27 July 2012 - 09:26 AMT
Այն որ Թուրքիան ու Ադրբեջանը հանդես են եկել հերթական հայտարարությամբ, որը ըստ արժանվույն անտեսվեց Արցախի կողմից, նորություն չէ: Նորություն չէր նաև Վրաստանի ԱԳՆ հայտարարությունը, որը իր պարտքն է համարել ետ չմնալ իր տերերից, թեև հենց Վրաստանը պետք է լռեր: Սակայն հաշվի առնելով Միխայիլ Սահակաշվիլիի ոչ այնքան հակահայկական, որքան արևմտամետ ուղղվածությունը, Վրաստանը փորձեց անել այն, ինչ արդեն արել էին ԵՄ, ՆԱՏՕ և ԵԱՀԿ: Ճիշտ է, Թբիլիսին բավականաչափ խնդիրներ ունի, որպեսզի չճանաչի Արցախի ընտրությունները` Աբխազիան, Հարավային Օսեթիան, հենց Վրաստանի ներսում առկա դժգոհությունը: Այդ ամենին միացել է նաև Լիտվայի ԱԳՆ-ն, որի համար բացարձակապես միևնույն են ղարաբաղյան ընտրությունները: Երկրի արտաքին գերատեսչության հայտարարությունում ասվում է, որ Լիտվայի ԱԳՆ-ն անհանգստացած է Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման ոչ բավարար առաջընթացով, տարաբնույթ միջադեպերի և զոհերի քանակության ավելացմամբ: Լիտվան նաև կոչ է արել հակամարտությունը խաղաղ ճանապարհով կարգավորել: Համառորեն հերքելով ԼՂՀ գոյությունը` Թուրքիան, Վրաստանը և Ադրբեջանը ընտրությունների անցկացման մեջ մեղադրում են Հայաստանին, թեև հենց վերջինս այս հարցի հետ բնավ կապ չունի: Պարզապես բռնատիրական ռեժիմները չեն կարող անգամ մտածել, որ փոքրիկ երկիրը կարող է ինքնուրույն լուծել իր խնդիրները:
Կրկին առանձնացել է Վաֆա Գուլուզադեն, հայտարարելով, որ « Արևմուտքի կողմից ինքնակոչ «ԼՂՀ» «նախագահական ընտրությունների» կոլեկտիվ քննադատությունը ցույց է տալիս այն, որ Արևմուտքը Բաքվին համարում է իր դաշնակիցը և աջակցությունը վերջինիս միայն ավելանալու է»: Միաժամանակ Գուլուզադեն մեղադրել է Ռուսաստանին նրա համար, որ վերջինս ԼՂՀ է ուղարկել դիտորդների ռեկորդային քանակություն: Պարտադիր են նաև Հեյդար Ալիևի և ամբողջ ադրբեջանական ագիտացիոն պրոպագանդայի նախկին խորհրդականի հայտարարությունները «աղքատ» Հայաստանի և «Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականության առաջիկա վերականգնման մասին»: «Տարածաշրջանում աշխարհաքաղաքական իրավիճակը զարգանում է մեր օգտնի և մենք իրական հնարավորություն ունենք լուծելու ղարաբաղյան խնդիրը: Արևմուտքի կողմից մեր դիրքորոշմանն աջակցելը խոսում է հենց այն մասին, որ մեր դիքերն աշխարհում ամրապնդվում են»,-ասել է նա: Երազանք հիշեցնող բառեր, որոնք փորձում են ցանկալին իրականության փոխարեն ներկայացնել: Ընտրությունները որևէ երկրում` միջազգային հանրության կողմից ճանաչված կամ ոչ, պետք են միայն ու միայն այդ երկրի բնակիչներին: Իսկ ընտրությունների ժամանակ դիտորդների ինստիտուտն անհրաժեշտ է նախ և առաջ նրա համար, որպեսզի հնարավորինս պահպանվի Ընտրական օրենսգիրքը: Դիտորդները չեն կարող և իրավունք էլ չունեն ազդել արդյունքների վրա, սակայն ընտրությունների վերաբերյալ նրանց եզրակացությունները կարող են օգնել ավելի լավ կազմակերպել ազատ ժողովրդավարական ընտրությունների գործընթացը:
Մինչ այդ ՀՀ խորհրդարանի պատգամավոր Արմեն Ռուստամյանի խոսքով, միջազգային դիտորդների ներկայությունը խոսում է այն մասին, որ միջազգային կառույցները շահագրգռված են Արցախում ազատ և ժողովրդավարական ընտրություններ անցկացնել: «Այն երկրները, որոնք ինչ-ինչ պատճառներով չեն ցանկանում ճանաչել Արցախի անկախությունը, վաղ թե ուշ անելու են դա և անգամ զղջալու են, որ ուշացել են: ԼՂՀ ընտրությունները օրինակ են ծառայում նաև այլ չճանաչված հանրապետությունների համար: Արցախի ժողովուրդը վստահորեն գնում է իր ճանապարհով և ոչինչ չի կարող ստիպել նրան շեղվել իր ուղուց»,-ընդգծել է Ռուստամյանը:
