18 Հուլիս 2012 - 09:36 AMT
Հուլիսի 18-ին ԱԳ նախարար Էդվարդ Նալբանդյանն ընդունեց Գերմանիայի նորանշանակ դեսպան Ռայներ Մորելին՝ հավատարմագրերի պատճենի հանձնման կապակցությամբ: Ինչպես հայտնում է ԱԳՆ մամլո ծառայությունը, շնորհավորելով հյուրին դիվանագիտական առաքելության մեկնարկի կապակցությամբ՝ նախարար Նալբանդյանը գոհունակությամբ նշեց, որ վերջին տարիներին հայ-գերմանական քաղաքական երկխոսությունը և բազմաբնույթ համագործակցությունը զարգանում են դինամիկ կերպով, ինտենսիվ բարձրաստիճան փոխայցելություններ են կատարվում: ԱԳ նախարարը հույս հայտնեց, որ դեսպան Մորելն իր ներդրումը կունենա Հայաստանի և Գերմանիայի միջև երկկողմ գործընկերության առավել ամրապնդման և ընդլայնման գործում:
Շնորհակալություն հայտնելով ջերմ ընդունելության համար՝ դեսպան Մորելը բարձր գնահատեց Հայաստանի և Գերմանիայի միջև հաստատված փոխգործակցությունը և վստահեցրեց, որ ջանքեր կգործադրի փոխհարաբերությունների սերտացման ուղղությամբ:
Նախարար Նալբանդյանն ու դեսպան Մորելը քննարկեցին քաղաքական, տնտեսական, մշակութային և կրթական բնագավառներում համագործակցության ընդլայնման հեռանկարները: Զրուցակիցները անդրադարձան Հայաստան-ԵՄ համագործակցությանը` Արևելյան Գործընկերության նախաձեռնության շրջանակներում:
Հանդիպմանը, որպես երկկողմ փոխգործակցության կարևոր բաղադրիչ, գոհունակությամբ նշվեց Աֆղանստանում գերմանական զորախմբի կազմում հայ խաղաղապահների ծառայության մասին:
Նախարար Նալբանդյանն ու դեսպան Մորելը քննարկեցին նաև երկկողմ հետաքրքրություն ներկայացնող տարածաշրջանային մի շարք խնդիրներ:

18 июля министр иностранных дел Армении Эдвард Налбандян принял у себя новоназначенного посла Германии в Армении Райнера Мореля , который вручил главе МИД копии верительных грамот. Как сообщают в пресс-службе МИД РА, поздравив гостя с вступлением в должность, Эдвард Налбандян выразил удовлетворение тем, что политический диалог и разностороннее сотрудничество между странами в последние годы динамично развиваются. Глава МИД выразил надежду, что посол в ходе своей деятельности внесет свой вклад в укрепление и расширение двустороннего партнерства между Арменией и Германией.
Поблагодарив за теплый прием, посол Морел высоко оценил взаимодействие между двумя странами, заверив, что приложит все усилия для еще большего сближения двусторонних отношений. Собеседники также обсудили сотрудничество между странами в рамках программы ЕС "Восточное партнерство".
В качестве важного составляющего двустороннего сотрудничества глава МИД Армении и посол Германии отметили службу армянских миротворцев в составе германского контингента в Афганистане.
Министр Налбандян и посол Морел обсудили также ряд проблем в регионе, представляющих обоюдный интерес.