17 Հուլիս 2012 - 10:13 AMT
Այսօր` հուլիսի 17-ին ՀՀ բնապահպանության նախարարության «Բնության պետական թանգարանում» ՀՀ բնապահպանության նախարար Արամ Հարությունյանը և Իրանի Իսլամական Հանրապետության փոխնախագահ, բնապահպանական կազմակերպության նախագահ Մոհամմադ Ջավադ Մոհամմադիզադեհը ստորագրեցին Հայ-իրանական փորձագիտական խմբի կողմից կազմված արձանագրություն: Արձանագրության առանցքային կետերն են անդրսահմանային տարածքում «Բարեկամության և խաղաղության այգու» ստեղծման հարցերը, Արաքս գետի ջրի համատեղ մոնիտորինգի իրականացման հարցերը, և գիտատեխնիկական, տեղեկատվական ուսումնական բնագավառներում փոխադարձ աջակցության ցուցաբերումը:
Մոհամմադիզադեհի գլխավորած պատվիրակությունն աշխատանքային այցով Հայաստանում է հուլիսի 16-18-ը: Նա հույս հայտնեց, որ ստեղծվելիք Խաղաղության այգին կգրանցվի ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի կողմից:
Այն ընդգրկելու է 30.000 հա տարածք, որտեղ կան աշխարհի բուսատեսակների շուրջ 10 տոկոսը` 2500 տեսակ, 230 կենդանատեսակ: Մինչ այդ արդեն վերցվել է հողի 440 նմուշ և ուսումնասիրվել 10.000 տվյալ:

17 Июль 2012 - 10:44 AMT
Сегодня, 17 июля, в ереванском “Государственном музее природы” министр охраны природы РА Арам Арутюнян и вице-президент Исламской Республики Иран, председатель экологической организации Мохаммад Джавад Мохаммадизаде подписали протокол, составленный по итогам работы Армяно-иранской экспертной группы. Основные пункты протокола касаются создания международного парка дикой природы на приграничной территории Ирана и Армении, проблем использования вод Аракса, оказания взаимного содействия в научно-технической, информационной, образовательной сферах.
Делегация во главе с вице-президентом Ирана Мохаммадом Джавадом Мохаммадизаде с 16 по 18 июля находится в Армении с рабочим визитом. Мохаммад Джавад Мохаммадизаде выразил надежду, что будущий “Парк дружбы и мира” будет зарегистрирован со стороны ЮНЕСКО.
Парк охватит территорию площадью 30 000 га, в нем будут представлены 10% видов растительного мира – 2500 видов, а также 230 видов животных.