Սեպտեմբերի 9-16-ը Արագածոտնի մարզում կանցկացվի «Հայաստանը խաղաղության խաչմերուկում» ֆոլկլորային փառատոնը, որին կմասնակցեն երգի, պարի, ժողովրդական նվագարանների համույթներ: Ինչպես հայտնում է ՀՀ մշակույթի նախարարության պաշտոնական կայքը, այս տարի կտրվի փառատոնի սկիզբը, որին մասնակցելու ցանկություն են հայտնել մասնակցել Հայաստանից, Իտալիայից, Իսպանիայից, Ֆրանսիայից, Գերմանիայից, Ռումինիայից, Խորվաթիայից և Հունաստանից տարբեր խմբեր:
«Հայաստանը խաղաղության խաչմերուկում» ֆոլկլորային փառատոնի իրականացումը միտված է գյուղական համայնքների զարգացմանը: Փառատոնի բացման և փակման համերգները տեղի կունենան մայրաքաղաքում: Փառատոնային ծրագրում ընդգրկված են մի շարք համերգներ, երթեր, հանդիպումներ, էքսկուրսիաներ: Բացի այդ, կկազմակերպվեն մասնակից պետությունների մշակույթն ու արդյունաբերությունը ներկայացնող ցուցահանդեսներ: Այն իրականանում է ՀՀ մշակույթի նախարարության աջակցությամբ, կազմակերպել է «Ավանդական տոների վերածնունդ» ՀԿ-ն:

23 Июль 2012 - 08:26 AMT
С 9 по 16 сентября в Аргацотнской области будет проведен фольклорный фестиваль “Армения на перекрестке мира”, в котором примут участие ансамбли народных инструментов, а также народной песни и танца. Как сообщает официальный сайт Министерства культуры РА, в этом году будет дан старт данному фестивалю, в котором изъявили желание участвовать различные ансамбли из Армении, Италии, Испании, Франции, Германии, Румынии, Хорватии и Греции.
Фольклорный фестиваль “Армения на перекрестке мира” направлен на развитие сельских общин. Концерт открытия и гала-концерт состоятся в Ереване. В фестивальную программу будет включен ряд концертов, шествий, встреч, экскурсий.
Кроме того, будут организованы выставки, представляющие культуру стран, участвующих в фестивале. Фестиваль будет реализован при содействии Министерства культуры РА, организатор – ОО “Возрождение традиционных праздников”.