20 July 2012 - 08:09 AMT
Արցախի նախագահի թեկնածու Վիտալի Բալասանյանը Արցախում հուլիսի 19-ին կայացած նախագահական ընտրություններից հետո հանդես է եկել հայտարարությամբ: Հայտարարության մեջ մասնավորապես ասվում է. «Շնորհավորում եմ ձեզ Արցախի քաղաքական զարթոնքի կապակցությամբ, ինչն արտահայտվել է նախագահական քարոզարշավի և քվեարկության ժամանակ: Արցախցիներով ապացուցեցինք աշխարհին և մեզ, որ արցախյան հանրությունը պատրաստ է տեր կանգնել իր ապագային: Իմ թեկնածությանը կողմ քվեարկածների թիվը հուշում է, որ մեր բարձրացրած խնդիրները հրատապ են և կարիք ունեն լուծումների: Վստահեցնում եմ ձեզ, որ մենք պայքարելու ենք այդ խնդիրների լուծման համար և այսուհետ ձեզ հետ միասին ենք որոշելու երկրի քաղաքական օրակարգը»:
«Հունիսի 15-ին գործող նախագահին ուղղված իմ բաց նամակում ես որոշակի մտահոգություններ էի հայտնել ընտրությունները վարկաբեկող գործընթացների մասին: Ցավոք դրանք հաշվի չառնվեցին: Ես պատրաստ էի արդար ընտրությունների արդյունքում շնորհավորել հաղթած թեկնածուին, սակայն պետք է սահմանափակվեմ ընտրությունների արդյունքները որոշակի վերապահումներով ընդունելով:
Ընտրությունները ցույց տվեցին, որ մեր բնակչության առնվազն մեկ երրորդը համաձայն չէ վարվող քաղաքականության հետ և պահանջում է փոփոխություններ: Իշխանությունները պարտավոր են վերանայել իրենց քաղաքականությունը և դա կատարվելու է մեր պահանջների ներքո:
Գործող նախագահը և նրա թիմը ի վիճակի չեղան ապահովել արդար ընտրություններ: Ընտրություններն ազատ էին, բայց ոչ արդար: Ամբողջ նախընտրական քարոզարշավի ժամանակ և ընտրությունների օրը ժողովրդի վրա եղել են ճնշումներ, վարչական ռեսուրսն ամբողջովին ուղղված է եղել գործող նախագահի ձայնահավաքին: Ամենամեծ ճնշումները եղել են Քաշաթաղի և Շահումյանի շրջանների բնակիչների վրա: Այս պայմաններում ստացած քվեները համարում եմ լավ արդյունք, ինչը լուրջ հիմք է նոր քաղաքական կառույցի ստեղծման համար:
Այս կառույցի առաջնային նպատակներից է լինելու մեր քաղաքացիների իրավունքների պաշտպանությունը: Ես միշտ լինելու եմ բոլոր նրանց կողքին, ում իրավունքը կփորձեն ոտնահարել:
Շնորհակալությունս եմ հայտնում բոլոր նրանց, ովքեր իրենց ձայնն են տվել ինձ: Այսպիսի մթնոլորտում դա որոշակի խիզախություն էր պահանջում ձեզնից: Ողջունում եմ բոլոր նրանց, ովքեր իրենց խղճի մտոք են քվեարկել մյուս թեկնածուների օգտին:
Շնորհակալություն եմ հայտնում իմ նախընտրական շտաբներին և վստահված անձանց, ովքեր կարճ ժամանակում հսկայածավալ աշխատանք կատարեցին: Մեր ռեսուրսներն անհամեմատելի էին մրցակից թեկնածուի օգտին գործածված պետական ռեսուրսների հետ և ստացած ձայները վկայում են մեր կողմնակիցների արդյունավետ աշխատանքի մասին»,-ասվում է Վիտալի Բալասանյանի հայտարարության մեջ:
Շնորհակալություն բոլոր այն լրատվամիջոցներին և դիտորդներին, ովքեր անաչառ կատարեցին իրենց պարտականություններն ընտրությունների ողջ ընթացքում:
Շնորհակալ եմ Արցախի, Հայաստանի Հանրապետության և Սփյուռքի բոլոր այն անձանց և կազմակերպություններին, ովքեր տարբեր կերպ իրենց աջակցությունը հայտնեցին ինձ և իմ նախընտրական ծրագրին:

20 July 2012 - 09:11 AMT
Кандидат в президенты Арцаха Виталий Баласанян после состоявшихся 19 июля в НКР президентских выборов выступил с заявлением, в котором, в частности, говорится:
“Я поздравляю всех с политическим пробуждением Арцаха, которое отразилось в ходе предвыборной гонки и во время голосования. Мы, арцахцы, доказали миру и самим себе, что наша общественность готова постоять за свое будущее. Число проголосовавших за мою кандидатуру подсказывает, что проблемы, поднятые нами, требуют безотлагательного решения. Я уверяю вас, что мы будем бороться за решение этих проблем, и отныне вместе с вами мы будем определять политическую повестку нашей страны”.
“15 июня я в своем письме действующему президенту выразил свои опасения о процессах, компрометирующих выборы. К сожалению, они были проигнорированы. Я готов поздравить победившего на справедливых выборах кандидата, однако я ограничусь тем, что приму результаты выборов с некоторыми оговорками.
Эти выборы показали, что, как минимум, треть населения нашей страны недовольна нынешней существующей политикой и требует перемен. Власти обязаны пересмотреть свою политику, и это обязательно произойдет под давлением наших требований.
Действующий президент и его команда оказались не в состоянии обеспечить организацию справедливых выборов.
Выборы были свободными, но не справедливыми. На протяжении всей предвыборной кампании и в день выборов на народ оказывалось давление, административные ресурсы полностью были направлены на обеспечение голосов в пользу действующего президента. Больше всех давление было замечено в Кашатагском и Шаумянском районах.
Я готов всегда быть рядом с теми, чьи права попытаются нарушить.
Я благодарю всех тех, кто проголосовал за меня, в подобной атмосфере от вас требовалась определенная храбрость для этого, а также тех, кто голосовал за других кандидатов. Благодарю тех, кто совершил огромную работу в избирательных штабах, доверенных лиц и пр.
Благодарю все СМИ, наблюдателей, безупречно выполнивших свои обязанности в ходе голосования. С глубоким уважением, Виталий Баласанян 20 июля 2012 года, Степанакерт”.