17 Հուլիս 2012 - 10:53 AMT
Այդ օրերին երևանցիները, և Հայաստան ժամանած զբոսաշրջիկները Աբովյան փողոցում տեսնում են համաշխարհային կինոյի ներկայացուցիչներին, փառատոնի մասնակիցներին: Ամենից շատ, իհարկե, մարդիկ նկատում են սպիտակ կոստյում և գլխարկ հագած փառատոնի հիմնադիր Հարություն Խաչատրյանին`ով այդ օրերին իր տարրերքի մեջ է: Փառատոնի մշտական հյուր է նաև ռեժիսոր, ամառային Երևանը ոչ այդքան սիրող Ռոման Բալայանը:
Այս տարի փառատոնը տեղի ունեցավ հուլիսի 8-15-ը:
Ստացվել էր ռեկորդային` 1120 հայտ աշխարհի 70 երկրներից:
Փառատոնը պահպանեց իր ավանդական մրցութային և ոչ մրցութային ծրագրերը` «Հարգանքի տուրքը», հետահայաց ցուցադրությունները:
Նշվեցին Ֆրունզե Դովլաթյանի 85, Անդրեյ Տարկովսկու 80 և Յուրի Երզնկյանի 90-ամյակները, ներկայացվեց նոր`«Գիրք և կինո» ծրագիրը: Հայ առաքելական եկեղեցին սահմանեց «Եղիցի լույս» մրցանակը, որն Ամենայն Հայոց կաթողիկոս Գարեգին Բ-ն շնորհեց ռուս հանրահայտ կինոռեժիսոր Ալեքսանդր Սոկուրովին:
Այս տարի մրցութային ծրագրերն աչքի ընկան բազմազանությամբ: Հետաքրքրական է, որ որոշ վավերագրական ֆիլմերի ռեժիսորներ անդրադարձել էին ոչ թե իրենց, այլ օտար երկրներին: Չեխ ռեժիսոր Պետր Լոմը պատմում էր Եգիպտոսի հեղափոխության մասին, սերբ Գորան Ռադովանովիչին էլ ոգեշնչել էր Կուբայի բնակիչների ծանր վիճակն ու Ֆիդելը: Փառատոնին մասնակցում էր Հարավային Կորեայից միայն մեկ ներկայացուցիչ: Փոխարենը այս տարի փառատոնը հյուրընկալեց Հարավային Ամերիկայի ներկայացուցիչներին. Չիլիից ժամանած Խոսե Լուիս Տորես Լեյվան ներկայացրեց սիրողական տեսախցիկով նկարած իր հարազատ գյուղի ամառային կյանքը: Ֆիլմն արժանացավ ժյուրիի ուշադրությանը և հատուկ մրցանակին:
Առհասարակ, միջազգային մրցույթն, այս տարի աչքի ընկավ ծանր հոգեբանական ֆիլմերով, որոնք միանշանակ չընդունվեցին հանդիսատեսի կողմից: Ամենամեծ խոսակցությունների առիթ տվեց ռուս Վասիլի Սիգարևի «Ապրել» (Жить) ֆիլմը: Ոմանք այն անվանեցին գլուխգործոց, մյուս խումբն էլ Սիգարևին անվանեց սկանդալիստ: Ինքը, Սիգարևը հանգիստ է նայում նման արձագանքներին, նշելով, որ ամեն մեկն իր հոգեվիճակով է առաջնորդվում ֆիլմի մասին կարծիք հայտնելով: Լավատեսներն ուզում են ապրել, իսկ դժբախտ հոգեվիճակով մարդիկ` ընդհակառակը:
Փառատոնին մասնակցեց նաև քաղաքական թեմա շոշափող «Նախարարը» ֆիլմը, որը դուր չէր եկել Ֆրանսիայի նախկին նախագահ Նիկոլյա Սարկոզիի կառավարությանը, և հիացրել ներկա նախագահ Ֆրանսուա Օլանդին:
Միջազգային ծրագրերից անցում կատարենք «Հայկական համայնապատկեր» ծրագրին: Այս տարի «Համայնապատկերի» լիամետրաժ ֆիլմերի ծրագիրն աչքի ընկավ Հայաստանի մասնակիցների ավելի մեծ թվով (անցած տարիներին ավելի շատ էին սփյուռքահայերի կամ օտարազգիների նկարած գեղարվեստական ֆիլմերը):
Վավերագրական մրցույթում, ինչպես սովորաբար լինում է, հայաստանցի և սփյուռքահայ կինոռեժիսորները մեծ ուշադրություն էին դարձրել Հայոց ցեղասպանության հարցին: Օրինակ՝ Սյուզան Խարդալյանը ներկայացրել էր Եղեռնի տարիներին հայ կանանց դաջվածքները, Էրիկ Նազարյանը և Նիկոլ Պեզչյանը Ստամբուլում իրենց ֆիլմի հերոսների նախնիների հետքերն են փնտրել, Էրիկ Խաչիկյանը գնացել է իր տատի հայրենի Ամասիա քաղաքը, Արմեն Գասպարյանն էլ պատմում էր Եղեռնից մազապուրծ եղածների սերունդների, մասնավորապես Հայաստանում բնակվող մի տիկնոջ մասին:
Գլխավոր մրցանակին` «Ոսկե ծիրանին» արժանացավ բելառուս ռեժիսոր Սերգեյ Լոզնիցայի «Մշուշում» ֆիլմը: «Լավագուն վավերագրական ֆիլմ» անվանակարգում մրցանակը տարավ պաղեստինցի Էմաթ Բուրնաթի «Հինգ կոտրված տեսախցիկ»-ը: «Հայկական համայնապատկեր» անվանակարգի վավերագրական մրցույթում գլխավոր մրցանակը գնաց Բրազիլիա, Սեզար Գանանյանին «Հայկական ռապսոդիա» ֆիլմի համար:Նույն անվանակարգի խաղարկային մրցույթում լավագույնը ճանաչվեցին Նատալյա Բելյաուսկենեյի «Եթե բոլորը» և ֆրանսահայ ռեժիսոր Վալերի Մասադյանի «Նանա» ֆիլմերը:
Այս տարի փառատոնն աչքի չընկավ հայտնի հյուրերով, փոխարենը` ներկայացավ բազմազան ծրագրերով: Լավ կլինի, որ եկող տարի 10-ամյակի կապակցությամբ շտկվեն որոշակի խնդիրներ (օրինակ` վարպետության դասեր անցկացնողը հաշվի առնի ներկաների ցանկությունը, ֆիլմերը ցուցադրվեն ավելի լավ որակով) և բոլորիս սիրելի «Ոսկե ծիրանը» դառնա առավել հիշարժան և գունեղ:

