21 Հուլիս 2012 - 11:21 AMT
Արմեն Պետրոսյան. Սիրիահայերի խնդիրը համայն հայությանն է, քանի որ վտանգված է այս օղակի անվտանգությունը
«Սիրիայի հայկական համայնքը շատ կազմակերպված է և սրա ապացույցն այն է, որ առ այսօր նրա դեմ գործողություններ չկան: Համայնքը կարողացել է պահպանել չեզոք դիրք և ցանկանում է երկրում խաղաղություն պահպանել»,- լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ ասաց արևելագետ Արմեն Պետրոսյանը:
Նրա խոսքով, սիրիահայերի ներհոսքը Հայաստան մասնավոր դեպք է, և այս փուլում ամբողջովին վերաբնակեցում չկա. «Սիրիայի հայկական համայնքը պետք է պահպանել: Այս պահին շատ երկրներ ցանկանում են Մերձավոր Արևելքում ներկայացուցիչներ ունենալ, իսկ 23- միլիոնանոց Սիրիայում 60 հազար հայեր եղանակ են ստեղծում, ու պետք է անել ամեն ինչ, որպեսզի նրանք չցրվեն աշխարհով մեկ»:
Պետրոսյանը ավելացրեց, որ սա լավ են հասկանում նաև հայաստանյան իշխանությունները և համապատասխան քայլեր են ձեռնարկում:
«Ես մասնավոր տեղեկություններ ունեմ, որ Հայաստանից Սիրիա բանագնացներ են մեկնում ու հանդիպումներ են ունենում հայկական համայնքի ներկայացուցիչների հետ: Մի քանի օր առաջ այնտեղ է եղել նաև Սերժ Սարգսյանի եղբայր Լևոն Սարգսյանը, որը նախկինում Սիրիայում աշխատել է որպես ՀՀ դեսպան»,- նշեց Պետրոսյանը:
Արաբագետ Սարգիս Գրիգորյանը ավելացրեց, որ ոչ բոլոր սիրիահայերը կգան Հայաստան: «Շատերը կմնան Սիրիայում և կշարունակեն իրենց կենսագործունեությունն այնտեղ նաև, ինչպես կանխատեսվում է, հետբաշարյան ժամանակաշրջանում»,- շեշտեց նա:
Բանագնացները կարծում են, որ սիրիահայերին անհրաժեշտ է բարոյական և հոգեբանական աջակցություն, նրանք պետք է զգան, որ իրնեց թիկունքում կա հայրենիք: Բացի այս, կարևոր է նաև ֆինանսական օգնությունը, օրինակ, ՀՕՖ-ը Սիրիայի հայկական վարժարանների պահպանման համար ֆոնդ է բացել և պետք է ֆինանսական աջակցություն ցույց տա այս օջախներին: «Սա համայն հայության խնդիրն է, քանի որ այսօր վտանգված է այս օղակի մի մասի անվտանգությունը»,- հավելեց Պետրոսյանը:

“Армянская община Сирии очень организована, и ярким доказательством тому служит то, что по сей день по отношению к ней не было предпринято никаких противоправных мер.
Община смогла сохранить нейтральную позицию и желает лишь сохранения мира в стране”, – сказал во время встречи с журналистами востоковед Армен Петросян.
По его словам, приток сирийских армян – это частный случай, и на данном этапе речь вовсе не идет о переселении.
“Сирийскую общину необходимо защитить. На данный момент многие страны желают иметь своих представителей на Ближнем Востоке, а в 23-миллионной Сирии 60 000 армян – это немало, и надо сделать все возможное, чтобы их не разбросало по всему миру”.
Петросян добавил, что это хорошо понимают и власти Армении, которые предпринимают соответствующие шаги.
“Я владею частной информацией о том, что из Армении в Сирию отбыли делегаты, которые встречались с представителями армянской общины. Несколько дней назад там побывал и брат президента Сержа Саргсяна – Левон Саргсян, который в прошлом работал послом Армении в Сирии”, – отметил Петросян. Он считает, что сирийским армянам необходимы моральная и психологическая поддержка, они должны почувствовать, что за их плечами есть родина. Кроме того, очень важно и оказание им финансовой помощи.
“Это проблема всего армянства, поскольку есть угроза безопасности именно данного звена”, – добавил Петросян.