Նախագահ Սերժ Սարգսյանին իր հավատարմագրերն է հանձնել Հայաստանի Հանրապետությունում Գերմանիայի Դաշնային Հանրապետության նորանշանակ արտակարգ և լիազոր դեսպան Ռայներ Մորելը, հայտնում է նախագահի մամլո ծառայությունը: Նախագահը շնորհավորել է դեսպանին՝ մեր երկրում դիվանագիտական առաքելությունն սկսելու կապակցությամբ և մաղթել հաջողություններ: Սերժ Սարգսյանը բարձր է գնահատել Հայաստանի և Գերմանիայի միջև վերջին տարիներին զգալի առաջընթաց արձանագրած հարաբերությունները, ընդգծելով, որ հայկական կողմը շահագրգռված է այդ դինամիկան պահպանելու և ավելի խորացնելու հարցում:
Դեսպան Մորելը նշել է, որ հայ-գերմանական հարաբերությունները զարգացման մեծ ներուժ ունեն և որպես դեսպան՝ կանի հնարավորը այդ ներուժը լիարժեք օգտագործելու, երկկողմ կապերն ավելի սերտացնելու համար: ԳԴՀ դեսպանի խոսքով, հարուստ մշակույթ և պատմություն ունեցող Հայաստանի հետ Գերմանիան կարող է լավագույնս համագործակցել նաև հումանիտար ոլորտում:
Զրուցակիցներն անդրադարձել են Հայաստան-Եվրամիություն փոխգործակցությանը, ԵՄ Արևելյան գործընկերության ծրագրի շրջանակներում գործակցության զարգացմանն ու երկկողմ առևտրատնտեսական կապերի շարունակական զարգացմանը՝ նկատի առնելով, որ ԵՄ երկրներից Գերմանիան Հայաստանի առաջին առևտրային գործընկերն է:
Նախագահ Սերժ Սարգսյանն ու դեսպան Ռայներ Մորելը մտքեր են փոխանակել նաև տարածաշրջանային խնդիրների շուրջ:

Новоназначенный Чрезвычайный и Полномочный посол Германии в Армении Райнер Морел вручил сегодня президенту Армении Сержу Саргсяну свои верительные грамоты. Как передает пресс-служба президента РА, президент поздравил посла с началом дипломатической миссии в Армении и пожелал успехов. Серж Саргсян высоко оценил зарегистрированный в последние годы существенный прогресс в отношениях между Арменией и Германией, подчеркнув, что армянская сторона заинтересована в сохранении этой динамики и большем углублении отношений.
В свою очередь посол Морел отметил, что у армяно-германских отношений есть большой потенциал развития и что он, в качестве посла, сделает все возможное для полноценного использования этого потенциала для еще большего сближения отношений. По словам посла, с имеющей богатую культуру и историю Арменией Германия может лучшим образом сотрудничать также в гуманитарной сфере.
Собеседники коснулись взаимодействия Армения-ЕС, развития взаимодействия в рамках программы Евросоюза «Восточное партнерство» и развития торгово-экономических двусторонних связей, учитывая, что Германия является первым торговым партнером Армении среди стран ЕС.