«Ոսկե ծիրան» միջազգային կինոփառատոնում ռուսաստանցի ռեժիսոր Ալեքսեյ Վախրուշևը ներկայացել է «Տունդրայի գիրքը. պատմվածք Վուկվուկայի` փոքր քարի մասին» վավերագրական ֆիլմը: Նա նաև Ռուսաստանի գիտությունների ակադեմիայում է աշխատում, Ազգագրության և մարդաբանության ինստիտուտում:
Նրա ֆիլմում գործողությունները տեղի են ունենում Չուկոտկա թերակղզում, որտեղ 37 աստիճան սառնամանիք է, տունդրայում կատաղի քամին է մոլեգնում: Ռուսաստանի արկտիկական գոտու հոյակապ բնապատկերում 72-ամյա Վուկվուկայ նահապետն իր չուկչայական ընտանիքի հետ Ալյասկայից Բերինգի նեղուցով առաջնորդում է իրենց 14 հազար գլուխ եղջերուների հոտը: Լարովի ռադիոն և առևտրականների պատահական այցելությունները չհաշված` մեկուսացման մեջ ապրող ընտանիքը սննդի, ապաստանի և հագուստի առումով կախված է իր եղջերուներից: Ֆիլմը հազվագյուտ ու զարմանալի հայացք է մի աշխարհի, որը դեռ միահյուսված է կյանքի հինավուրց ռիթմերին:
Մամլո ասուլիսում ռեժիսորը նշեց, որ շատ է անդրադառնում տունդրային և Ռուսաստանում բնակվող հյուսիսային ազգերին:
Նա նշեց, որ այս ֆիլմը նաև լուրջ գիտական աշխատություն է, քանի որ անցած դարի առաջին կեսին է վերջին անգամ ուսումնասիրվել եղջերվապահների մշակույթը: Նա նաև գտնում է, որ անհրաժշետ է ստեղծել համապատասխան ալբոմ, որը ֆիլմի հետ կլինի շատ օգտակար գիտական նյութ:

13 Июль 2012 - 12:54 AMT
На 9-ом международном кинофестивале “Золотой абрикос” представлен документальный фильм режиссера Алексея Вахрушева "Книга тундры. Повесть о Вуквукае – маленьком камне".
Родившийся на Чукотке режиссер Вахрушев посвятил свое творчество истории и традиционной культуре коренных малочисленных народов родной земли. Поэтому и герои фильма – жители холодного края, бригадир сельхозпредприятия "Чаунское" Борис Вуквукай и его семья.
72-летний оленевод с тремя сыновьями, их женами, внуками и несколькими членами других семей пасет громадное стадо, людям приходится непрерывно передвигаться с места на место со всем своим жильем и хозяйством. Этот труд со стороны кажется просто непосильным, особенно на шквальном ветру и в 37-градусный мороз. А фамилия большого клана переводится с чукотского, как "маленький камень".
“Книга тундры” разделена на короткие главы-микросюжеты. В фильме отражен почти весь производственный и жизненный цикл: перегон стада, строительство кораля, обряд кормления духов, выделка шкур, приготовление еды, починка обуви, обучение внуков; наконец, занятия самих детей, ловля рыбы и прочее.
Во время пресс-конференции режиссер сказал, что много обращается к теме жизни северных народов, что фильм “Книга тундры” представляет собой серьезный научный труд, поскольку это первая полнометражная документальная лента, посвященная оленеводам Чукотки.