26 Հուլիս 2012 - 11:39 AMT
Սևանա լճի ավազանում, 16 մետր խորության վրա վերջերս հայտնաբերվել է 18 մետր երկարությամբ և 2 մետր լայնությամբ փայտե նավ: Այդ մասին մամլո ասուլիսի ժամանակ ասաց Ստորջրյա հետազոտությունների և սուզումների հայկական կենտրոնի ներկայացուցիչ Ստեփան Կոջայանը: Նավը հայտնաբերել է սուզորդ Վահե Մելքոնյանը և իր պատվին այն կոչվել է «Vahé 1»: Կոջայանը նշեց, որ նավի մի կեսը բավական քայքայված է, մյուս կեսը՝ համարյա ամբողջական: Կենտրոնի ներկայացուցիչն ասաց, որ դժվարանում է կոնկրետ թվագրություն ասել, նշելով, որ այժմ ՀՀ ԳԱԱ հնագիտության և ազգագրության ինստիտուտի հետ համապատասխան պայմանագիր է կնքվել, որի համաձայն ինստիտուտն իր վրա է վերցրել նավի թվագրումը: Նավի փոքրիկ կտորն ու ձկնորսական ցանցն այժմ ուսումնասիրման փուլում են:
Կոջայանը չմանրամասնեց նավի գնտվելու վայրը, բայց նշեց, որ այն գտնվում է թերակղզուց արևմուտք: Հետագայում կսկսվեն նաև նավի պեղումները, որն իրականացնելու է կենտրոնը՝ իր հիմնադիր-նախագահ Կլոդ Թուլումջյանի ղեկավարությամբ:

26 Июль 2012 - 12:47 AMT
На дне озера Севан, на глубине 16 метров недавно был обнаружен затонувший 18-мертовый деревянный корабль. Об этом на пресс конференции сказал член Армянского центра подводных исследований и дайвинга Степан Коджаян.
Корабль обнаружил дайвер Ваге Мелконян, и находку назвали в честь искателя “Vahé 1”.
Коджаян подчеркнул, что часть находки сохранилась почти целиком, другая часть оказалась поврежденной.
Представитель центра также сказал, что они не могут датировать находку, и этим сейчас занимается Институт археологии и этнографии НАН. Институту предоставлен образец рыболовной сети и деревянная часть от корабля, они находятся на стадии изучения.
Коджаян не представил информации о конкретном местонахождении находки, подчеркнув, что центр во главе с их руководителем Клодом Тулумджяном проведет раскопки под водой.