17 Հուլիս 2012 - 08:27 AMT
Հայաստանը ԵՄ-ի հետ ավարտել է մուտքի արտոնագրերի տրամադրման դյուրացման պայմանագրի վերաբերյալ բանակցությունները: Այս մասին այսօր Ազգային անվտանգության խորհրդի Հայաստան-ԵՄ միջգերատեսչական հանձնաժողովի նիստին, ամփոփելով կիսամյակային տվյալները, ասաց ՀՀ արտաքին գործերի նախարարի տեղակալ Զոհրաբ Մնացականյանը:
Մնացականյանը նշեց, որ բանակցային գործընթացն արդեն ավարտված է, այս շաբաթ պայմանագիրը պետք է ներկայացվի ԵՄ անդամ պետություններին, շուտով այն կվավերացվի և ուժի մեջ կմտնի. «Զգալի փոփոխություններ կլինեն քաղաքացիների համար թե փաստաթղթերի ներկայացման առումով, թե ավելի մատչելի կլինի, իսկ որոշ մասի համար էլ անվճար, հնարավոր կլինի նաև ստանալ բազմակի վիզաներ»:
Մնացականյանն ասաց, որ մուտքի արտոնագրերի տրամադրման դյուրացումը վիզաների ոլորտում մեծ փուլի մի մասն է միայն և այժմ աշխատանքներ են տարվում վիզաների լիբերալիզացման ուղղությամբ:

17 Июль 2012 - 09:08 AMT
Армения и ЕС звершили переговоры по соглашению об упрощении визового режима. Об этом 17 июля во время заседания Межведомственной комиссии «Армения-ЕС» Совета Национальной безопасности РА сообщил заместитель главы МИД РА Зограб Мнацаканян при подведение итогов первого полугодия.
Мнацаканян отметил, что процесс переговоров уже завершен, и на этой неделе соглашение должно быть представлено странам – членам ЕС, скоро оно будет ратифицировано и войдет в силу.
Мнацаканян сказал : «Упрощение предоставления виз является частью огромного этапа, ведутся работы в направлении либерализации виз».