«ԱՊՀ-ն տեսավ, որ ԼՂՀ-ում այլընտրանքային նախագահական ընտրություններ են կայացել, և որ այնտեղ Ուկրաինայից էլ բարձր ժողովրդավարական մակարդակ է: Արցախահայերը ապացուցել են, որ նույնիսկ պատերազմական իրավիճակում կարելի է լավ ընտրություններ անցկացնել և մտածել ապագայի մասին»,- ԼՂՀ-ի նախագահական ընտրությունների մասին այսպես ասաց քաղաքագետ Սերգեյ Շաքարյանցը:
Նրա կարծիքով, ընտրությունների ժամանակ բոլորը տեսան նոր քաղաքական գործչի`Վիտալի Բալասանյանին: «Նա մարտական գեներալ է և պատգամավոր, բայց բացահայտվեց նաև որպես քաղաքական գործիչ: Եվ կարող եմ ասել, որ իր աշխատանքը փայլուն կատարեց»,- ավելացրեց քաղաքագետը:
Ըստ նրա, նախագահական ընտրությունները շատ կարևոր են ԼՂՀ-ի ժողովրդի համար, բայց չեն նպաստի երկրի միջազգային ճանաչմանը. «20-րդ ընտրություններն էլ այդ գործընթացում վճռորոշ չեն լինի: Եվրամիությունն արդեն հրաժարվել է այն հայտարարությունից, որ Ստեփանակերտի հետ ուղիղ կապեր կհաստատի»:

21 Июль 2012 - 11:00 AMT
“В СНГ увидели, что в НКР состоялись альтернативные президентские выборы, и что в НКР уровень демократии выше, чем в Украине. Арцахские армяне доказали, что даже в военной ситуации можно на уровне организовать демократические выборы и думать о будущем”, – сказал политолог Сергей Шакарянц.
По его мнению, во время выборов все имели возможность лицезреть нового политического деятеля – Виталия Баласаняна. “Он является боевым генералом, но теперь он имел возможность раскрыться и в качестве политического деятеля. Я могу сказать, что он свою работу выполнил блестяще”, – сказал политолог.
По его словам, президентские выборы Арцаха имеют огромное значение для народа Арцаха, но и они не помогли международному признанию страны. “Даже 20-ые выборы в данном процессе не будут решающими. Евросоюз уже отказался от заявления о том, что наладит прямые связи со Степанакертом”.