Նախագահ Սերժ Սարգսյանն այսօր ընդունել է ԵԱՀԿ գլխավոր քարտուղար Լամբերտո Զանիերի գլխավորած պատվիրակությանը: Այս մասին հաղորդում է ՀՀ նախագահի մամլո ծառայությունը:
Սերժ Սարգսյանն ընդգծել է, որ Հայաստանը կարևորում է ԵԱՀԿ-ի հետ համագործակցությունը և հույս հայտնել, որ ԵԱՀԿ գլխավոր քարտուղարի երևանյան քննարկումները կնպաստեն Հայաստանի և ԵԱՀԿ միջև հարաբերությունների հետագա ամրապնդմանն ու զարգացմանը: Նախագահը նաև նշել է, որ պատվիրակության այցը Հայաստան լավ հնարավորություն է տեղում ծանոթանալու տարածաշրջանային խնդիրներին, մարտահրավերներին և ընթացիկ հարցերի շուրջ մտքեր փոխանակելու:
Լամբերտո Զանիերը նշել է, որ Հայաստանը ԵԱՀԿ-ի կազմում շատ ակտիվ մասնակից պետություն է և հույս է հայտնել, որ կազմակերպության երևանյան գրասենյակի միջոցով ևս ակտիվ համագործակցությունը շարունակվելու և զարգանալու է:
Հանդիպմանը Նախագահ Սերժ Սարգսյանը և ԵԱՀԿ գլխավոր քարտուղար Լամբերտո Զանիերը քննարկել են ղարաբաղյան հիմնախնդրի կարգավորման բանակցային գործընթացին վերաբերող հարցեր:

12 Июль 2012 - 15:31 AMT
Президент Армении Серж Саргсян в четверг принял генерального секретаря ОБСЕ Ламберто Занниера и возглавляемую им делегацию, сообщает пресс-служба главы армянского государства.
Президент Саргсян подчеркнул, что Армения придает важность сотрудничеству с ОБСЕ, и выразил надежду на то, что ереванские встречи генсека Занниера будут способствовать дальнейшему укреплению и развитию отношений между Арменией и Организацией.
Глава государства также отметил, что визит делегации в Армению является хорошей возможностью для ознакомления на месте с проблемами региона, обмена мнениями по вызовам и текущим вопросам.
В свою очередь, Ламберто Занниер отметил, что Армения является очень активным участником в составе ОБСЕ. Он выразил надежду на то, что посредством ереванского офиса Организации активное сотрудничество продолжится и в еще большей степени будет развиваться.
В ходе встречи Саргсян и генсек ОБСЕ обсудили вопросы, касающиеся переговорного процесса по урегулированию карабахской проблемы.