Ներկա գտնվելով 274 ընտրատեղամասերից գրեթե կեսում` համոզվեցնք, որ ընտրություններն իսկապես օրինակելի կերպով են անցկացվել: Անխուսափելի էին տեխնիկական վրիպումները, սակայն դրանք չեն ազդել քվերակության արդյունքների վրա: Ավելին, հարկ է նշել «սև փիարի» բացակայությունը և նախընտրական կաշառքների, ինչպես նաև վարչական ռեսուրսի ճնշման բացակայությունը: Նկատենք նաև, որ ընտրությունները Լեռնային Ղարաբաղում մշտապես տարբերվել են Հայաստանի ընտրություններից: Արցախը պետք է ապացուցի ամբողջ աշխարհին, որ ընդունակ է զարգացնելու ժողովրդավարական ինստիտուտներ և կառուցելու իրավական պետություն, որ այս առումով Ադրբեջանից ավելի լավն է, ինչը և հաջողությամբ իրականացվում է:
Ռուսական պատվիրակության անդամ, ՌԴ Պետդումայի պատգամավոր Ալեքսանդր Բալբերովի խոսքով, ԼՂՀ նախագահական ընտրությունները շատ կարևոր են ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտության բանակցային գործընթացում: Նա նաև հավելել է, որ բանակցային գործընթացում ԼՂՀ նախագահի բացակայության պարագայում, այն ձախողման ենթակա է: Իսկ Բաքվում, չգիտես ինչու, այլ կերպ են մտածում, սակայն դա արդեն նրանց խնդիրն է: Հարկ է նկատել, որ միջազգային կառույցների կողմից ԼՂՀ ընտրությունները չճանաչելու վերաբերյալ հայտարարությունների տոնը մի փոքր փոխվել է: Այժմ նրանք ասում են, որ ընտրությունները չպետք է խանգարեն բանակցային գործընթացին և ստատուս-քվոյի հաստատմանը: Շատ հնարավոր է, որ Արցախում հաջորդ ընտրությունների վերաբերյալ հայտարարությունները մոտավորապես այս կերպ հնչեն. « մենք նկատի ունենք չճանաչված Լեռնային Ղարաբաղում կայացած ընտրությունները»: Ամենայն հավանականությամբ, քիչ է մնացել սպասելու. 2013թ Ալիևի նախագահական ընտրություններն ու Բաքուն հազիվ թե արժանանան Արցախին տրված գնահատականների գոնե մի մասին:

Что Турция и Азербайджан выступили с очередным заявлением, которое должным образом было проигнорировано Арцахом, новостью не является. Так же не стало неожиданным заявление МИД Грузии, который счел долгом не отставать от своих хозяев, хотя именно Грузии и надо было бы промолчать. Однако принимая во внимание не сколько антиармянскую, сколько прозападную ориентацию Михаила Саакашвили, Грузия поторопилась сделать то, что уже сделали ЕС, НАТО и ОБСЕ. Правда, у Тбилиси своих проблем достаточно для того, чтобы не признавать карабахские выборы – Абхазия, Южная Осетия, недовольство внутри самой Грузии. Ко всем присоединился и МИД Латвии, которому до карабахских выборов вообще нет никакого дела. В заявлении внешнеполитического ведомства страны говорится, что МИД Латвии обеспокоен недостаточным прогрессом в урегулировании конфликта в Нагорном Карабахе, увеличением разного рода инцидентов и ростом числа жертв и призывает к мирному решению конфликта. Упорно отказывая НКР в существовании, Турция, Грузия и Азербайджан обвиняют в проведении выборов Армению, хотя именно она тут совершенно ни при чем. Просто авторитарные режимы не могут и помыслить, что маленькая страна может сама решать свои проблемы.
