23 Հուլիս 2012 - 12:39 AMT
Հայկական դիվանագիտությունը պետք է ակտիվանա, առավել սկզբունքային դիրքորոշում ունենա Սիրիայում ու Իրանում պատերազմ թույլ չտալու համար: «Կամ ճանաչում ենք պետությունների ինքնիշխանությունն ու նրանց սեփական ճակատագիրն ինքնուրույն որոշելու իրավունքը, կամ չենք ճանաչում: Արևմուտքն այժմ կասկածի տակ է դնում Սիրիայի ինքնիշխանությունը»,-մամլո ասուլիսում հայտարարել է քաղաքագետ, ԱՊՀ երկրների ինստիտուտի Կովկասի գծով փորձագետ Միխայիլ Ալեքսանդրովը:
Ըստ նրա, Հայաստանը պետք է դիմի Արևմուտքի հանրությանը, բացատրի սիրիահայ համայնքին սպառնացող վտանգը, դեմ հանդես գա Արևմուտքի ռազմական միջամտությանը:
Ալեքսանդրովը նաև մեկնաբանել է ՀՀ ԱԳՆ վերջին հայտարարությունն այն մասին, թե ակտիվ աշխատանք է տարվում Սիրիայի հարցում, ոչ բացահայտ, դիվանագիտական ճանապարհով: «Ցավոք, նման մոտեցումը սխալ է: Եթե դու չես բարձրաձայնում քո դիրքորոշումը, չես իրազեկում հանրությանը, քեզ ոչ ոք ոչինչ պարտավոր չէ: Մասնավոր զրույցներում ինչ ասես կարող են խոստանալ»,-ասել է նա հեգնանքով:
Լրագրողների այն դիտարկմանը, թե նման քաղաքականության դեպքում Արևմուտքը կարող է բացահայտ ադրբեջանամետ դիրքորոշում որդեգրել Ղարաբաղի հարցում, Ալեքսանդրովն ասել է. «Արևմուտքն առանց այդ էլ սատարում է Ադրբեջանին, բայց թաքուն: Ձեզ համար միևնույն չէ ինչպե՞ս դա կարվի՝ բացահայտ թե գաղտնի:

23 Июль 2012 - 12:34 AMT
Армянской дипломатии следует активизироваться, занять более принципиальную позицию в вопросах недопущения войны в Сирии и Иране. “Либо признаем суверенитет государств и их право самим определять свою судьбу, либо не признаем. Запад сейчас ставит под вопрос суверенитет Сирии”, – заявил на пресс-конференции в Ереване политолог, эксперт по Кавказу Института стран СНГ Михаил Александров.
По его словам, Армении следует обращаться к общественности западных стран, объяснять ей опасность, грозящую армянской общине Сирии, а также выступать против военного вмешательства Запада в сирийские дела.
Александров также прокомментировал заявления представителей МИД Армении, что они ведут активную работу по сирийскому вопросу, но тайно, по дипломатическим каналам.
“К сожалению, такой подход является ошибочным. Когда ты не афишируешь свою позицию, когда ты не доводишь ее до широких кругов общественности, тебе вообще никто ничем не обязан. Тебе в частных беседах могут обещать что угодно”, – заметил с иронией он.
На замечание журналистов, что в случае подобной политики Армении Запад может занять откровенно проазербайджанскую позицию в карабахском вопросе, Александров ответил: “Запад и так поддерживает Азербайджан, но скрыто. Вам есть какая-то разница, будет ли он это делать явно или скрыто?”.