17 July 2012 - 17:19 AMT
ԼՂՀ կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովը հուլիսի 17-ին հրապարակել է ընտրողների թիվը 2012 թվականի հուլիսի 16-ի դրությամբ: Այն կազմում է 98909 մարդ: Այս թիվը քվեարկության օրը կարող է փոփոխվել:
ԿԸՀ նիստում փոխոստիկանապետ Մխիթար Գրիգորյանը, ներկայացնելով ընտրացուցակների վարման ուղղությամբ կատարված աշխատանքները, նշեց, որ համակարգչային ծրագրերը, որոնց օգնությամբ արդեն մի քանի տարի է վարվում են ցուցակները, հնարավորություն են տալիս ընտրողների ավելի ճշգրիտ ցուցակներ ունենալ:
Առաջին հերթին, խոսքը ցուցակներում մահացած մարդկանց անունների առկայության մասին է, հաղորդում է Karabakh-open.info-ն:
Քաղաքացիական կացության ակտերի գրանցման հանրապետական մարմնից եւ առողջապահության նախարարության կից դատաբժշկական փորձաքննության բյուրոյից ոստիկանությունը տվյալներ են պահանջել 2011 եւ 2012 թվականների ընթացքում մահացած անձանց մասին եւ, համադրելով, ճշտել ցուցակները: Սակայն ծանուցագրերի բաժանման գործընթացից ժամանակ արդեն իսկ պարզվել է, որ մոտ երկու տասնյակ մահացած անձանց տվյալներ ցուցակներում կան:
«Խնդիրը նրանում է, որ այդ մարդիկ մահացել են ԼՂՀ սահմաններից դուրս, Ռուսատանում կամ այլ երկրում: Մահվան վկայական կամ ակտային գրանցում մեզ մոտ այդ կապակցությամբ չկար»,- ասաց Մխիթար Գրիգորյանը` ճշտելով, որ այդ փաստաթղթերի հիման վրա է կատարվում ընտրողի տվյալների հանումը ընտրացուցակից:
Ընտրացուցակներում մահացած անձանց ընդգրկված լինելու մասին ահազանգել են նաեւ շտաբերից: Դրանց հավաստիությունը հարազատների օգնությամբ ստուգվել է եւ արդյունքում ընտրացուցակից հանվել են երկու քաղաքացու տվյալները:
Ցուցակների ճշգրտման հարցում նախընտրական շտաբերի հետ համագործակցությունից ավելի մեծ ակնկալիքներ ունեին ոստիկանությունում: Սակայն շտաբերը ցուցակների ճշգրտման սխալ սկզբունք են ընտրել,-ասաց փոխոստիկանապետը: Դրանք ճշտում են ոչ թե ընտրողների ցուցակը, այլ տվյալ հասցեի առկայությունը ընտրացուցակում: Մխիթար Գրիգորյանի խոսքով` եթե տվյալ բնակարանում հաշվառված ընտրող չկա, ապա դրա հասցեն, բնականաբար, չի կարող լինել ընտրացուցակում:
Ցուցակների ճշգրտման ընթացքում կրկնակի ստուգվել են քրեակատարողական հիմնարկներում օրինակն ուժի մեջ մտած դատավճռով պատիժը կրող անձանց ցուցակները:
Հաշվառման վայրի ցուցակներից հանվել են այն անձանց տվյալները, ովքեր հուլիսի 12-ի դրությամբ բանակ են զորակոչվել:
Ժամկետային զինծառայողների ցուցակները վարում են զորամասերը և նրանք քվեարկելու են զորամասին մոտ գտնվող ընտրատեղամասերում:
Այսօրվա դրությամբ ոստիկանությունը մոտ 90 տոկոսով ավարտել է ծանուցագրերի բաժանումը:
Ընտրահանձնաժողովների անդամներին այսօր լիազոր մարմնի ներկայացուցիչը զգուշացրեց, որ որոշ քաղաքացիներ կարող են տեղամաս ներկայանալ խորհրդային նմուշի անձնագրով: Խոսքն այն տարեց մարդկանց մասին է, ովքեր հրաժարվում են անձնագիրը փոխել: Այդ անձանց հանձնաժողովներում պետք է ուղեկցեն ոստիկանության համապատասխան տարածքային մարմին, տեղեկանք ստանալու համար, գյուղերում հարցը լուծվելու է տեղում` տեղամասային հանձանժողովում գտնվող ոստիկանի միջոցով: Մխիթար Գրիգորյանը այսօր տեղեկացրեց, որ 2011թվականին փոխանակել են 726 խորհրդային նմուշի անձնագիր, 2012 թվականին՝ 42 : Այս պահի դրությամբ ոստիկանությունում տեղյակ են ընդամենը երեք քաղաքացու մասին, ովքեր ունեն խորհրդային նմուշի անձնագիր:

17 July 2012 - 16:42 AMT
16 июля ЦИК НКР опубликовал цифру количества избирателей по положению на 16 июля 2012 года, которая составляет 98909 человек. Цифра может измениться в день выборов.
На заседании ЦИК, представляя работу, проделанную по уточнению избирательных списков, замначальника Полиции НКР Мхитар Григорян отметил, что компьютерные программы, посредством которых в последние годы ведется работа над списками, позволяют составить более достоверные данные об избирателях. По мнению представителя уполномоченного органа, могут быть некоторые недочеты.
В первую очередь речь идет о наличии в списках имен умерших людей, сообщает Karabakh-open.info.
Полиция потребовала у отделов ЗАГС бюро судебно-медицинской экспертизы при министерстве Здравоохранения НКР данные о лицах, умерших в 2011 и 2012 годах. Однако уже в процессе раздачи уведомлений выяснилось, что в списках есть данные около двух десятков умерших граждан.
“Проблема в том, что эти люди умерли за пределами НКР, в России или других странах. У нас нет свидетельства о смерти или актовой записи”, – сказал Мхитар Григорян, отметив, что имена людей снимаются из списков именно на основании этих документов.
О наличии в списках данным умерших людей сообщили также из предвыборных штабов кандидатов. Эти сигналы были уточнены с помощью родных, в результате из списков были исключены данные двух граждан.
В вопросе уточнения списков полиция надеялась на помощь предвыборных штабов, однако штабы изначально избрали неверный принцип. Они уточняют не наличие данных человека в списках, а неточность адреса. По словам Григоряна, если в данной квартире нет прописанных избирателей, соответственно, их адреса не может быть в списках.
В процессе уточнения избирательных списков были уточнены также данные о лицах, отбывающих срок в уголовно-исполнительных учреждениях. Из учетных списков сняты данные лиц, до 12 июля отбывших на срочную службу. Списки военнослужащих срочной службы составляются в воинских частях, и они будут голосовать на избирательных участках, расположенных близ части.
На 16 июля полиция успела раздать 90% уведомлений.
Представитель уполномоченного органа предупредил членов избирательных комиссий о том, что ряд избирателей могут явиться в участок с советскими паспортами. Речь идет о пожилых людях, которые отказываются менять паспорта. Этих людей члены комиссий должны сопроводить в отделение полиции для получения соответствующей справки. В сельских местностях этот вопрос будет решаться на месте. По словам Мхитара Григоряна, в 2011 году было обменено 726 советских паспортов, в 2012 году – 42. На данный момент у полиции есть данные о трех лицах, имеющих подобные паспорта.