Այս տարի հոկտեմբերին Ղրիմում բացվելու է «Ղրիմի հայկական եկեղեցիները» խորագրով ցուցահանդեսը: Այդ մասին մամլո ասուլիսի ժամանակ ասաց Հայաստանի ազգային արխիվի տնօրեն Ամատունի Վիրաբյանը: Նրա խոսքով ցուցահանդեսի նպատակն է ներկայացնել Ուկրաինայում հայերի ներդրած ավանդը, մանավանդ, որ այսօր տեղի հայ համայնքը մի քիչ պասիվ է: Ցուցահանդեսը կայանալու է հոկտեմբերի 5-7-ը, վայրը դեռ որոշված չէ, հավանաբար կլինի Սիմֆերոպոլում:
Ցուցահանդեսում ներկայացվելու են Ղրիմի հայ համայնքի վերաբերյալ փաստաթղթերի պատճեներ:
Ղրիմի ցուցահանդեսը եկող տարի կբացվի Հայաստանում: Երևանում կցուցադրվեն փաստաթղթերի օրիգինալները:
Թբիլիսիում նոյեմբերին կամ դեկտեմբերին բացվելու է քաղաքի հայկական եկեղեցիների մասին պատմող ցուցահանդես:
Վիրաբյանը պատմեց, որ նմանատիպ ցուցահանդես եկող տարի լինելու է Մոսկվայում, Սուրբ Հարություն եկեղեցու նորակառույց թանգարանում: Իսկ այս ցուցահանդեսի նպատակն է ցույց տալ, որ հայերը վերջին տարիներին չէ, որ հաստավել են Ռուսաստանում: Տնօրենը նշեց, որ նյութերն այնքան շատ են, որ չգիտեն նույնիսկ ինչ ներկայացնեն: Ցուցահանդեսը կկրի «Հայերը Մոսկվային» խորագիրը, որին տրամադրվելու է ռուսական 1.5 միլիոն ռուբլի: Դա նախատեսված է կազմակերպել մյուս տարի մայիսին, ցուցահանդեսի բոլոր նմուշները կհանձնվեն Մոսկվայի հայկական եկեղեցու նորակառույց թանգարանին:

19 Июль 2012 - 08:47 AMT
В октябре этого года в Крыму откроется выставка под названием “Армянские монастыри Крыма”. Об этом сказал во время пресс-конференции директор Национального архива Армении Аматуни Вирабян. По его словам, цель выставки – представить в Украине внесенный армянами в развитие страны вклад, особенно сейчас, когда местная диаспора несколько пассивна. Выставка состоится 5-7 октября, место проведения мероприятия пока не решено, возможно, выставка будет организована в Симферополе. На ней будут представлены копии документов, рассказывающих об армянской общине Крыма.
Крымская выставка в будущем году откроется в Армении. В Ереване будут выставлены оригиналы этих документов.
Кроме того, в Тбилиси в ноябре или декабре текущего года откроется выставка, рассказывающая об армянских монастырях.
Аматуни Вирабян рассказал, что подобная выставка в будущем году будут организована в Москве, в новом музее монастыря Св. Арутюна. А цель данной выставки – показать, что армяне не только в последнее время, а с давних пор поселились в России. Директор отметил, что материала так много, что они не могут выбрать, что представить.
Выставка будет называться “Армяне – Москве”, для ее организации будет выделено 1,5 млн рублей. Выставка откроется в будущем году, все экспонаты будут предоставлены новому музею армянского монастыря в Москве.