18 Հուլիս 2012 - 09:31 AMT
Քաղաքագետ Սերգեյ Շաքարյանցը կարծում է, որ Արցախի Հանրապետությունում անցկացված յուրաքանչյուր ընտրություն լրացուցիչ միավորներ է տալիս հայկական կողմին Արցախյան հակամարտության կարգավորման բանակցային գործընթացում: Այս մասին այսօր լրագրողների հետ հանդիպմանն ասաց քաղաքագետը` նշելով, որ հատկապես այն պարագայում, երբ Արցախում ընտրությւոններն իրոք ժողովրդավարական են, իսկ Ադրբեջանում ընտրությունները պարզ կերպով կեղծվում են:
«Այս տարվա նախագահական ընտրություններով մեր երկրորդ պետականությունը ամրացնում է իր դիրքերը միջազգային ասպարեզում, իսկ թե որ երկիրը կընդունի թե չի ընդունի այդ ընտրութունները այլ հարց է, իրականում արցախցին թքած ունի թե ով է ճանաչում կամ չի ճանաչում իր ընտրությունները»,-ասաց Շաքարյանցը:
Ըստ քաղաքագետի` Արցախի հայերը այս ընտրություններով ևս մեկ անգամ կապացուցեն աշխարհին, որ իրենք են ընտրում իրենց իշխանություններին և որ իրենք են իրենց երկրի տերը. «Բոլորը հասկանում են, որ Արցախը Ադրբեջանի կազմ վերադարձնելն անհնար է և ընտրությունները դրա վառ ապացույցն են »:

18 Июль 2012 - 09:49 AMT
Политолог Сергей Шакарянц считает, что каждые из выборов, проводимых в Республике Арцах, дают дополнительные очки в переговорном процессе по Карабахскому конфликту. Об этом 18 июля во время встречи с журналистами рассказал политолог, отметив, что это особенно очевидно в том контексте, что в Арцахе проводятся демократические выборы, а в Азербайджане выборы практически всегда фальсифицируются.
“Президентскими выборами этого года наша вторая государственность укрепляет свои позиции на международной арене, а какая из стран признает выборы действительными, а какая – нет – это уже другой вопрос. Арцахцев по большому счету, мало волнует, признают другие страны эти выборы действительными, или нет”, – сказал Шакарянц.
По словам политолога, арцахские армяне этими выборами еще раз докажут, что они сами выбирают свою власть, что они – хозяева страны. “Все хорошо осознают, что возвращение Арцаха в состав Азербайджана невозможно, и данные выборы служат доказательством этому”.