековое кладбище Джульфы в Нахичеване, состоявшее из более чем 5000 могильных плит начала X века», сказал Апрахамян.
По его словам, на сегодняшний день учитываются усилия Турции по восстановлению и возвращению некоторых символов армянского наследия, «даже если это всего лишь капля в океане армянской культуры, поскольку, к сожалению, многочисленны факты незаконного присвоения священных мест без свободного, предварительного и осознанного согласия нашего Национального Совета».
В связи с этим, Апрахамян напомнил о ситуации с городом Ани, средневековой столицей Западной Армении, о несоблюдении соглашений и арбитражных решений, которые должны были быть обязательными для всех государств.
«Также, в городе Диарбакыр турецкие власти преследуют нашу интеллигенцию за проведение еженедельных уроков армянского языка, который находится на грани исчезновения. Значит, на этой планете еще существуют места, где обучение коренным языкам, будь то армянский, курдский, греческий, арабский или ассирийский, является правонарушением? В то время как эти языки, напротив, представляют ценность для многонационального мира!», – заметил Апрахамян.
«Как же тогда мы можем верить в то, что армянские, ассирийские, арабские и курдские беженцы из Сирии получат защиту в Турции, когда обучение их языку может рассматриваться властями как уголовно наказуемый акт? Как можем мы верить в то, что цель войны в Сирии – освободить и демократизировать сирийское общество, когда в настоящее время военная авиация и те, кто призван вести эту войну, преследуют наших детей в Западной Армении и Курдистане!», – заявил Апрахамян.