Отличился опять Вафа Гулузаде, заявив, что «коллективное осуждение Западом т.н. «президентских выборов» в самопровозглашенной «НКР» является показателем того, что Запад считает Баку своим партнером и его поддержка будет только усиливаться». Попутно Гулузаде обвинил Россию за то, что она направила в НКР рекордное количество наблюдателей. Ну и обязательные для экс-советника Гейдара Алиева и всего азербайджанского агитпропа заявления о «нищей» Армении и «скором восстановлении территориальной целостности Азербайджана». «Геополитическая ситуация в регионе развивается в нашу пользу, и у нас появился реальный шанс решить нагорно-карабахскую проблему. Поддержка Западом нашей позиции как раз говорит о том, что наши позиции в мире укрепляются», – сказал он. Слова, старающиеся выдавать желание за действительность, несколько попахивают мечтами о несбыточном, ну да, Бог с ним, с Гулузаде. Выборы в той или стране, будь она признана или нет мировым сообществом, нужны только и только жителям этой страны и никому больше. А институт наблюдателей во время выборов нужен в первую очередь для того, чтобы по мере возможности соблюдался Избирательный кодекс. Наблюдатели не могут, да и не имеют права как-то действовать на итоги голосования, однако их заключения по выборам могут помочь лучше организовать процесс свободных демократических выборов.
Между тем, по словам депутата армянского парламента Армена Рустамяна, присутствие международных наблюдателей говорит о том, что международные структуры заинтересованы в проведении в Арцахе свободных и демократических выборов. «Страны, которые в силу каких-то причин не хотят признавать независимость Арцаха, рано или поздно сделают это и даже будут жалеть, что опоздали. Выборы в НКР стали также примером для других непризнанных республик. Народ Арцаха уверенно идет по своему пути и ничто не может его заставить свернуть с него», – подчеркнул Рустамян.
Побывав почти на половине всех избирательных участков – а их было 274, мы убедились – действительно выборы прошли почти образцово. Были неизбежные технические накладки, но они не повлияли на итоги голосования. Более того, надо особо отметить отсутствие «черного пиара» и предвыборных взяток, а также давления административного ресурса. Заметим также, что выборы в Нагорном Карабахе всегда выгодно отличались от выборов в Армении. Арцаху надо доказать миру, что он способен на развитие демократических институтов и построение правового государства, что он в этом плане лучше Азербайджана. Что с успехом и делается.
По словам члена российской делегации, депутата Госдумы РФ от фракции ЛДПР Александра Балберова, проведение выборов президента НКР очень важно в переговорах по урегулированию азербайджано-карабахского конфликта, добавив, что переговорный процесс без участия президента НКР обречен на провал. Правда в Баку почему-то считают иначе, но это уже их дело. Следует заметить, что тон заявлений о непризнании выборов в НКР международными организациями несколько изменился. Теперь они говорят, что выборы не должны помешать переговорному процессу и установлению статуса-кво. Вполне вероятно, что заявление по следующим выборам в Арцахе будет примерно таким: «мы (имярек) принимаем к сведению состоявшиеся выборы в непризнанном Нагорном Карабахе». Судя по всему, ждать осталось немного – в 2013 году выборы президента Алиева и вряд ли Баку удостоится хотя бы малой части тех оценок, которые были даны в Арцахе.