19 Հուլիս 2012 - 11:17 AMT
Հայկական ընդդիմության պարադոքս. Որքան ավելի մեծ է միավորման անհրաժեշտությունը, այնքան ուժեղ է պառակտումը
Սակայն ամնեահետաքրքիրը կապված էր ոչ թե արդյունքների, այլ հենց ստորագրահավաքի գործընթացի հետ, ինչը ևս մեկ անգամ ներկայացրեց հայ ընդդիմության` նորմալ համագործակցության անընդունակությունը` անգամ հաշվի առնելով հանրային պահանջը:
Հենց գործընթացը բավականին հետաքրքիր կերպով սկսվեց. ՀԱԿ խորհրդարանական խմբակցության ղեկավար Լևոն Զուրաբյանը հուլիսի 12-ին կայացած մամլո ասուլիսի ժամանակ հայտարարել էր, որ ԲՀԿ-ի, ՀՅԴ-ի և «Ժառանգության» հետ քննարկումներից հետո, իրենք նախաձեռնել են խորհրդարանական արտահերթ նիստի գումարման գործընթաց: Զուրաբյանը մեկ ընդգծում էր, որ որոշումը կայացվել էր 4 քաղաքական ուժերի քննարկումներից հետո, մեկ էլ, որ դա ՀԱԿ-ի նախաձեռնությունն է, սակայն այդպես էլ հստակորեն չպատասխանեց լրագրողների այն հարցին, ինչու, եթե այս նախաձեռնությունը 4 քաղաքական ուժերինն է, նրանց ներկայացուցիչները ներկա չեն մամլո ասուլիսին, իսկ այդ մասին հայտարարում է միայն Զուրաբյանը:
Այս հարցի պատասխանն ավելի ուշ տրվեց, երբ ԲՀԿ խորհրդարանական խմբակցության քարտուղար Նաիրա Զոհրաբյանը հետ կանգնեց ՀԱԿ-ի այս նախաձեռնությունից, իսկ «Ժառանգության» և «Դաշնակցության» խմբակցությունների ղեկավարներ Ռուբեն Հակոբյանն ու Արմեն Ռուստամյանը խոստովանել են, որ Զուրաբյանի մամլո ասուլիսն իրենց համար անակնկալ էր: Ընդ որում, Ռուբեն Հակոբյանը թեև խոստովանել է, որ հայտարարությունն իր համար անակնկալ էր, սակայն հայտարարել է, որ «Ժառանգությունն» այդ նախաձեռնության համահեղինակներից է:
Հետո ամեն ինչ էլ ավելի հետաքրքրացավ (երևի պատճառը ուրբաթ 13 էր): Նաիրա Զոհրաբյանը թեև ստորագրել էր նախաձեռնության տակ, սակայն լրագրողներին հայտարարել է, որ քննարկման ժամանակ ընդգծել է, որ այս փուլում աննպատակահարմար է և տեխնիկապես անհնար հավաքել 44 ստորագրություն: Ինչ վերաբերում է «Ժառանգության» ներկայացուցիչների հայտարարություններին այն մասին, որ գործուղումների շրջանը չի կարող արդարացում հանդիսանալ, Զոհրաբյանը հուզականորեն պատասխանել է. «Թող մեզ դասեր չտան»: Ըստ նրա, ԲՀԿ այն պատգամավորները, ովքեր այժմ քաղաքում են և դիմումի ստորագրությունը նպատակահարմար են գտնում, կստորագրեն այն: «Ես չեմ կարող ստիպել նրանց ստորագրել»,-ընդգծել է նա:
Սակայան Զոհրաբյանն այդքանով կանգ չի առել և հայտարարել է, որ իր համար անհասկանալի է այս հարցի շուրջ հեղինակային իրավունքի վիճարկումը, «սակայն եթե իրականում նման հարց է ծագել, ապա պետք է ընդգծեմ, որ նախաձեռնությունը ՀԱԿ-ինն է: «Ժառանգություն» կուսակցությունը սովոր է իրեն վերագրել ուրիշների հայտարարությունները և, կարծում եմ, որ խորհրդարան մտած ՀԱԿ-ը ժամանակի ընթացքում կսովորի «Ժառանգության» անակնկալներին»:
Բացի այդ ԲՀԿ ներկայացուցիչը «Ժառանգության» անդամներին մեղադրել է նրանում, որ նրանք միշտ գործել և գործում են խստորեն վերահսկվող ծրագրի շրջանակներում: ««Ժառանգություն» կուսակցությունը ինքնուրույն քաղաքական ուժ չէ, իսկ նրա անդամները հանձնարարությունները կատարում են իրենց հնարավորությունների ներածին չափով… Այժմ կուսակցությունը պետք է նոր հանձնարարություն կատարի` շեղի հանրության ուշադրությունը, հանրային շարժումը և ընդվզումը տեղափոխի այլ հարթություն, ինչը, բնականաբար, նրանց չի հաջողվի: Ընդհանուր առմամբ, իմ կարծիքով, ԲՀԿ-ն պետք է քննարկի այն հարցը, արդյոք արժե միանալ այս նախաձեռնությանն ու ձևաչափին, որի հետ կհամաձայնեն և որը կստորագրեն այս խմբակցության անդամները, կամ ոչ: Ես կարծում եմ, որ չարժե միանալ»,-հավելել է Զոհրաբյանը:
Այդ կերպ կարելի է փաստել, որ կրկնվել է մայիսի 6-ի խորհրդարանական ընտրություններում խախտումների դեմ պայքարի միջկուսակցական շտաբի հետ իրավիճակը, երբ մի կողմում հայտնվեցին ՀԱԿ-ը, ԲՀԿ-ն ու ՀՅԴ-ն, մյուսում` «Ժառանգությունը», որը մյուս երեք ուժերին մեղադրեց ՀՀԿ-ի հետ դավադրության և միջկուսակցական շտաբի գաղափարը տորպեդահարելու մեջ:
Հայկական ընդդիմության միավորվելու անընդունակության տրամաբանական շարունակությունը կլինի 2013թ ընտրությունների ժամանակ մի քանի ընդդիմադիր թեկնածուների առաջադրումը, ինչը կպառակտի ընդդիմադիր ընտրազանգվածը և, բնականաբար, էապես կթեթևացնի իշխանությունների խնդիրը: Կարելի է հավելել նաև, որ քանի դեռ ընդդիմությունն իր մեջ ուժ չի գտել սանձելու իր ամբիցիաներն ու իսկապես ի շահ ժողովրդի աշխատելու ցանկություն, որի համար բառերով այնքան անհանգստանում են, ապա քաղաքական պայքարում արդյունքները նման կլինեն հայտի առակի կարապ-խեցգետին- գայլաձուկ եռյակի պատմությանը:

