Կինոռեժիսոր Սերգեյ Լոզնիցան, որը Հայաստան է եկել «Ոսկե ծիրան» միջազգային կինոփառատոնին մասնակցելու նպատակով, գտնում է, որ լավ ֆիլմի համար միայն գաղափարի առկայությունը բավական չէ:
Մամլո ասուլիսի ժամանակ նա ասաց, որ անընդունելի է համարում, որ լավ կինոնկար կարելի է ստեղծել սիրողական տեսախցիկով կամ բջջային հեռախոսով: «Լավ ֆիլմի համար անհրաժեշտ է լավ տեխնիկա, որպեսզի տաս այն պատկերը, որն ուզում ես, ստանաս այն հնչողությունը, որն անհրաժեշտ է»,-ասաց նա:
Լոզնիցան, որն առաջին մասնագիտությամբ մաթեմատիկոս է, նշեց, ու երբ սցենար է գրում, տեսնում է տիպը, կերպարը և ֆոտոռոբոտ է անում: Նա իր ֆիլմերը համեմատում է քանդակի հետ: Սկզբում պետք է ընտրել քարը, հետո որոշել արձանի չափը, հետո սկսել քանդակել:
Բացի այդ, նա մաթեմատիկական հաշվարկներ է անում նաև կադրերի համար: Ըստ նրա, ամեն մի տեսարան պետք է լինի լակոնիկ, չկտրտվի: Իսկ որպեսզի հետաքրքիր լինի ֆիլմը, և դիտողը չձանձրանա, պետք է ամեն մի կադրով մի նոր բան ցույց տա: Լոզնիցան ֆիլմերում անընդունելի է համարում կոպտությունը և պաթոսը:

14 Июль 2012 - 09:51 AMT
Российский кинорежиссер Сергей Лозница, приехавший в Ереван в рамках 9-го международного кинофестиваля “Золотой абрикос”, считает, что для хорошего фильма одной идеи недостаточно.
Во время пресс-конференции он сказал, что считает неприемлемым убеждение в том, что настоящий фильм можно снимать на любительской кинокамере или на мобильном телефоне. “Для хорошего фильма нужна хорошая техника”, – сказал он.
Лозница по профессии – математик, он отметил, что во время создания сценария он сначала видит тип, образ, после чего воссоздает фоторобот. Он сравнивает свои фильмы со скульптурами. Вначале необходимо выбрать камень, затем определить размеры статуи, и уж потом ваять.
Кроме того, он производит математические расчеты и во время съемок кадров. По его словам, каждая сцена должна быть лаконичной, целостной. А для того, чтобы картина была интересна, в каждом кадре должно проявляться что-то новое.