21 July 2012 - 11:46 AMT
ԼՂՀ ԱԳՆ. Արցախում կայացած ընտրությունները համապատասխանում են առաջատար ժողովրդավարական երկրների մակարդակին
Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության ԱԳՆ-ն հայտարարություն է տարածել հուլիսի 19-ին կայացած նախագահական ընտրությունների վերաբերյալ: Արցախի ԱԳՆ հայտարարության մեջ մասնավորապես ասվում է. «Հուլիսի 19-ին տեղի ունեցան Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության (Արցախի Հանրապետություն) նախագահի ընտրությունները: Ընտրություններին մասնակցել է ընտրողների 73,4 տոկոսը: Ընտրություններին հետևել են ինչպես միջազգային դիտորդներ աշխարհի 22 երկրներից, այնպես էլ տեղի քաղաքացիական հասարակության ու քաղաքական կուսակցությունների ներկայացուցիչներ: Ըստ միջազգային դիտորդների նախնական գնահատականի, ընտրություններն անցել են ժողովրդավարական չափանիշներին համապատասխան, մի քանի թեկնածուների մասնակցությամբ՝ այդպիսով ապահովելով հանրապետության քաղաքացիների ազատ կամարտահայտումը:
ԼՂՀ-ում կայացած ընտրությունների մակադակը կարելի է համեմատել առաջատար ժողովրդավարական երկրներում անցկացվող ընտրությունների մակարդակի հետ, ինչը վկայում է ինքնիշխան ու անկախ պետականության կառուցման անշրջելիության, ազատության, ժողովրդավարության ու խաղաղ արարման գաղափարներին մեր ժողովրդի հավատարմության մասին: Կայացած ընտրությունները մեկ անգամ ևս ցույց տվեցին, որ մենք ճիշտ ենք ընտրել մեր ճանապարահը 1991թ. կայացած անկախության մասին հանրաքվեի արդյունքում: Յուրաքանչյուր ընտրությունների հետ ԼՂՀ ժողովուրդը իր հստակ կամքն է արտահայտում շարունակելու այդ ուղին, անցյալին վերադառնալու մասին խոսք լինել անգամ չի կարող:
Մենք անհրաժեշտ ենք համարում նշել, որ մասնակցությունը ընտրություններին ու ազատ և արդար ընտրությունների արդյունքում իշխանության մարմինների կազմավորումը միջազգային իրավունքում ամրագրված հիմնարար իրավունքներից մեկն է, իսկ դրա անտեսումն ու չճանաչումը այդ սկզբունքի կոպիտ ոտնահարում է:
Շահարկումներն այն մասին, թե ընտրությունները ԼՂՀ-ում կարող են խանգարել ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտության կարագվորմանը, անհիմն են և քարոզչական նպատակ ունեն: Հակամարտության կարգավորման գործընթացում որոշիչը ԼՂՀ ժողովրդի կամքն է, ինչն ամբողջապես ընդունում են և միջազգային հանրությունը, և միջնորդները:
Ժողովրդավարության զարգացումը ԼՂՀ պետականաշինության հիմնարար հիմքն է և բխում է քաղաքակիրթ համաշխարհային հանրության շահերից: Ուստի, վերաբերմունքը ԼՂՀ նախագահի ընտրություններին չի կարող պայմանավորվել որոշ քաղաքական շրջանակների սուբյեկտիվ կարծիքով, որոնք հարմարվում են պաշտոնական Բաքվի քմահաճույքին:

21 July 2012 - 11:24 AMT
МИД Нагорно-Карабахской Республики распространил заявление в связи с состоявшимися в стране 19 июля президентскими выборами. В заявлении арцахского внешнеполитического ведомства, в частности, говорится: «19 июля в Нагорно-Карабахской Республике (Республике Арцах) состоялись выборы Президента. На выборах приняло участие 73,4 процента избирателей. За выборами наблюдали как международные наблюдатели из 22 стран, так и местные представители гражданского общества и политических партий. По предварительным оценкам международных наблюдателей, выборы были проведены с соблюдением демократических стандартов и с участием нескольких кандидатов, обеспечив, таким образом, свободное волеизъявление граждан республики.
Уровень выборов в НКР сравним с уровнем выборов, проводимых в передовых демократических странах, и свидетельствует о необратимости процесса построения суверенной и независимой государственности, приверженности нашего народа идеалам свободы, демократии и мирного созидания. Состоявшиеся выборы еще раз продемонстрировали правильность выбранного в 1991 году на референдуме о независимости пути. С каждыми выборами народ НКР выражает твердую волю продолжить этот путь, и о возвращении НКР в прошлое не может быть и речи.
В этой связи считаем необходимым подчеркнуть, что участие в выборах и формирование органов власти посредством честных и справедливых выборов является одним из фундаментальных прав, закрепленных в международном праве, а их игнорирование и непризнание является грубым его нарушением.
Спекуляции относительно того, что выборы в НКР могут помешать процессу урегулирования азербайджано-карабахского конфликта, необоснованы и преследуют пропагандистские цели. При урегулировании конфликта определяющей является воля народа НКР, что в полной мере признается международным сообществом и посредниками.
Развитие народовластия является фундаментальной основой государственного строительства в НКР и соответствует интересам цивилизованного мирового сообщества. Поэтому, отношение к прошедшим выборам Президента НКР не может быть обусловлено субъективным мнением некоторых политических кругов, проявляющих конформизм к капризам официального Баку».