Կիսլովոդսկում հուլիսի 21-ին տեղի ունեցած զանգվածային ծեծկռտուքը կովկասցիների և կազակների պարեկային խմբի հետ, որի արդյունքում երկու մարդ է զոհվել, որից մեկը հայ, տեղի է ունեցել կենցաղային հողի վրա, ոչ թե ազգային: Ինչպես հայտնել են PanARMENIAN.Net –ի թղթակցին հայ համայնքի ներկայացուցիչները, այժմ իրավիճակը քաղաքում վերահսկվում է, իշխանություններն աշխատում են ազգային համայնքների ու կազակների հետ՝ թույլ չտալու համար, որ անցանկալի զարգացումները վերաճեն ազգամիջյան հակամարտության:
Ըստ ասեկոսեների ու ԶԼՄ-ների հրապարակումների, ծեծկռտուքի արդյունքում 25-ամյա հայ Ջոնիկը դանակի հարված է ստացել սրտին, 18-ամյա վրացի Գիայի կոկորդը կտրել են, ևս մեկ մասնակից Կարաչաևոյից դանակի հարված է ստացել փորին և այժմ կրիտիկական վիճակում հիվանդանոցում է:
Այսօր Կիսլովոդսկում զոհվածների հուղարկավորությունն է:
Ըստ ՆԳՆ նախնական տվյալների, ծեծկռտուքին մասնակցել է մոտ 15 մարդ: «Վնասվածքներով հիվանդանոց է տեղափոխվել չորս մարդ տարբեր աստիճանի բարդության վնասվածքներով: Զոհվածների մասին տվյալներն այժմ ստուգվում են»,-«Գազետա.ռու»-ն մեջբերում է ՌԴ Ստավրոպոլի երկրամասի ՆԳՆ ՊՎ պետ Եվգենի Առնաուտովի խոսքը:
Հուլիսի 22-ին Կիսլովոդսկում տեղի ունեցավ քաղաքի ազգային խորհրդի արտահերթ նիստը, որի ժամանակ ազգային համայնքների ղեկավարները ստորագրեցին հայտարարությունը, որով կոչ են անում թույլ չտալ, որ զանգվածային ծեծկռտուքը վերաճի ազգամիջյան բախման: Արտահերթ նիստին մասնակցել են ՀԴԲ, դատախազության, Ստավրոպոլի երկրամասի վարչակազմի ու կառավարության ներկայացուցիչները:
Փաստաթուղթը ստորագրել են «Համագործակցություն» ազգային ՀԿ-ների միությունը, «Սլավոններ» ընկերակցությունը, Կիսլովոդսկի «Ալան» ՀԿ-ն, հայկական «Կռունկ» ազգային-մշակութային ինքնավարությունը, Կիսլովոդսկի քաղաքային ազգային-մշակութային «Իվերիա» ինքնավարությունը, ադրբեջանական «Արազ» կազմակերպությունը այլ հասարակական կազմակերպություններ, հայտնում է «ՌԻԱ Նովոստի» գործակալությունը:

24 July 2012 - 08:19 AMT
Произошедшая в Кисловодске 21 июля массовая драка между кавказцами и казачьим патрулем , в результате которой были убиты два человека, в том числе один армянин, произошла на бытовой почве, а не на этнической.
Как сообщили корреспонденту PanARMENIAN.Net представители армянской общины города, сейчас ситуация в городе находится под контролем, и власти проводят работу с представителями национальных общин и казаков для недопущения перерастания массовой драки на бытовой почве в межнациональный конфликт.
Согласно слухам и публикациям в СМИ, в ходе драки 25-летнего армянина Джоника ударили ножом в сердце, 18-летнему грузину Гии перерезали горло, а еще одного участника драки – карачаевца, ударили ножом в живот, и он сейчас находится в больнице в критическом состоянии.
Сегодня в Кисловодске пройдут похороны погибших.
Согласно предварительным данным МВД, в потасовке принимали участие около 15 человек. “В больницу с травмами различной степени тяжести доставлены четыре человека. Данные о погибших в настоящее время проверяются", – приводит слова начальника пресс-службы ГУ МВД России по Ставропольскому краю Евгения Арнаутова "Газета.ру".
22 июля в Кисловодске прошло внеочередное заседание этнического совета города, в ходе которого руководители национальных общин подписали обращение, заявив о недопустимости перерастания массовой драки на бытовой почве в межнациональный конфликт. Также во внеочередном заседании этнического совета Кисловодска приняли участие представители ФСБ, прокуратуры, администрации и правительства Ставропольского края.
Документ подписали Союз национальных общественных организаций “Содружество”, общество “Славяне”, Кисловодская краеведческая общественная организация “Алан”, армянская национально-культурная автономия города Кисловодска “Крунк”, Кисловодская городская грузинская национально-культурная автономия “Иверия”, Кисловодское городское казачье общество Ставропольского окружного казачьего общества Терского войскового казачьего общества, Кисловодская общественная организация осетинской культуры “Иристон”, Кисловодская община греков “Патриада”, азербайджанское общество “Араз”, общественная организация абазин “Абазашта”, интернациональный культурный центр народов Дагестана города Кисловодска “Дагестан”, межнациональный центр “Дружба”, сообщает РИА “Новости”.