Չեխ ռեժիսոր Պետր Լոմը այս անգամ Հայաստան է բերել իր «Հետ` դեպի հրապարակ» ֆիլմը: Այն մասնակցում է «Ոսկե ծիրան» միջազգային կինոփառատոնին:
«Այն եգիպտական հեղափախության մասին է, թվում է, ամեն ինչ լավ է, բայց դա այդպես չէ: Այն ավելի շատ անարդարացիության մասին է, որը կա ամեն տեղ: Այն համամարդկային թեմա է»,-ասաց Լոմը:
Տասն ամիս նկարահանումներ են կատարվել Եգիպտոսում նախքան հունվարյան հեղափության սկիզբը: Մեկ տարի անց բողոքի ցույցերը շարունակվում են, բայց Թահրիր հրապարակի կրքերն ու եգիպտական թավշե հեղափոխությունը տեղը զիջել են ավելի սթափ գիտակցման, որ Եգիպտոսը դեռ երկար պետք է պայքարի հին ուժային կառույցներից, արմատավորված կոռուպցիայից և ամենից առաջ, մարդու հիմնարար իրավունքների համատարած ոտնահարումից ձերբազատվելու համար: Մենք հետևում ենք հինգ տարբեր հերոսների` եգիպտական հասարակության խիստ տարբեր տեսանկյուններից. նրանք բոլորն էլ հեղափոխության սկսվելուց ի վեր տուժել են պետական անարդարությունից:
Ռեժիսորը գտնում է, որ հեղափոխությունները տարբեր են, իսկ Եգիպտոսի թեման նա ընտրել է, որովհետև արաբական աշխարհի խոշորագույն պետություններից մեկն է:

13 Июль 2012 - 12:49 AMT
Чешский режиссер Петр Лом привез в Армению фильм “Возвращение на площадь”. Картина принимает участие в 9-ом международном кинофестивале “Золотой абрикос”.
“Это фильм о египетской революции. Кажется, что все хорошо, но это не так. Скорее, фильм о несправедливости, которая царит повсюду. В нем затронуты общечеловеческие темы”, – сказал Лом.
В течение десяти месяцев в Египте проводились съемки до начала январской революции. Год спустя, акции протеста продолжаются. Страсти на площади Тахрир и египетская бархатная революция уступили место более трезвому осознанию того, что Египту предстоит довольно длительная борьба со старым диктаторским режимом, коррупцией, а также с повсеместным попранием прав человека.
Режиссер считает, что революции бывают разные, а он выбрал именно египетскую революцию по той причине, что Египет является одним из крупнейших государств арабского мира.