Однако самое интересное было связанно не с результатом, а с самим процессом сбора этих подписей, который вновь наглядно показал неспособность армянской оппозиции к нормальному сотрудничеству, даже с учетом общественного требования.
Сам процесс начался довольно занятно, глава парламентской фракции АНК Левон Зурабян заявил на пресс-конференции 12 июля, что после обсуждений с ППА, АРФД и “Наследие”, они инициировали процесс созыва внеочередного заседания парламента. Зурабян то подчеркивал, что это решение принято после обсуждений четырех политических сил, то, что это инициатива АНК, однако так и не ответил конкретно на вопрос журналистов, почему, если эта инициатива принадлежит 4 политическим силам, их представителей нет на пресс-конференции, а о ней объявляет лишь Зурабян.
Ответ на этот вопрос был дан позже, когда секретарь парламентской фракции ППА Наира Зограбян открестилась от этой инициативы АНК, а главы фракций “Наследие” и «Дашнакцутюн» Рубен Акопян и Армен Рустамян признались, что пресс-конференция Зурабяна стала для них сюрпризом. При этом Рубен Акопян хоть и признал, что заявление стало для него сюрпризом, однако заявил, что “Наследие” является одним из соавторов этой инициативы.
А дальше пошло еще интереснее (наверное, свое слово сказала пятница, 13 июля). Наира Зограбян хоть и подписалась под инициативой, однако заявила журналистам, что на обсуждении подчеркивала, что нецелесообразно на этом этапе и технически невозможно собрать 44 подписи. Что касается заявлений представителей “Наследия” о том, что отпускной сезон не может являться оправданием, Зограбян эмоционально ответила: “Пусть не дают нам уроков”. По ее словам, те депутаты ППА, которые сейчас находятся в городе и считают целесообразным подписание обращения – подпишут его. “Я не могу их принуждать подписывать”, – подчеркнула она.
Однако Зограбян на этом не остановилась и заявила, что для нее непонятно оспаривание авторского права вокруг этого вопроса, «однако если такой вопрос реально возник, то должна отметить, что инициатива принадлежит Армянскому национальному конгрессу. Партия “Наследие” привыкла приписывать себе заявления других и, думаю, вступивший в состав парламента АНК с течением времени адаптируется к сюрпризам партии “Наследие”.
Представитель ППА, помимо этого, обвинила членов партии “Наследие” в том, что они всегда действовали и действуют в рамках строго контролируемой программы. “Партия “Наследие” – не самостоятельная политическая сила, а ее члены лишь выполняют поручения в меру своих возможностей… Теперь же партия должна выполнить новое поручение – отвлечь внимание общества, общественное движение и бунт и переместить в другую плоскость, в другое русло, что, естественно не удастся им. В целом же, на мой взгляд, ППА должна обсудить вопрос о том, стоит ли присоединяться к инициативе, формату, с которым согласятся и который подпишут члены этой фракции, или нет. Мое личное мнение состоит в том, что не стоит присоединяться», – добавила Зограбян.
Тем самым можно констатировать, что повторилась ситуация с межпартийным штабом по борьбе с нарушениями на парламентских выборах 6 мая, когда по одну сторону баррикад оказались АНК, ППА и Дашнакцутюн, а по другую “Наследие”, которое первые три силы обвинили в сговоре с правящей РПА и попытке торпедирования идеи межпартийного штаба.
Логическим продолжением неспособности армянской оппозиции к объединению станет выдвижение нескольких оппозиционных кандидатов на президентских выборах 2013 года, что расколет оппозиционный электорат, и, естественно, существенно облегчит задачу властей. Также можно добавить, что пока оппозиция не найдет в себе силы умерить свои амбиции и желание реально работать во благо народа, о котором она на словах так печется, то ее результат в политической борьбе будет схож с результатом троицы лебедь-рак-щука из известной басни.