25 Հուլիս 2012 - 13:07 AMT
Սուրեն Սիրունյան. Արամ Մանուկյանն ու ՀՀՇ վարչության անդամները չեն ցանկանում, որ Վանո Սիրադեղյանը վերադառնա
Արման Մանուկյանն ու ՀՀՇ որոշ անդամներ չեն ցանկանում, որ Վանո Սիրադեղյանը վերադառնա Հայաստան: Այդ մասին Երևանում կայացած մամլո ասուլիսում հայտարարել է ՀՀՇ նախկին անդամ և Սիրադեղյանի թիկնազորի նախկին պետ Սուրեն Սիրունյանը: Որպես ապացույց նա բերել է Մանուկյանի ու ՀՀՇ այլ անղամների արձագանքը արդեն մեկ ամսից ավելի գործող «Ելք» քաղաքացիական նախաձեռնությանը, որը ցանկանում է հասնել նրան, որ Սիրադեղյանը վերադառնա:
Սիրունյանը նաև «հետաքրքիր պատմություն» է պատմել Արամ Մանուկյանի մասին, թե ինչպես նա, երբ գլխավոր դատախազը պետք է միջնորդությամբ հանդես գար խորհրդարանում Վանո Սիրադեղյանի ձերբակալության մասին, խնդրել էր Վանո Սիրադեղյանին, որ ինքը չմասնակցի քվեարկությանը, կամ քվեարկի միջնորդությանը կողմ: «Քանի որ նա փոխնախարար էր և նրան կարող էին ազատել պաշտոնից: Եվ ոչ միայն Արամ Մանուկյանը: Եթե մարդիկ փորձեն հերքել հիմա իմ ասածը, ապա կարող եմ ևս մի քանի անուն թվարկել»,-ասել է Սիրունյանը:
Ասուլիսի սկզբում Սիրունյանը խնդրեց լրագրողներին ՀԱԿ-ի հետ կապված հարցեր չտալ: ՀՀ ՆԳ նախկին նախարար և Երևանի նախկին քաղաքապետ Վանո Սիրադեղյանը ՀՀ առաջին նախագահ Լևոն Տեր-Պետրոսյանի ամենաազդեցիկ զինակիցներից էր ու ՀՀՇ ականավոր գործիչ:
Սիրադեղյանը մեղադրվում է մի շարք աղմկահարույց սպանությունների ու մահափորձերի կազմակերպման մեջ 1992-94թթ.: 1998թ. Լևոն Տեր-Պտրեոսյանի հրաժարականից հետո, քննությունը այդ գործերի վերաբերյալ ակտիվացավ, իսկ գործով մեղադրյալները հայտնեցին, որ այդ ամենը կատարվել է Սիրադեղյանի ցուցումով: 2000թ. Սիրադեղյանը փախավ Հայաստանից և այժմ միջազգային հետախուզման մեջ է:

Арам Манукян и некоторые члены Армянского общенационального движения (АОД) не желают возвращения в Армению бывшего председателя Правления партии Вано Сирадегяна. Об этом на пресс-конференции в Ереване сказал бывший член АНК и экс-начальник охраны Сирадегяна Сурен Сирунян.
В доказательство своих слов он привел реакцию Манукяна и других представителей АОД на уже действующую более месяца гражданскую инициативу “Елк”, которая хочет добиться возвращения Вано Сирадегяна.
Сирунян также рассказал про Арама Манукяна «интересную историю», как тот, когда генеральный прокурор должен был выступить в парламенте с ходатайством об аресте Сирадегяна, будучи замминистра культуры, попросил Вано Сирадегяна, чтобы он либо не принимал участия в голосовании, либо проголосовал за ходатайство.
“Поскольку он работает замминистра и его могут уволить с должности. И не только Арам Манукян. Если люди попытаются опровергнуть сказанное мной сейчас, то могу перечислить еще несколько имен», – добавил Сирунян.
Следует также отметить, что в самом начале пресс-конференции Сирунян попросил журналистов не задавать вопросы, связанные с Армянским национальным конгрессом (АНК).