17 Июль 2012 - 13:31 AMT
В эти дни он как будто находился в своей стихии. В качестве постоянного гостя на фестивале можно было увидеть и режиссера Романа Балаяна, который не очень любит ереванское лето.
В этом году фестиваль проходил с 8 по 15 июля. Было получено рекордное число заявок – 1120 из 70 стран мира. Фестиваль “Золотой абрикос” сохранил свои конкурсные и внеконкурсные программы, ретроспективные показы.
Были отмечены юбилеи известнейших деятелей кино: 85-летие Фрунзе Довлатяна, 80-летие Андрея Тарковского и 90-летие Юрия Ерзнкяна, была представлена программа “Книга и кино”. Специальная премия “Да будет свет”, учрежденная в этом году Армянской Апостольской Церковью за проповедование духовно-культурных, общечеловеческих ценностей, была вручена Католикосом Всех Армян Гагергином Вторым российскому кинорежиссеру Александру Сокурову.
В этом году и конкурсные программы отличались своим разнообразием. Примечательным было то, что авторы документальных фильмов в своих работах рассказывали не о своих, а о других странах. Чешский режиссер Петр Лом снял фильм о египетской революции; серба Горана Радовановича – автора фильма “С Фиделем, что бы ни случилось”, вдохновила тема Фиделя Кастро и тяжелой жизни кубинцев.
В фестивале принял участие всего один представитель Южной Кореи. В противовес этому, было много участников из Южной Америки. Чилиец Хосе Луис Торрес Лева представил фильм о летней жизни родного села, снятый на любительскую кинокамеру. Фильм “Лето” удостоился особого внимания жюри и специального приза фестиваля.
В общем, международный конкурс в этом году отличился преобладанием тяжелых психологических фильмов, которые однозначно были хорошо приняты телезрителями.
Большой повод для обсуждений подала картина “Жить” российского кинорежиссера Василия Сигарева. Многие назвали ее шедевром, были и такие, кто окрестил Сигарева “скандалистом”. Сам Сигарев спокойно относится к подобным откликам, отмечая, что каждый при просмотре фильма судит по своему психологическому состоянию. Оптимисты хотят жить, а несчастные – нет.
В фестивале участвовал и фильм “Министр”, затрагивающий политическую тематику, который так не понравился бывшему правительству Франции и Николя Саркози, и которым был восхищен нынешний президент Франсуа Олланд.
Перейдем от международных программ к программе “Армянская панорама”. В этом году программа полнометражных фильмов отличалась тем, что было представлено больше участников из Армении (в прошлом году преобладали представители диаспоры и иностранные режиссеры).
Как обычно, в конкурсе документального кино особое место было отведено фильмам о Геноциде армян. Это картины Сюзан Хардалян, Эрика Назаряна и Никола Пезчяна.
Главного приза фестиваля “Золотой абрикос” удостоился фильм белорусского кинорежиссера Сергея Лозницы “В тумане”. В номинации “Лучший документальный фильм” приз фестиваля достался палестинскому режиссеру Эмату Бурнату за фильм “Пять разбитых видеокамер”.
В конкурсе документальных фильмов в номинации “Армянская панорама” главный приз достался Сезару Гананяну из Бразилии за фильм “Армянская рапсодия”. В той же номинации в конкурсе игрового кино лучшими были признаны фильмы “Если все…” Натальи Беляускене и “Нана” Валери Масадян.
Фестиваль этого года запомнился не столько количеством известных и именитых гостей, сколько разнообразием программ. В будущем году фестиваль “Золотой абрикос” отпразднует свое 10-летие, и было бы хорошо в этой связи решить определенные проблемы, с которыми пока приходится сталкиваться организаторам и участникам (например, проведение мастер-классов для всех желающих, обеспечение соответствующего качества при показе кинофильмов и т.д.), чтобы любимый всеми “Золотой абрикос” стал более интересным и запоминающимся.